92 minutter fordelt over otte kampe.
Så lidt spilletid har Jakob Johansson fået i tyske Weiche Flensburg i Regionalligaen, og nu er det slut.
Danskeren har nemlig valgt at bryde kontrakten med den tyske klub halvandet år før tid, fortæller han til Tipsbladet.
– Jeg har valgt at ophæve kontrakten, da jeg ikke har fået nok spilletid. Det er min beslutning om at kunne komme ud og jagte noget spilletid igen. Det gik ikke, som jeg havde håbet, siger Johansson og fortsætter:
– Jeg fik ikke rigtig chancen. Det gjorde jeg kun en gang, og der lavede jeg et mål, og siden da spillede jeg ikke. Jeg ved stadig ikke hvorfor den dag i dag. Sådan er det. Nogle gange er det sådan i fodbold.
Den tidligere Superliga-spiller fortæller, at han i øjeblikket holder formen ved lige i sin tidligere klub i Dammark.
– Lige nu har jeg været så heldig at kunne holde mig i gang i Fremad Amager, så jeg stadig kan spille noget fodbold. Jeg er åben for det hele, og jeg ser, hvad der kommer.
– Jeg kender klubben godt, og jeg har fået et godt indtryk indtil videre. Jeg har kun trænet med en gang. Det er positivt, siger angriberen til Tipsbladet.
Johansson har tidligere spillet hele 114 kampe i NordicBet Ligaen i alt for FC Helsingør, Fremad Amager og HB Køge.
Han forlod dansk fodbold i marts 2024 for at tage til færøske HB Tórshavn, og i sommer gik turen videre til Tyskland.
Det er blevet til 11 Superliga-kampe (otte for Randers FC og tre for FC Nordsjælland) i løbet af karrieren for danskeren.
LIVE
VM-LIVE: Svensk chok
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Chok: Uruguay færdige ved VM
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer