Dansker forlænger med N.Y. Red Bulls

Den skadesplagede danske midtbanespiller, Brian Nielsen, bliver i den amerikanske MLS-klub New York Red Bulls et halvt år mere.



Da Brian Nielsen i april 2010 forlod den daværende Vejle Boldklub til fordel for et eventyr i udlandet, fik midtbanespilleren en efter danske forhold ganske særpræget kontrakt. Nielsen blev således købt af læskedrikgiganten Red Bull, der ejer fodboldklubber overalt i verden.

Den teknisk stærke midtbanespiller skulle som udgangspunkt deles mellem firmaets to største klubber, østrigske Red Bull Salzburg og amerikanske New York Red Bulls, men i første omgang røg Nielsen vestpå. Her fik han sin første sæson ødelagt af en skade, men alligevel besluttede Red Bull for godt et år siden at give danskeren en ny to-årig kontrakt med udløb den 31. december 2012.

Den aftale betyder, at Brian Nielsen er ejet af firmaet Red Bull et år endnu, mens hans aftale med klubben New York Red Bulls, der har den tidligere FCK-helt Hans Backe i cheftrænerstolen, udløb for to uger siden. Her skulle det derfor besluttes, om Brian Nielsen bliver i New York, skifter til Red Bull Salzburg – eller til en helt tredje klub.

Da Nielsen også i den forgange sæson var hårdt plaget af skader og blot fik fem minutters spilletid i MLS, var det imidlertid en svær beslutning for Backe og resten af ledelsen i New York, hvorvidt danskeren skulle have sin lejekontrakt forlænget eller ej. Nu har amerikanerne imidlertid besluttet sig, og det har resulteret i gode nyheder for den hårdt prøvede dansker.

– Brian bliver i New York. New York Red Bulls har forlænget hans lejeaftale med et halvt år, fortæller Brian Nielsens agent, Kim Wacker, til tipsbladet.dk.

– Han har den her skadeshistorik, og derfor vil de gerne se ham et halvt år  mere. Det er Brian naturligvis meget glad for, og nu håber han bare, at han kan komme op i gear. Nu får han for første gang en hel vinteropstart til at få formen på plads, fortsætter Kim Wacker.

Dermed har Brian Nielsen den nærmeste fremtid på plads. Men til sommer venter usikkerheden igen på midtbanespilleren, der i løbet af 21 måneder i New York blot har spillet tre førsteholdskampe i selskab med Thierry Henry og klubbens øvrige profiler.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Andreas Christensen afviser tilbud

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Leverkusen – Bayern