Tasken er næsten pakket, og flyet til San Diego er tæt på at blive booket.
Der venter nemlig et kæmpe eventyr for den tidligere FC Nordsjælland- og OB-assistent Frank Hjortebjerg, da danskeren er blevet ansat som assistent i den nye MLS-klub San Diego FC.
Her bliver Hjortebjerg en del af ganske speciel klub.
2025 er nemlig San Diego FC’s første år som fodboldklub, som danskeren skal været med til at bygge op fra bunden af.
– Jeg tænker, at det er en rigtig spændende mulighed for at være med til noget ret unikt. Det er ikke så tit, at man starter en ny fodboldklub.
– Det er noget, som bliver en rigtig fed sportslig og faglig udfordring. Det er noget, som giver en god mulighed som familie, at vi kan komme på eventyr og prøve nogle nye ting af samt være i en anderledes hverdag, end den vi kender, fortæller Hjortebjerg i et interview med Tipsbladet.
San Diego FC er søsterklub til FC Nordsjælland, og derfor har Hjortebjerg er godt kendskab til klubben qua hans tidligere job i Superliga-klubben. Derfor var danskeren ikke i tvivl, da han fik muligheden.
– Jeg har ikke haft de store betænkeligheder ved det. Selvfølgelig er det en ny klub, men det sker i en organisation, som jeg kender godt, og jeg er glad for den. Jeg stoler på den.
– Jeg er ret sikker på, at de tog kontakt til mig, da jeg har kendskab til en bestemt måde at træne på og se spillet på. Det var min vej ind i det her.
37-årige Hjortebjerg fortæller, at familien altid har haft en drøm om at flytte til udlandet, og nu passer det perfekt for alle familiens medlemmer at flytte teltpælene.
– Jeg har talt om det, siden jeg mødte min kone. Hvis man på et tidspunkt fik en mulighed for at opleve en anden kultur og et andet samfund, så ville vi gerne det. Efter vi fik to børn, var det noget, som vi blev ved med at tale om, og det vil vi gerne give til dem.
– Vi er helt med på, at alt ikke bliver rosenrødt fra dag ét, men vi vil også lære hinanden bedre at kende. Vi synes, at stedet og projektet er nyt, spændende og anderledes, hvor alle kan få noget med, men alle er trygge i det.
– Det er en længere proces, og det er noget, som min kone har talt mange timer om. Vi var spændte på, hvad børnene sagde, men vi glæder os rigtig meget. Vi har en god fornemmelse.
Artiklen fortsætter under billedet.

Kunne være blevet i Danmark
Flere klubber har taget fat i danskeren efter stoppet i OB, og det var faktisk muligt for ham at blive i Danmark. Eventyret i USA er dog helt specielt, og han er stolt over, at der er blevet kigget hans vej.
– Det var for at prøve noget, som vi ikke er sikre på, at vi får igen. Jeg kunne godt være blevet i Danmark, men den her mulighed var det rigtige. Det handler om at være et godt sted på et godt tidspunkt, og jeg synes, at det er et rigtig spændende sted.
Teknisk direktør i San Diego FC Kenneth Heiner-Møller sagde til Tipsbladet tilbage i november, at der kun var syv spillere i klubben på daværende tidspunkt, men Hjortebjerg og Heiner-Møller bliver ikke de eneste danskere i San Diego FC. Danske Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen er nemlig to af San Diegos nye spillere.
Selvom alle spillere er nye i San Diego FC, er Hjortebjerg sikker på, at han kan skabe resultater med klubben.
– Vi skal samle en gruppe gutter, så vi kan spille på en bestemt måde, som vi har en selvforståelse af, men giv mig en måned for at skabe et godt træningsmiljø, så skal vi nok nå det. Der er selvfølgelig noget andet, at alle starter fra bunden, men det er ikke noget, som jeg er bekymret for, siger Hjortebjerg til Tipsbladet.
Danskeren stoppede i sommer i Odense-klubben efter to år i klubben. Før det var han assistent i FC Norsjælland i tre år.
San Diego FC har en række venskabskampe i januar og februar, inden det for alvor går løs i slutningen af februar, hvor MLS-sæsonen starter.
LIVE
TransferLIVE: Forlænger med stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
MEDIE
Kongerne af transfervinduet
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
Verdensstjernes søn landet i København
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Dorgu lyner! Manchester United slår City
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
MEDIE
‘Afgørende dage’
Optur før FC København-brag
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
Nyt tilbageslag for Hjulmand
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
MEDIE
Nærmer sig aftale
NYHEDER