Dansker fyringstruet – ‘fuldstændig idioti’

Sædet brænder under Lars Friis i Sparta Prag, men en fyring vil være "idiotisk," mener klubbens tidligere træner Zdeněk Ščasný.



Lars Friis er efter en drømmestart på tilværelsen som cheftræner i Sparta Prag løbet ind i problemer.

Danskerens mandskab er gledet ned på en fjerdeplads i ligaen, mens man blot har vundet to kampe siden slutningen af september.

I den sejrsvante storklub skal nogen stilles til ansvar, og her peger pilen på Lars Friis. Sparta Prags tidligere træner og sportsdirektør Zdeněk Ščasný mener dog, at en fyring vil være den forkerte løsning.

Det fortæller han i studiet hos O2TV Sport.

– Det vil være fuldstændig idioti (at fyre ham, red.). Jeg er ikke overbevist, men jeg mener ikke, man skal stille spørgsmålstegn ved Friis. Det mener jeg helt ærligt, og jeg forventer heller ikke Sparta gør det. Det vil være dumt.

Sparta Prags sportsdirektør og tidligere Arsenal-stjerne, Tomáš Rosický, har også for nyligt været ude at frede Lars Friis, der tog over fra Brian Priske denne sommer.

– Lars har gjort en stor forskel i, at vi nu har to mesterskaber og klarede os igennem en svær kvalifikation til Champions League. Jeg forventede flere problemer i starten af sæsonen, og det har han håndteret godt. Kampene i Champions League har været svære rent fysisk og psykisk, og der vil alt være spørgsmålstegn i forhold til, hvordan det kommer til at gå i det lange løb. Men lige nu er det ikke et tema for os, siger han til Sport.

For Zdeněk Ščasný er skader et stort tema og ifølge ham årsagen til de hakkende resultater.

– Nøglen er at få spillere tilbage og særligt de vigtige spillere. Jeg er sikker på, at Sparta vil være et helt andet hold på den anden side af landsholdsterminen, når spillerne er tilbage.

I øjeblikket er Sparta Prag uden Lukáš Haraslín, Veljko Birmančevič, Angelo Preciad, Martin Vitík, Ermal Krasniqi, Asger Sörensen og Jaroslav Zelený.

Uanset skaderne kan Lars Friis, 48 år, ikke se sig fri for at skulle svare på spørgsmål om sin egen position.

– Men jeg er ikke ham, du skal stille det spørgsmål til. Det eneste jeg kan sige, er, at jeg står op hver morgen for at gøre mit bedste for klubben. Jeg giver alt, og jeg vil vende tingene rundt. Jeg tror på, det vil ske med mig ved roret, sagde han i starten af november ifølge iSport.cz.

Lars Friis kom til Sparta Prag i december 2022 som assistent for Brian Priske. Da han tog til Feyenoord i sommer blev Lars Friis forfremmet til cheftræner.





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Riemer reagerer på stor landsholdschok

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Manchester United sætter Chelsea på plads

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Nedtur for Højlund og Napoli

‘Så brænder hele København ned’

Her spiller Lasse Schöne i dag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Det er aldrig sket før

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

‘Det drømmer alle om’

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Ringet op af Brøndby-træner

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Fik blackout på Brøndby Stadion

Kan koste Brøndby flere millioner

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

OB siger farvel til seks spillere

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Fifa kritiserer transportpriser under

Steve Cooper storroser stjerne

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Chelsea – Manchester United

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur