Sædet brænder under Lars Friis

Lars Friis blev buhet fra banen af sine egne fans efter fjerde nederlag i fem kampe. Bagefter skulle han svare på spørgsmål om sin egen position i klubben.



Pibekoncert.

Det var konsekvensen efter endnu et nederlag for Lars Friis og hans Sparta Prag-mandskab lørdag aften. Det fjerde nederlag i fem kampe, og nu mærker han for alvor presset stige.

På det efterfølgende pressemøde var journalisterne nemlig hurtige til at sætte spørgsmålstegn ved Lars Friis' position i klubben.

– Når du er i Sparta, forventes det, at du vinder. Når det ikke sker, er det klart, at man forsøger at finde svar på, hvorfor det ikke sker. Det er fair nok på nuværende tidspunkt at spørge, om jeg er i fare, siger Lars Friis og tilføjer:

– Men jeg er ikke ham, du skal stille det spørgsmål til. Det eneste jeg kan sige, er, at jeg står op hver morgen for at gøre mit bedste for klubben. Jeg giver alt, og jeg vil vende tingene rundt. Jeg tror på, det vil ske med mig ved roret, siger han ifølge iSport.cz.

De mange tabte kampe har også sendt Sparta Prag ni point efter ærkerivalerne Slavia Prag i den samlede stilling. Derfor ser det lige nu svært ud for Lars Friis at følge op på Brian Priskes to mesterskaber.

– Lige nu handler det om os, vores præstationer og hvordan vi vinder kampe igen. Vi skal til at vinde, for så kan alt ske. Men jeg synes, det er dumt at tale om noget som helst andet, end at vi skal begynde at forbedre de ting, som ikke fungerer, siger Lars Friis.

Og der er flere ting, som ikke fungerer. Skader er et stort hovedbrud for Lars Friis, der også ufrivilligt måtte udskifte Ermal Krasniqi og danske Asger Sørensen i lørdagens nederlag til Banik Ostrava.

281691

Foto: Alamy

Alt imens spekulerer tjekkiske medier i, at der foregår et internt opgør mellem sportsdirektør Tomas Sivok og stjernen Veljko Birmancevic. Serberen var ikke i startopstillingen mod Banik Ostrava.

Årsagen? En skade ifølge Lars Friis.

– Veljko skulle have været i startopstillingen, men er blevet ramt af en skade, der holder ham ude i fire til seks uger, sagde han på et pressemøde før kampen ifølge iSport.cz.

Der er tale om en lyskeskade, men Lars Friis fortalte også, at han ikke havde flere kommentarer til Veljko Birmancevic og hans situation.

Lars Friis, 48 år, kom til Sparta Prag i december 2022 som assistenttræner for Brian Priske. Makkerparret nød stor succes i Sparta Prag, og da Priske i sommer blev headhuntet til Feyenoord, var det naturligt, at Lars Friis skulle efterfølge ham.

Det startede også med bravur, men de seneste uger har resultaterne haltet.





Presset Cooper tager drastiske metoder i brug




LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Langer ud efter Peter Sørensen

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Nu reagerer Morten Krogh

Brøndby er de dårligste i Europa



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Heldige danske damer slår Sverige

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Blæst fuldstændig omkuld

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Legende stopper som cheftræner for Messi

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

22 millioner kroner!

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

I transfermøde med Superliga-klub

Voldsom straf til Clement Bischoff



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Storklub lurer på Superliga-profil

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Dansker ser gult i London

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Den bedste handel i Superligaen!

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Afviser mesterskabssnak

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’