Dansker forlænger med N.Y. Red Bulls

Den skadesplagede danske midtbanespiller, Brian Nielsen, bliver i den amerikanske MLS-klub New York Red Bulls et halvt år mere.



Da Brian Nielsen i april 2010 forlod den daværende Vejle Boldklub til fordel for et eventyr i udlandet, fik midtbanespilleren en efter danske forhold ganske særpræget kontrakt. Nielsen blev således købt af læskedrikgiganten Red Bull, der ejer fodboldklubber overalt i verden.

Den teknisk stærke midtbanespiller skulle som udgangspunkt deles mellem firmaets to største klubber, østrigske Red Bull Salzburg og amerikanske New York Red Bulls, men i første omgang røg Nielsen vestpå. Her fik han sin første sæson ødelagt af en skade, men alligevel besluttede Red Bull for godt et år siden at give danskeren en ny to-årig kontrakt med udløb den 31. december 2012.

Den aftale betyder, at Brian Nielsen er ejet af firmaet Red Bull et år endnu, mens hans aftale med klubben New York Red Bulls, der har den tidligere FCK-helt Hans Backe i cheftrænerstolen, udløb for to uger siden. Her skulle det derfor besluttes, om Brian Nielsen bliver i New York, skifter til Red Bull Salzburg – eller til en helt tredje klub.

Da Nielsen også i den forgange sæson var hårdt plaget af skader og blot fik fem minutters spilletid i MLS, var det imidlertid en svær beslutning for Backe og resten af ledelsen i New York, hvorvidt danskeren skulle have sin lejekontrakt forlænget eller ej. Nu har amerikanerne imidlertid besluttet sig, og det har resulteret i gode nyheder for den hårdt prøvede dansker.

– Brian bliver i New York. New York Red Bulls har forlænget hans lejeaftale med et halvt år, fortæller Brian Nielsens agent, Kim Wacker, til tipsbladet.dk.

– Han har den her skadeshistorik, og derfor vil de gerne se ham et halvt år  mere. Det er Brian naturligvis meget glad for, og nu håber han bare, at han kan komme op i gear. Nu får han for første gang en hel vinteropstart til at få formen på plads, fortsætter Kim Wacker.

Dermed har Brian Nielsen den nærmeste fremtid på plads. Men til sommer venter usikkerheden igen på midtbanespilleren, der i løbet af 21 måneder i New York blot har spillet tre førsteholdskampe i selskab med Thierry Henry og klubbens øvrige profiler.





LIVE

LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’

Superliga-ekspert revser Brøndbys millionindkøb

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Han stiller ultimative krav

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Voldsom udmelding om Froholdt

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

United overvejer disse fem managers

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Supercomputer spår FCM-nedtur

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

De må have mareridt om ham i nat!

– En gigantisk nedtur!

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

AGF-fans raser over Superliga-klub



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Markant transfermelding om Højlund

Han har været en åbenbaring!

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

AaB-krisen fortsætter

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Sønderjyske – AGF

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

OB – FC København

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Endnu en pointdeling i Odense

Brøndby IF – Viborg FF