Dansker forlænger med N.Y. Red Bulls

Den skadesplagede danske midtbanespiller, Brian Nielsen, bliver i den amerikanske MLS-klub New York Red Bulls et halvt år mere.



Da Brian Nielsen i april 2010 forlod den daværende Vejle Boldklub til fordel for et eventyr i udlandet, fik midtbanespilleren en efter danske forhold ganske særpræget kontrakt. Nielsen blev således købt af læskedrikgiganten Red Bull, der ejer fodboldklubber overalt i verden.

Den teknisk stærke midtbanespiller skulle som udgangspunkt deles mellem firmaets to største klubber, østrigske Red Bull Salzburg og amerikanske New York Red Bulls, men i første omgang røg Nielsen vestpå. Her fik han sin første sæson ødelagt af en skade, men alligevel besluttede Red Bull for godt et år siden at give danskeren en ny to-årig kontrakt med udløb den 31. december 2012.

Den aftale betyder, at Brian Nielsen er ejet af firmaet Red Bull et år endnu, mens hans aftale med klubben New York Red Bulls, der har den tidligere FCK-helt Hans Backe i cheftrænerstolen, udløb for to uger siden. Her skulle det derfor besluttes, om Brian Nielsen bliver i New York, skifter til Red Bull Salzburg – eller til en helt tredje klub.

Da Nielsen også i den forgange sæson var hårdt plaget af skader og blot fik fem minutters spilletid i MLS, var det imidlertid en svær beslutning for Backe og resten af ledelsen i New York, hvorvidt danskeren skulle have sin lejekontrakt forlænget eller ej. Nu har amerikanerne imidlertid besluttet sig, og det har resulteret i gode nyheder for den hårdt prøvede dansker.

– Brian bliver i New York. New York Red Bulls har forlænget hans lejeaftale med et halvt år, fortæller Brian Nielsens agent, Kim Wacker, til tipsbladet.dk.

– Han har den her skadeshistorik, og derfor vil de gerne se ham et halvt år  mere. Det er Brian naturligvis meget glad for, og nu håber han bare, at han kan komme op i gear. Nu får han for første gang en hel vinteropstart til at få formen på plads, fortsætter Kim Wacker.

Dermed har Brian Nielsen den nærmeste fremtid på plads. Men til sommer venter usikkerheden igen på midtbanespilleren, der i løbet af 21 måneder i New York blot har spillet tre førsteholdskampe i selskab med Thierry Henry og klubbens øvrige profiler.



Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Peter Schmeichel taget på sengen

Mohamed Daramy vender tilbage

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Andreas Christensen skriver snart under

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Raser over Rasmus Højlund-episode

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Brentford har gjort det igen

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Går langt ned i løn

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

– Lange forhandlinger med FC København

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Wrexham slår Premier League-klub

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Her vil Mike Tullberg have forstærkninger