Pibekoncert.
Det var konsekvensen efter endnu et nederlag for Lars Friis og hans Sparta Prag-mandskab lørdag aften. Det fjerde nederlag i fem kampe, og nu mærker han for alvor presset stige.
På det efterfølgende pressemøde var journalisterne nemlig hurtige til at sætte spørgsmålstegn ved Lars Friis' position i klubben.
– Når du er i Sparta, forventes det, at du vinder. Når det ikke sker, er det klart, at man forsøger at finde svar på, hvorfor det ikke sker. Det er fair nok på nuværende tidspunkt at spørge, om jeg er i fare, siger Lars Friis og tilføjer:
– Men jeg er ikke ham, du skal stille det spørgsmål til. Det eneste jeg kan sige, er, at jeg står op hver morgen for at gøre mit bedste for klubben. Jeg giver alt, og jeg vil vende tingene rundt. Jeg tror på, det vil ske med mig ved roret, siger han ifølge iSport.cz.
De mange tabte kampe har også sendt Sparta Prag ni point efter ærkerivalerne Slavia Prag i den samlede stilling. Derfor ser det lige nu svært ud for Lars Friis at følge op på Brian Priskes to mesterskaber.
– Lige nu handler det om os, vores præstationer og hvordan vi vinder kampe igen. Vi skal til at vinde, for så kan alt ske. Men jeg synes, det er dumt at tale om noget som helst andet, end at vi skal begynde at forbedre de ting, som ikke fungerer, siger Lars Friis.
Og der er flere ting, som ikke fungerer. Skader er et stort hovedbrud for Lars Friis, der også ufrivilligt måtte udskifte Ermal Krasniqi og danske Asger Sørensen i lørdagens nederlag til Banik Ostrava.

Alt imens spekulerer tjekkiske medier i, at der foregår et internt opgør mellem sportsdirektør Tomas Sivok og stjernen Veljko Birmancevic. Serberen var ikke i startopstillingen mod Banik Ostrava.
Årsagen? En skade ifølge Lars Friis.
– Veljko skulle have været i startopstillingen, men er blevet ramt af en skade, der holder ham ude i fire til seks uger, sagde han på et pressemøde før kampen ifølge iSport.cz.
Der er tale om en lyskeskade, men Lars Friis fortalte også, at han ikke havde flere kommentarer til Veljko Birmancevic og hans situation.
Lars Friis, 48 år, kom til Sparta Prag i december 2022 som assistenttræner for Brian Priske. Makkerparret nød stor succes i Sparta Prag, og da Priske i sommer blev headhuntet til Feyenoord, var det naturligt, at Lars Friis skulle efterfølge ham.
Det startede også med bravur, men de seneste uger har resultaterne haltet.
LIVE
TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner
NYHEDER
Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
NYHEDER
AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’
NYHEDER
De er færdige i 1. division
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Arne Slot fyret af Liverpool
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
STORT INTERVIEW