Dansker i PSV-exit? AGF er interessant

Mikkel Markdal regner med, at han er færdig i PSV Eindhoven senest til sommer, hvor han har kontraktudløb. En retur til Danmark kan være interessant for ham.



Fra AGF til PSV.

Den unge danske keeper Mikkel Markdal tog et stort skridt for halvandet år siden, men nu kan det snart være slut for danskeren.

Markdal har kontraktudløb til sommer, og der er ingen dialog.

– Jeg tror i hvert fald ikke, at det er PSV, som jeg fortsætter i, så jeg tænker, at der skal ske noget nyt i januar eller til sommer, siger den tidligere AGF’er til Tipsbladet.

Lige nu grubler Markdal over tilværelsen, og måske venter der en retur til dansk fodbold.

– Alt kan være aktuelt for mig. Hvis der kommer noget med en god sportslig plan i Danmark, er jeg ikke udelukket over for det. Hvis det kommer fra udlandet, er jeg heller ikke udelukket over for det. Det kan være det hele, siger Markdal og tilføjer:

– Hvis de har en god sportslig plan for mig, og AGF kan se mig som førstemålmand om nogle år, vil jeg ikke udelukke det, såvel som andre klubber med en god sportslig plan.

Markdal slår dog fast, at han ikke nødvendigvis skal væk i dette transfervindue.

– Jeg vil også have det okay med, at det blev til sommer, så har jeg bare et par måneder mere. Faciliteterne er jo perfekte, så jeg bliver bare endnu bedre af at være her.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Splittet

Den tidligere AGF’er kan tage meget med fra opholdet i Holland, selvom han havde håbet på mere succes.

– Jeg er lidt splittet over det. Det er jo en stor klub, så selvfølgelig ville man gerne slå igennem, men det er sværere at slå igennem i PSV end i andre klubber, da der er så mange gode spillere og konkurrence om pladserne.

– Det er meget, som jeg havde troet. Der er stor konkurrence om pladserne.

Hvad har du lært i PSV?

– Da jeg var i AGF, havde jeg trygge rammer, og jeg boede hjemme ved familien. Jeg havde mine venner, og jeg kendte det hele.

– Så flyttede jeg til Holland, og jeg skulle stå på egne ben. Der var meget mere konkurrence om pladserne. Jeg udviklede mig rigtig meget som målmand og menneske. Jeg synes, at det har været et rigtig godt skridt for mig, siger 18-årige Markdal afslutningsvis.

Danskeren har blot fået en enkelt kamp for PSV’s U18-hold.





Aral Simsir FC Midtjylland LIVE

VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr

Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Nu melder Christian Eriksen ud

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

City med vildt rekordbud

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Røven i klaskehøjde: De vinder VM

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Peger på ham som ny Superliga-træner

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

OB jagter tidligere Superliga-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Optakt: Mexico – Sydafrika

Tæt på vild Superliga-handel – får option