Dansker lander stort job i USA: ‘Det er ret unikt’

Frank Hjortebjerg og resten af familien skal flytte til San Diego, da danskeren har scoret sig et job som assistent i den nye MLS-klub San Diego FC. Tipsbladet har talt med den tidligere OB-assistent, der skal skabe noget ganske unikt.



Tasken er næsten pakket, og flyet til San Diego er tæt på at blive booket.

Der venter nemlig et kæmpe eventyr for den tidligere FC Nordsjælland- og OB-assistent Frank Hjortebjerg, da danskeren er blevet ansat som assistent i den nye MLS-klub San Diego FC.

Her bliver Hjortebjerg en del af ganske speciel klub.

2025 er nemlig San Diego FC’s første år som fodboldklub, som danskeren skal været med til at bygge op fra bunden af.

– Jeg tænker, at det er en rigtig spændende mulighed for at være med til noget ret unikt. Det er ikke så tit, at man starter en ny fodboldklub.

– Det er noget, som bliver en rigtig fed sportslig og faglig udfordring. Det er noget, som giver en god mulighed som familie, at vi kan komme på eventyr og prøve nogle nye ting af samt være i en anderledes hverdag, end den vi kender, fortæller Hjortebjerg i et interview med Tipsbladet.

San Diego FC er søsterklub til FC Nordsjælland, og derfor har Hjortebjerg er godt kendskab til klubben qua hans tidligere job i Superliga-klubben. Derfor var danskeren ikke i tvivl, da han fik muligheden.

– Jeg har ikke haft de store betænkeligheder ved det. Selvfølgelig er det en ny klub, men det sker i en organisation, som jeg kender godt, og jeg er glad for den. Jeg stoler på den.

– Jeg er ret sikker på, at de tog kontakt til mig, da jeg har kendskab til en bestemt måde at træne på og se spillet på. Det var min vej ind i det her.

37-årige Hjortebjerg fortæller, at familien altid har haft en drøm om at flytte til udlandet, og nu passer det perfekt for alle familiens medlemmer at flytte teltpælene.

– Jeg har talt om det, siden jeg mødte min kone. Hvis man på et tidspunkt fik en mulighed for at opleve en anden kultur og et andet samfund, så ville vi gerne det. Efter vi fik to børn, var det noget, som vi blev ved med at tale om, og det vil vi gerne give til dem.

– Vi er helt med på, at alt ikke bliver rosenrødt fra dag ét, men vi vil også lære hinanden bedre at kende. Vi synes, at stedet og projektet er nyt, spændende og anderledes, hvor alle kan få noget med, men alle er trygge i det.

– Det er en længere proces, og det er noget, som min kone har talt mange timer om. Vi var spændte på, hvad børnene sagde, men vi glæder os rigtig meget. Vi har en god fornemmelse.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: San Diego FC

Kunne være blevet i Danmark

Flere klubber har taget fat i danskeren efter stoppet i OB, og det var faktisk muligt for ham at blive i Danmark. Eventyret i USA er dog helt specielt, og han er stolt over, at der er blevet kigget hans vej.

– Det var for at prøve noget, som vi ikke er sikre på, at vi får igen. Jeg kunne godt være blevet i Danmark, men den her mulighed var det rigtige. Det handler om at være et godt sted på et godt tidspunkt, og jeg synes, at det er et rigtig spændende sted.

Teknisk direktør i San Diego FC Kenneth Heiner-Møller sagde til Tipsbladet tilbage i november, at der kun var syv spillere i klubben på daværende tidspunkt, men Hjortebjerg og Heiner-Møller bliver ikke de eneste danskere i San Diego FC. Danske Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen er nemlig to af San Diegos nye spillere.

Selvom alle spillere er nye i San Diego FC, er Hjortebjerg sikker på, at han kan skabe resultater med klubben.

– Vi skal samle en gruppe gutter, så vi kan spille på en bestemt måde, som vi har en selvforståelse af, men giv mig en måned for at skabe et godt træningsmiljø, så skal vi nok nå det. Der er selvfølgelig noget andet, at alle starter fra bunden, men det er ikke noget, som jeg er bekymret for, siger Hjortebjerg til Tipsbladet.

Danskeren stoppede i sommer i Odense-klubben efter to år i klubben. Før det var han assistent i FC Norsjælland i tre år.

San Diego FC har en række venskabskampe i januar og februar, inden det for alvor går løs i slutningen af februar, hvor MLS-sæsonen starter.



Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Italienske medier hylder ham

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Fælder hård Schmeichel-dom

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

FC København misser denne midtbane-stjerne

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Fælder dom over Norwich-danskere

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Rangerer Eriksen over superstjerner

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Det er til dumpekarakter

‘Den værste transfer nogensinde’

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Nartey blæser alt modstand til vægs

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Hold da op – den er helt gal

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Køb Vallys-klon, før det er for sent!