Pibekoncert.
Det var konsekvensen efter endnu et nederlag for Lars Friis og hans Sparta Prag-mandskab lørdag aften. Det fjerde nederlag i fem kampe, og nu mærker han for alvor presset stige.
På det efterfølgende pressemøde var journalisterne nemlig hurtige til at sætte spørgsmålstegn ved Lars Friis' position i klubben.
– Når du er i Sparta, forventes det, at du vinder. Når det ikke sker, er det klart, at man forsøger at finde svar på, hvorfor det ikke sker. Det er fair nok på nuværende tidspunkt at spørge, om jeg er i fare, siger Lars Friis og tilføjer:
– Men jeg er ikke ham, du skal stille det spørgsmål til. Det eneste jeg kan sige, er, at jeg står op hver morgen for at gøre mit bedste for klubben. Jeg giver alt, og jeg vil vende tingene rundt. Jeg tror på, det vil ske med mig ved roret, siger han ifølge iSport.cz.
De mange tabte kampe har også sendt Sparta Prag ni point efter ærkerivalerne Slavia Prag i den samlede stilling. Derfor ser det lige nu svært ud for Lars Friis at følge op på Brian Priskes to mesterskaber.
– Lige nu handler det om os, vores præstationer og hvordan vi vinder kampe igen. Vi skal til at vinde, for så kan alt ske. Men jeg synes, det er dumt at tale om noget som helst andet, end at vi skal begynde at forbedre de ting, som ikke fungerer, siger Lars Friis.
Og der er flere ting, som ikke fungerer. Skader er et stort hovedbrud for Lars Friis, der også ufrivilligt måtte udskifte Ermal Krasniqi og danske Asger Sørensen i lørdagens nederlag til Banik Ostrava.

Alt imens spekulerer tjekkiske medier i, at der foregår et internt opgør mellem sportsdirektør Tomas Sivok og stjernen Veljko Birmancevic. Serberen var ikke i startopstillingen mod Banik Ostrava.
Årsagen? En skade ifølge Lars Friis.
– Veljko skulle have været i startopstillingen, men er blevet ramt af en skade, der holder ham ude i fire til seks uger, sagde han på et pressemøde før kampen ifølge iSport.cz.
Der er tale om en lyskeskade, men Lars Friis fortalte også, at han ikke havde flere kommentarer til Veljko Birmancevic og hans situation.
Lars Friis, 48 år, kom til Sparta Prag i december 2022 som assistenttræner for Brian Priske. Makkerparret nød stor succes i Sparta Prag, og da Priske i sommer blev headhuntet til Feyenoord, var det naturligt, at Lars Friis skulle efterfølge ham.
Det startede også med bravur, men de seneste uger har resultaterne haltet.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
NYHEDER
Paulinho tager hjem til Brasilien
OPTAKT
Viborg FF – OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
NYHEDER
Nu taler Messi
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
MEDIE
Bundesliga-klub enig med dansker
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
TOPNYHED