Dansker er glohed: Jeg har kæmpe ambitioner

Den tidligere Esbjerg-spiller Mads Borchers har stor succes i finsk fodbold for VPS, hvor han er topscorer i den bedste række. Tipsbladet har talt med angriberen, der har store tanker for fremtiden.



21-årige Mads Borchers viser stor målform i øjeblikket.

Den danske angriber har nemlig fået en flyvende start på opholdet i finsk fodbold for VPS, da han med syv mål i ti kampe er topscorer i den bedste række.

De mange mål er også noget, der får den tidligere Esbjerg-spiller til at juble stort, siger han i et interview med Tipsbladet.

– Jeg nyder det sgu, og det er virkelig godt. Man havde nogle forventninger, men det har overrasket mig, hvad jeg er kommet op til, siger Mads Borchers til Tipsbladet og tilføjer:

– Jeg har fået en sindssyg god start, men jeg holder også mig selv lidt tilbage. Jeg tager en kamp ad gangen, og så må vi se, hvor jeg havner henne. Jeg er topscorer, men man ved ikke om tre kampe.

Jeg tænker, at jeg har niveau på længere sigt til at spille i mere end Superligaen.

Mads Borchers
Topscorer i den bedste finske række

Danskeren spillede indtil i marts for svenske Varbergs BoIS i Allsvenskan, men det blev ikke den store succes, og klubben endte med at rykke ned. Skiftet til Finland er med et stort mål for øje.

– Det her er et springbræt for mig. Sverige gik ikke, som jeg kunne håbe på, så nu får jeg en ny chance og kan forhåbentlig tage et større spring.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Høje ambitioner
Det er noget uvant at se danske spillere i den bedste finske række, og derfor skulle Borchers tænke sig en ekstra gang om, inden han sagde ja. Det overraskede ham, at der ikke var flere danskere i rækken.

– Jeg vil lidt i tvivl, da jeg er den eneste dansker i rækken. Niveauet er faktisk virkelig højt, men det er ikke Allsvenskan.niveau, men nogle af holdene kunne godt være med i Allsvenskan. Det ville være et stærkt hold i 1. division i Danmark.

21-årige Mads Borchers håber, at der venter ham noget stort i fremtiden, og han går benhårdt efter at komme til en stor adresse.

– Jeg vil 100 procent sikkert gerne spille i Superligaen, men jeg vil også gerne være ærlig at sige, at ambitionerne er højere end Superligaen.

– Jeg har en idé om, hvad jeg selv kan opnå, og så må vi se, hvor jeg ender henne. Jeg tænker, at jeg har niveau på længere sigt til at spille i mere end Superligaen, siger den danske bomber til Tipsbladet.

Danskeren har kontrakt med VPS for resten af 2024, men han har option på et ekstra år.

VPS indtager andenpladsen i rækken.




AGF videre efter stort pokaldrama

Taberen af verdens længste tenniskamp siger stop

Sikke en aften – han lignede en kæmpe stjerne!

Chido Obi stjæler overskrifter i England

Thomas Frank besøger dansk klub

– Det gør ondt og gør mig ked af det

Drama i Real Madrid – utilfredshed med Xabi Alonso

Fem kasser på tre dage: FCM-komet i vild dominans

Superliga-stjerne til AGF? Lønnen let at firedoble

Brøndby-fan får bestyrelsespost hos konkurrent

Ødelagde vild statistik efter 19 minutter

Medier fælder dom over Skov Olsen og Eriksen

Overpræsterer vildt – FC Midtjylland på rekordkurs

Neestrup taler varmt om hattrickhelten Moukoko

Nedtur i Celtic: ‘Schmeichel gik bersærk’

Klar melding: ‘Tag to år med Andreas Christensen’

Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’

Liverpool-boss tager sit eget hold i forsvar

Stor beslutning: Skal det komplet modsatte

‘Brøndby var millimeter fra’

– Jeg var lige ved at falde ud af bilen

Ekspert om Liverpool: ‘Han skal ud!’

– Alle kan se Thomas Frank-effekten

FCK-stjernefrø scorer!

Færdig efter kommentar om kræftramt stjerne

Kritik af FCK-spiller: Illoyal og usømmelig adfærd

To FC Midtjylland-spillere ude resten af efteråret

Den største underpræstation i Superligaen

Brøndby-fan: ‘Dette er mit ønskescenarie’

Thomas Gravesen revser stjerne: Kujon!

Kæmpe Vejle-lettelse: 4-0-sejr i pokalen

Jonas Hebo til FCK: Hent denne danske stjerne

– Han kan gøre det med Højlund

Manchester United-stjerne skal være mere arrogant

TV 2: ‘Vi kan ikke tage hensyn til Brøndbys fans’

– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris

Danskerklub i pokalchok – taber mod egen træner!

Hyldes – nu er det forbi

Wolfsburg-chok: ‘Kan ske i denne uge’

Revser Zorniger: ‘Værdiløst skuespil!’

Freder Superliga-boss

Lazio puffer til skævt tårn i Pisa

Skuffer fælt

Stjerne i Superligaen – utur i Norge

Juventus rejser sig

Stråler i sikker FCK-sejr

Dansk stjerne fik dyster besked: ‘Hårdt at være i’

Dansker i spil til stort svensk job

Brian Riemer forlænger

Afsløring: Lars Friis til jobsamtale i Malmö FF