Dansker fyringstruet – ‘fuldstændig idioti’

Sædet brænder under Lars Friis i Sparta Prag, men en fyring vil være "idiotisk," mener klubbens tidligere træner Zdeněk Ščasný.



Lars Friis er efter en drømmestart på tilværelsen som cheftræner i Sparta Prag løbet ind i problemer.

Danskerens mandskab er gledet ned på en fjerdeplads i ligaen, mens man blot har vundet to kampe siden slutningen af september.

I den sejrsvante storklub skal nogen stilles til ansvar, og her peger pilen på Lars Friis. Sparta Prags tidligere træner og sportsdirektør Zdeněk Ščasný mener dog, at en fyring vil være den forkerte løsning.

Det fortæller han i studiet hos O2TV Sport.

– Det vil være fuldstændig idioti (at fyre ham, red.). Jeg er ikke overbevist, men jeg mener ikke, man skal stille spørgsmålstegn ved Friis. Det mener jeg helt ærligt, og jeg forventer heller ikke Sparta gør det. Det vil være dumt.

Sparta Prags sportsdirektør og tidligere Arsenal-stjerne, Tomáš Rosický, har også for nyligt været ude at frede Lars Friis, der tog over fra Brian Priske denne sommer.

– Lars har gjort en stor forskel i, at vi nu har to mesterskaber og klarede os igennem en svær kvalifikation til Champions League. Jeg forventede flere problemer i starten af sæsonen, og det har han håndteret godt. Kampene i Champions League har været svære rent fysisk og psykisk, og der vil alt være spørgsmålstegn i forhold til, hvordan det kommer til at gå i det lange løb. Men lige nu er det ikke et tema for os, siger han til Sport.

For Zdeněk Ščasný er skader et stort tema og ifølge ham årsagen til de hakkende resultater.

– Nøglen er at få spillere tilbage og særligt de vigtige spillere. Jeg er sikker på, at Sparta vil være et helt andet hold på den anden side af landsholdsterminen, når spillerne er tilbage.

I øjeblikket er Sparta Prag uden Lukáš Haraslín, Veljko Birmančevič, Angelo Preciad, Martin Vitík, Ermal Krasniqi, Asger Sörensen og Jaroslav Zelený.

Uanset skaderne kan Lars Friis, 48 år, ikke se sig fri for at skulle svare på spørgsmål om sin egen position.

– Men jeg er ikke ham, du skal stille det spørgsmål til. Det eneste jeg kan sige, er, at jeg står op hver morgen for at gøre mit bedste for klubben. Jeg giver alt, og jeg vil vende tingene rundt. Jeg tror på, det vil ske med mig ved roret, sagde han i starten af november ifølge iSport.cz.

Lars Friis kom til Sparta Prag i december 2022 som assistent for Brian Priske. Da han tog til Feyenoord i sommer blev Lars Friis forfremmet til cheftræner.





LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Harry Maguire ryger i skammekrogen

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Langer ud efter Peter Sørensen

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Bayern München – Real Madrid

Nu reagerer Morten Krogh

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

22 millioner kroner!

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Arsenal – Sporting CP

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Brøndby er de dårligste i Europa

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Øjner europæisk trofæ

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Den bedste handel i Superligaen!

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Legende stopper som cheftræner for Messi

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

I transfermøde med Superliga-klub

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!