Dansker forlænger med N.Y. Red Bulls

Den skadesplagede danske midtbanespiller, Brian Nielsen, bliver i den amerikanske MLS-klub New York Red Bulls et halvt år mere.



Da Brian Nielsen i april 2010 forlod den daværende Vejle Boldklub til fordel for et eventyr i udlandet, fik midtbanespilleren en efter danske forhold ganske særpræget kontrakt. Nielsen blev således købt af læskedrikgiganten Red Bull, der ejer fodboldklubber overalt i verden.

Den teknisk stærke midtbanespiller skulle som udgangspunkt deles mellem firmaets to største klubber, østrigske Red Bull Salzburg og amerikanske New York Red Bulls, men i første omgang røg Nielsen vestpå. Her fik han sin første sæson ødelagt af en skade, men alligevel besluttede Red Bull for godt et år siden at give danskeren en ny to-årig kontrakt med udløb den 31. december 2012.

Den aftale betyder, at Brian Nielsen er ejet af firmaet Red Bull et år endnu, mens hans aftale med klubben New York Red Bulls, der har den tidligere FCK-helt Hans Backe i cheftrænerstolen, udløb for to uger siden. Her skulle det derfor besluttes, om Brian Nielsen bliver i New York, skifter til Red Bull Salzburg – eller til en helt tredje klub.

Da Nielsen også i den forgange sæson var hårdt plaget af skader og blot fik fem minutters spilletid i MLS, var det imidlertid en svær beslutning for Backe og resten af ledelsen i New York, hvorvidt danskeren skulle have sin lejekontrakt forlænget eller ej. Nu har amerikanerne imidlertid besluttet sig, og det har resulteret i gode nyheder for den hårdt prøvede dansker.

– Brian bliver i New York. New York Red Bulls har forlænget hans lejeaftale med et halvt år, fortæller Brian Nielsens agent, Kim Wacker, til tipsbladet.dk.

– Han har den her skadeshistorik, og derfor vil de gerne se ham et halvt år  mere. Det er Brian naturligvis meget glad for, og nu håber han bare, at han kan komme op i gear. Nu får han for første gang en hel vinteropstart til at få formen på plads, fortsætter Kim Wacker.

Dermed har Brian Nielsen den nærmeste fremtid på plads. Men til sommer venter usikkerheden igen på midtbanespilleren, der i løbet af 21 måneder i New York blot har spillet tre førsteholdskampe i selskab med Thierry Henry og klubbens øvrige profiler.





Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten




LIVE

TransferLIVE: Flop til 367 mio – arbejder på exit

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

FCM uden syv mand mod Brann

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Rekordtransfer?

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

– Det er meget svært for Nørgaard

Dyr dansk bomber til Everton?

Brøndby henter Emmanuel Dennis



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Kontramelding om transfer

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

FC København tjente millioner tirsdag aften

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Brøndby-transfer glippet

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Angriber meldes tæt på

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Tricky Trees tryller i Portugal

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Forventer mudderkrig mod FCM

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Store ord om Roony Bardghji

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp