Dansker fyringstruet – ‘fuldstændig idioti’

Sædet brænder under Lars Friis i Sparta Prag, men en fyring vil være "idiotisk," mener klubbens tidligere træner Zdeněk Ščasný.



Lars Friis er efter en drømmestart på tilværelsen som cheftræner i Sparta Prag løbet ind i problemer.

Danskerens mandskab er gledet ned på en fjerdeplads i ligaen, mens man blot har vundet to kampe siden slutningen af september.

I den sejrsvante storklub skal nogen stilles til ansvar, og her peger pilen på Lars Friis. Sparta Prags tidligere træner og sportsdirektør Zdeněk Ščasný mener dog, at en fyring vil være den forkerte løsning.

Det fortæller han i studiet hos O2TV Sport.

– Det vil være fuldstændig idioti (at fyre ham, red.). Jeg er ikke overbevist, men jeg mener ikke, man skal stille spørgsmålstegn ved Friis. Det mener jeg helt ærligt, og jeg forventer heller ikke Sparta gør det. Det vil være dumt.

Sparta Prags sportsdirektør og tidligere Arsenal-stjerne, Tomáš Rosický, har også for nyligt været ude at frede Lars Friis, der tog over fra Brian Priske denne sommer.

– Lars har gjort en stor forskel i, at vi nu har to mesterskaber og klarede os igennem en svær kvalifikation til Champions League. Jeg forventede flere problemer i starten af sæsonen, og det har han håndteret godt. Kampene i Champions League har været svære rent fysisk og psykisk, og der vil alt være spørgsmålstegn i forhold til, hvordan det kommer til at gå i det lange løb. Men lige nu er det ikke et tema for os, siger han til Sport.

For Zdeněk Ščasný er skader et stort tema og ifølge ham årsagen til de hakkende resultater.

– Nøglen er at få spillere tilbage og særligt de vigtige spillere. Jeg er sikker på, at Sparta vil være et helt andet hold på den anden side af landsholdsterminen, når spillerne er tilbage.

I øjeblikket er Sparta Prag uden Lukáš Haraslín, Veljko Birmančevič, Angelo Preciad, Martin Vitík, Ermal Krasniqi, Asger Sörensen og Jaroslav Zelený.

Uanset skaderne kan Lars Friis, 48 år, ikke se sig fri for at skulle svare på spørgsmål om sin egen position.

– Men jeg er ikke ham, du skal stille det spørgsmål til. Det eneste jeg kan sige, er, at jeg står op hver morgen for at gøre mit bedste for klubben. Jeg giver alt, og jeg vil vende tingene rundt. Jeg tror på, det vil ske med mig ved roret, sagde han i starten af november ifølge iSport.cz.

Lars Friis kom til Sparta Prag i december 2022 som assistent for Brian Priske. Da han tog til Feyenoord i sommer blev Lars Friis forfremmet til cheftræner.





Hent denne Superliga-profil, AGF!


– Jeg tror, han bliver fyret i morgen

– Så kan de glemme alt om et dansk mesterskab

Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?

‘Fodbold bliver ligegyldigt’

Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’

Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham

– Han er Superligaens mest undervurderede spiller

– Ingen har pengene til at friste mig

Klubskifte kan ske – møde i denne uge

Brøndby-afvisning overrasker Farzam Abolhosseini

Neestrup: Snoren er kortere her

Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel

Thomas Frank og Tottenham vinder stort

Fire på stribe for Hjulmand

Matcher Wilczek på vild liste

Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer

Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’

Dorgu stjæler overskrifter – bliver slagtet

Afviser Diant Ramaj-bombe

Dreyer fortsætter målformen i playoff-kamp

Tadej Pogacar får superhjælper

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

Godt nyt for FCK

Superliga-bomber på vej? Legendesøn går målamok

OB – Brøndby IF

Hård kritik efter Rune-skade: Frygter for helbred

Bombastisk melding – stort millionbeløb til FCM?

Dame N’Doye bliver cheftræner

Bejler til Mads P.: ‘Min drømmerytter’

Tudetosset – det må aldrig nogensinde ske!

Eriksen med stor hyldest

– Han får en stor stemme i FC København

Overvejede at sige op

Man Utd-triumf – første gang i 20 måneder

Danskere får bronze på efterbevilling

118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit

Revser FCK-profiler: ‘De er sjuskede’

Ekspert om AGF: ‘Vil være useriøst’

De kommer til at have mareridt i nat

Axelsen undskylder efter drama: ‘Blev ret vred’

Få mål i Moreira

‘Selvfølgelig er det alvorligt’

‘Det blev et hundeslagsmål’

Skuffer fælt igen!

Roony tabte sit første El Clásico

Dansk stjerne vinder finale

Randers FC og Sønderjyske deler

Arsenal nyt førerhold i Premier League

Vejle-krisen fortsætter

FC Midtjylland buldrer videre med storsejr