Dansker forlænger med N.Y. Red Bulls

Den skadesplagede danske midtbanespiller, Brian Nielsen, bliver i den amerikanske MLS-klub New York Red Bulls et halvt år mere.



Da Brian Nielsen i april 2010 forlod den daværende Vejle Boldklub til fordel for et eventyr i udlandet, fik midtbanespilleren en efter danske forhold ganske særpræget kontrakt. Nielsen blev således købt af læskedrikgiganten Red Bull, der ejer fodboldklubber overalt i verden.

Den teknisk stærke midtbanespiller skulle som udgangspunkt deles mellem firmaets to største klubber, østrigske Red Bull Salzburg og amerikanske New York Red Bulls, men i første omgang røg Nielsen vestpå. Her fik han sin første sæson ødelagt af en skade, men alligevel besluttede Red Bull for godt et år siden at give danskeren en ny to-årig kontrakt med udløb den 31. december 2012.

Den aftale betyder, at Brian Nielsen er ejet af firmaet Red Bull et år endnu, mens hans aftale med klubben New York Red Bulls, der har den tidligere FCK-helt Hans Backe i cheftrænerstolen, udløb for to uger siden. Her skulle det derfor besluttes, om Brian Nielsen bliver i New York, skifter til Red Bull Salzburg – eller til en helt tredje klub.

Da Nielsen også i den forgange sæson var hårdt plaget af skader og blot fik fem minutters spilletid i MLS, var det imidlertid en svær beslutning for Backe og resten af ledelsen i New York, hvorvidt danskeren skulle have sin lejekontrakt forlænget eller ej. Nu har amerikanerne imidlertid besluttet sig, og det har resulteret i gode nyheder for den hårdt prøvede dansker.

– Brian bliver i New York. New York Red Bulls har forlænget hans lejeaftale med et halvt år, fortæller Brian Nielsens agent, Kim Wacker, til tipsbladet.dk.

– Han har den her skadeshistorik, og derfor vil de gerne se ham et halvt år  mere. Det er Brian naturligvis meget glad for, og nu håber han bare, at han kan komme op i gear. Nu får han for første gang en hel vinteropstart til at få formen på plads, fortsætter Kim Wacker.

Dermed har Brian Nielsen den nærmeste fremtid på plads. Men til sommer venter usikkerheden igen på midtbanespilleren, der i løbet af 21 måneder i New York blot har spillet tre førsteholdskampe i selskab med Thierry Henry og klubbens øvrige profiler.





LIVE

LIVE: Gerrard så gerne denne stjerne i Liverpool

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Nu er han pludselig syg

Har været uenig med Steve Cooper

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet

Gift Links hylder FCK-legende

Ekspert hylder Høgh-beslutning



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Danmark har aldrig haft så mange før

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Han er Superligaens ringeste målmand!

PSG – Liverpool



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Barcelona – Atletico

‘Thomas Delaney er fortid’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Det betyder intet mod Liverpool

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Mathias Zanka går viralt

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

FIFA åbner sag mod Spanien

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Nu åbner Wind op for fremtiden

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp