Dansker i PSV-exit? AGF er interessant

Mikkel Markdal regner med, at han er færdig i PSV Eindhoven senest til sommer, hvor han har kontraktudløb. En retur til Danmark kan være interessant for ham.



Fra AGF til PSV.

Den unge danske keeper Mikkel Markdal tog et stort skridt for halvandet år siden, men nu kan det snart være slut for danskeren.

Markdal har kontraktudløb til sommer, og der er ingen dialog.

– Jeg tror i hvert fald ikke, at det er PSV, som jeg fortsætter i, så jeg tænker, at der skal ske noget nyt i januar eller til sommer, siger den tidligere AGF’er til Tipsbladet.

Lige nu grubler Markdal over tilværelsen, og måske venter der en retur til dansk fodbold.

– Alt kan være aktuelt for mig. Hvis der kommer noget med en god sportslig plan i Danmark, er jeg ikke udelukket over for det. Hvis det kommer fra udlandet, er jeg heller ikke udelukket over for det. Det kan være det hele, siger Markdal og tilføjer:

– Hvis de har en god sportslig plan for mig, og AGF kan se mig som førstemålmand om nogle år, vil jeg ikke udelukke det, såvel som andre klubber med en god sportslig plan.

Markdal slår dog fast, at han ikke nødvendigvis skal væk i dette transfervindue.

– Jeg vil også have det okay med, at det blev til sommer, så har jeg bare et par måneder mere. Faciliteterne er jo perfekte, så jeg bliver bare endnu bedre af at være her.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Splittet

Den tidligere AGF’er kan tage meget med fra opholdet i Holland, selvom han havde håbet på mere succes.

– Jeg er lidt splittet over det. Det er jo en stor klub, så selvfølgelig ville man gerne slå igennem, men det er sværere at slå igennem i PSV end i andre klubber, da der er så mange gode spillere og konkurrence om pladserne.

– Det er meget, som jeg havde troet. Der er stor konkurrence om pladserne.

Hvad har du lært i PSV?

– Da jeg var i AGF, havde jeg trygge rammer, og jeg boede hjemme ved familien. Jeg havde mine venner, og jeg kendte det hele.

– Så flyttede jeg til Holland, og jeg skulle stå på egne ben. Der var meget mere konkurrence om pladserne. Jeg udviklede mig rigtig meget som målmand og menneske. Jeg synes, at det har været et rigtig godt skridt for mig, siger 18-årige Markdal afslutningsvis.

Danskeren har blot fået en enkelt kamp for PSV’s U18-hold.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Frankrig – England

Tullberg bekræfter FCM-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Flere slagter dansker efter grim aktion

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Klar for FC København

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Smadrer transferrekord

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

‘Horsens var et helvede’

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Snød FC København for keeper

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Nu er der nyt om Mads Roerslev

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

FCK-boss åben for lejeaftaler