Tasken er næsten pakket, og flyet til San Diego er tæt på at blive booket.
Der venter nemlig et kæmpe eventyr for den tidligere FC Nordsjælland- og OB-assistent Frank Hjortebjerg, da danskeren er blevet ansat som assistent i den nye MLS-klub San Diego FC.
Her bliver Hjortebjerg en del af ganske speciel klub.
2025 er nemlig San Diego FC’s første år som fodboldklub, som danskeren skal været med til at bygge op fra bunden af.
– Jeg tænker, at det er en rigtig spændende mulighed for at være med til noget ret unikt. Det er ikke så tit, at man starter en ny fodboldklub.
– Det er noget, som bliver en rigtig fed sportslig og faglig udfordring. Det er noget, som giver en god mulighed som familie, at vi kan komme på eventyr og prøve nogle nye ting af samt være i en anderledes hverdag, end den vi kender, fortæller Hjortebjerg i et interview med Tipsbladet.
San Diego FC er søsterklub til FC Nordsjælland, og derfor har Hjortebjerg er godt kendskab til klubben qua hans tidligere job i Superliga-klubben. Derfor var danskeren ikke i tvivl, da han fik muligheden.
– Jeg har ikke haft de store betænkeligheder ved det. Selvfølgelig er det en ny klub, men det sker i en organisation, som jeg kender godt, og jeg er glad for den. Jeg stoler på den.
– Jeg er ret sikker på, at de tog kontakt til mig, da jeg har kendskab til en bestemt måde at træne på og se spillet på. Det var min vej ind i det her.
37-årige Hjortebjerg fortæller, at familien altid har haft en drøm om at flytte til udlandet, og nu passer det perfekt for alle familiens medlemmer at flytte teltpælene.
– Jeg har talt om det, siden jeg mødte min kone. Hvis man på et tidspunkt fik en mulighed for at opleve en anden kultur og et andet samfund, så ville vi gerne det. Efter vi fik to børn, var det noget, som vi blev ved med at tale om, og det vil vi gerne give til dem.
– Vi er helt med på, at alt ikke bliver rosenrødt fra dag ét, men vi vil også lære hinanden bedre at kende. Vi synes, at stedet og projektet er nyt, spændende og anderledes, hvor alle kan få noget med, men alle er trygge i det.
– Det er en længere proces, og det er noget, som min kone har talt mange timer om. Vi var spændte på, hvad børnene sagde, men vi glæder os rigtig meget. Vi har en god fornemmelse.
Artiklen fortsætter under billedet.

Kunne være blevet i Danmark
Flere klubber har taget fat i danskeren efter stoppet i OB, og det var faktisk muligt for ham at blive i Danmark. Eventyret i USA er dog helt specielt, og han er stolt over, at der er blevet kigget hans vej.
– Det var for at prøve noget, som vi ikke er sikre på, at vi får igen. Jeg kunne godt være blevet i Danmark, men den her mulighed var det rigtige. Det handler om at være et godt sted på et godt tidspunkt, og jeg synes, at det er et rigtig spændende sted.
Teknisk direktør i San Diego FC Kenneth Heiner-Møller sagde til Tipsbladet tilbage i november, at der kun var syv spillere i klubben på daværende tidspunkt, men Hjortebjerg og Heiner-Møller bliver ikke de eneste danskere i San Diego FC. Danske Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen er nemlig to af San Diegos nye spillere.
Selvom alle spillere er nye i San Diego FC, er Hjortebjerg sikker på, at han kan skabe resultater med klubben.
– Vi skal samle en gruppe gutter, så vi kan spille på en bestemt måde, som vi har en selvforståelse af, men giv mig en måned for at skabe et godt træningsmiljø, så skal vi nok nå det. Der er selvfølgelig noget andet, at alle starter fra bunden, men det er ikke noget, som jeg er bekymret for, siger Hjortebjerg til Tipsbladet.
Danskeren stoppede i sommer i Odense-klubben efter to år i klubben. Før det var han assistent i FC Norsjælland i tre år.
San Diego FC har en række venskabskampe i januar og februar, inden det for alvor går løs i slutningen af februar, hvor MLS-sæsonen starter.

Nu åbner dansk træner op om fyring

Chelseas reserver overmander svenskere

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Supercomputer: De bliver danske mestre

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz

Kæmpe bøde til FC København

Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Midtbane-flop færdig i AGF

Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker

Brøndby har profil tilbage til semifinale

Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby

Chokskifte? ‘Dolberg ville score minimum 25 mål’

Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

– En fattig forklaring, Birk!

Tidligere AaB-træner hjemsendt

Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Gik amok: Real Madrid-stjerne får lang karantæne

Superliga-spiller har gang i vild stime

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe

Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler

Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Han kan afløse Xabi Alonso

Erik Sviatchenko har fremtiden på plads

– Han er Superligaens bedste målmand

Stor Silkeborg-profil ude mod Brøndby

Vanvidskamp af udlejet Superliga-spiller

Klar på at vende hjem til Superligaen

– De er jo slet ikke FCK-backs!

Real Madrid-stjerne opereret

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘David Nielsen var fuldstændig fantastisk for mig’

Diant Ramaj skal ikke tilbage til Dortmund

Isaksen med stor hyldest: Et fantastisk menneske

Rundens Hold i Superligaen – 28. spillerunde