Lars Friis er efter en drømmestart på tilværelsen som cheftræner i Sparta Prag løbet ind i problemer.
Danskerens mandskab er gledet ned på en fjerdeplads i ligaen, mens man blot har vundet to kampe siden slutningen af september.
I den sejrsvante storklub skal nogen stilles til ansvar, og her peger pilen på Lars Friis. Sparta Prags tidligere træner og sportsdirektør Zdeněk Ščasný mener dog, at en fyring vil være den forkerte løsning.
Det fortæller han i studiet hos O2TV Sport.
– Det vil være fuldstændig idioti (at fyre ham, red.). Jeg er ikke overbevist, men jeg mener ikke, man skal stille spørgsmålstegn ved Friis. Det mener jeg helt ærligt, og jeg forventer heller ikke Sparta gør det. Det vil være dumt.
Sparta Prags sportsdirektør og tidligere Arsenal-stjerne, Tomáš Rosický, har også for nyligt været ude at frede Lars Friis, der tog over fra Brian Priske denne sommer.
– Lars har gjort en stor forskel i, at vi nu har to mesterskaber og klarede os igennem en svær kvalifikation til Champions League. Jeg forventede flere problemer i starten af sæsonen, og det har han håndteret godt. Kampene i Champions League har været svære rent fysisk og psykisk, og der vil alt være spørgsmålstegn i forhold til, hvordan det kommer til at gå i det lange løb. Men lige nu er det ikke et tema for os, siger han til Sport.
For Zdeněk Ščasný er skader et stort tema og ifølge ham årsagen til de hakkende resultater.
– Nøglen er at få spillere tilbage og særligt de vigtige spillere. Jeg er sikker på, at Sparta vil være et helt andet hold på den anden side af landsholdsterminen, når spillerne er tilbage.
I øjeblikket er Sparta Prag uden Lukáš Haraslín, Veljko Birmančevič, Angelo Preciad, Martin Vitík, Ermal Krasniqi, Asger Sörensen og Jaroslav Zelený.
Uanset skaderne kan Lars Friis, 48 år, ikke se sig fri for at skulle svare på spørgsmål om sin egen position.
– Men jeg er ikke ham, du skal stille det spørgsmål til. Det eneste jeg kan sige, er, at jeg står op hver morgen for at gøre mit bedste for klubben. Jeg giver alt, og jeg vil vende tingene rundt. Jeg tror på, det vil ske med mig ved roret, sagde han i starten af november ifølge iSport.cz.
Lars Friis kom til Sparta Prag i december 2022 som assistent for Brian Priske. Da han tog til Feyenoord i sommer blev Lars Friis forfremmet til cheftræner.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Ståle Solbakken overvejede at sige op
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
AVIS