Dansker er clean sheet-konge: ‘Noget særligt over ham’

Holdkammerat hylder Hans Christian Bernat, der storspiller i Bulgarien.



Hans Christian Bernat skiftede i sommer fra OB til Botev Plovdiv i Bulgarien, og dermed slår målmanden sine folder i en liga, der næppe er ret mange danskere, der følger minutiøst.

Og det går glimrende for fynboen.

Botev Plovdiv er på andenpladsen i ligaen, og klubben har blot indkasseret syv mål i de første 17 kampe. Den 24-årige dansker har noteret sig for ikke færre end 11 clean sheets i sine første 19 kampe for bulgarerne.

I Botev Plodviv vækker Hans Christian Bernat stor begejstring, og det gælder ikke mindst hos hans værelseskammerat Anthony Ujah, der har spillet mange år i Bundesligaen.

– Han er en virkelig fin fyr. Han var ikke førstekeeper til at starte med, men han har en enormt stærk mentalitet. Han kæmpede for at få pladsen, og det lykkedes ham ret hurtigt. Da han først begyndte at spille, kunne vi alle se, hvor god han er. Han er meget vigtig for vores hold, og han er én af årsagerne til, at vi er med i toppen, siger Ujah til Tipsbladet og fortsætter:

– Han er allerede en dygtig målmand, og jeg er sikker på, at han kun bliver bedre. Han har gode målmandsfærdigheder, og så er han dygtig med fødderne. Han har selvfølgelig også noget, han skal forbedre, men det kan man sige om alle målmænd. Han har allerede slået klubrekorden for flest clean sheets på én sæson, og vi har altså kun spillet halvdelen. Det er ret vildt. Han kommer kun til at udbygge sin rekord. 

Anthony Ujah har spillet flere end 100 kampe i Bundesligaen, og han er sikker på, at Hans Christian Bernat også kan nå langt.

– 100 procent. Han har, hvad der skal til. Lige nu spiller han “kun” i Bulgarien, men hvad angår målmænd kan man ikke udelukkende bedømme dem ud fra den liga, de begår sig i til dagligt. I Bernat ser jeg en målmand, der har potentiale til meget mere. Jeg har mødt mange keepere i min karriere, og jeg kan fornemme, at der er noget særligt over “HC”.

– Jeg tror også, han er fremtidens målmand på det danske landshold. Jeg skal ikke gøre mig til ekspert i danske målmænd, men der må virkelig være noget godt på vej, hvis de skal være bedre end Bernat. Men han skal selvfølgelig til en større liga først og fremmest, fastslår Anthony Ujah.

Hans Christian Bernat har kontrakt med Botev Plovdiv frem til sommeren 2026.





Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

AGF henter Ibrahim Traoré

– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

United-legende jubler over Patrick Dorgu

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

Rune deler nyt efter mareridt

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

FCM-profil tror 100 procent på guld i Europa

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

– Cooper skyder på Schmedes

Går i kødet på Rasmus Højlund

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

OB – Silkeborg IF

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Angriber er færdig i Randers FC

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg

To trænere færdige i Superliga-klub

Et slag fra førstepladsen

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt

Prominente navne på Danmarks U17-landshold

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Stage slagter Ulve i danskerdyst

FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL

Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for

Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften

Ajax fyrer cheftræner John Heitinga

Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub

Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Klubboss overrasket over Eriksens agent

Bundesliga-topklub jagter William Osula