Dansker fyringstruet – ‘fuldstændig idioti’

Sædet brænder under Lars Friis i Sparta Prag, men en fyring vil være "idiotisk," mener klubbens tidligere træner Zdeněk Ščasný.



Lars Friis er efter en drømmestart på tilværelsen som cheftræner i Sparta Prag løbet ind i problemer.

Danskerens mandskab er gledet ned på en fjerdeplads i ligaen, mens man blot har vundet to kampe siden slutningen af september.

I den sejrsvante storklub skal nogen stilles til ansvar, og her peger pilen på Lars Friis. Sparta Prags tidligere træner og sportsdirektør Zdeněk Ščasný mener dog, at en fyring vil være den forkerte løsning.

Det fortæller han i studiet hos O2TV Sport.

– Det vil være fuldstændig idioti (at fyre ham, red.). Jeg er ikke overbevist, men jeg mener ikke, man skal stille spørgsmålstegn ved Friis. Det mener jeg helt ærligt, og jeg forventer heller ikke Sparta gør det. Det vil være dumt.

Sparta Prags sportsdirektør og tidligere Arsenal-stjerne, Tomáš Rosický, har også for nyligt været ude at frede Lars Friis, der tog over fra Brian Priske denne sommer.

– Lars har gjort en stor forskel i, at vi nu har to mesterskaber og klarede os igennem en svær kvalifikation til Champions League. Jeg forventede flere problemer i starten af sæsonen, og det har han håndteret godt. Kampene i Champions League har været svære rent fysisk og psykisk, og der vil alt være spørgsmålstegn i forhold til, hvordan det kommer til at gå i det lange løb. Men lige nu er det ikke et tema for os, siger han til Sport.

For Zdeněk Ščasný er skader et stort tema og ifølge ham årsagen til de hakkende resultater.

– Nøglen er at få spillere tilbage og særligt de vigtige spillere. Jeg er sikker på, at Sparta vil være et helt andet hold på den anden side af landsholdsterminen, når spillerne er tilbage.

I øjeblikket er Sparta Prag uden Lukáš Haraslín, Veljko Birmančevič, Angelo Preciad, Martin Vitík, Ermal Krasniqi, Asger Sörensen og Jaroslav Zelený.

Uanset skaderne kan Lars Friis, 48 år, ikke se sig fri for at skulle svare på spørgsmål om sin egen position.

– Men jeg er ikke ham, du skal stille det spørgsmål til. Det eneste jeg kan sige, er, at jeg står op hver morgen for at gøre mit bedste for klubben. Jeg giver alt, og jeg vil vende tingene rundt. Jeg tror på, det vil ske med mig ved roret, sagde han i starten af november ifølge iSport.cz.

Lars Friis kom til Sparta Prag i december 2022 som assistent for Brian Priske. Da han tog til Feyenoord i sommer blev Lars Friis forfremmet til cheftræner.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

Maxsø træner med i Brøndby

De vil ansætte Guardiola som landstræner

‘Det er et større problem for os’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Bekræfter jagt på FCK-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Hylder FC København og Brøndby

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

FC København i intense transferforhandlinger

Jess Thorup på vej til denne klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

AC Milan vil hente Man Utd-profil

FCK-spiller har revet skulderen af led

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen