Tasken er næsten pakket, og flyet til San Diego er tæt på at blive booket.
Der venter nemlig et kæmpe eventyr for den tidligere FC Nordsjælland- og OB-assistent Frank Hjortebjerg, da danskeren er blevet ansat som assistent i den nye MLS-klub San Diego FC.
Her bliver Hjortebjerg en del af ganske speciel klub.
2025 er nemlig San Diego FC’s første år som fodboldklub, som danskeren skal været med til at bygge op fra bunden af.
– Jeg tænker, at det er en rigtig spændende mulighed for at være med til noget ret unikt. Det er ikke så tit, at man starter en ny fodboldklub.
– Det er noget, som bliver en rigtig fed sportslig og faglig udfordring. Det er noget, som giver en god mulighed som familie, at vi kan komme på eventyr og prøve nogle nye ting af samt være i en anderledes hverdag, end den vi kender, fortæller Hjortebjerg i et interview med Tipsbladet.
San Diego FC er søsterklub til FC Nordsjælland, og derfor har Hjortebjerg er godt kendskab til klubben qua hans tidligere job i Superliga-klubben. Derfor var danskeren ikke i tvivl, da han fik muligheden.
– Jeg har ikke haft de store betænkeligheder ved det. Selvfølgelig er det en ny klub, men det sker i en organisation, som jeg kender godt, og jeg er glad for den. Jeg stoler på den.
– Jeg er ret sikker på, at de tog kontakt til mig, da jeg har kendskab til en bestemt måde at træne på og se spillet på. Det var min vej ind i det her.
37-årige Hjortebjerg fortæller, at familien altid har haft en drøm om at flytte til udlandet, og nu passer det perfekt for alle familiens medlemmer at flytte teltpælene.
– Jeg har talt om det, siden jeg mødte min kone. Hvis man på et tidspunkt fik en mulighed for at opleve en anden kultur og et andet samfund, så ville vi gerne det. Efter vi fik to børn, var det noget, som vi blev ved med at tale om, og det vil vi gerne give til dem.
– Vi er helt med på, at alt ikke bliver rosenrødt fra dag ét, men vi vil også lære hinanden bedre at kende. Vi synes, at stedet og projektet er nyt, spændende og anderledes, hvor alle kan få noget med, men alle er trygge i det.
– Det er en længere proces, og det er noget, som min kone har talt mange timer om. Vi var spændte på, hvad børnene sagde, men vi glæder os rigtig meget. Vi har en god fornemmelse.
Artiklen fortsætter under billedet.

Kunne være blevet i Danmark
Flere klubber har taget fat i danskeren efter stoppet i OB, og det var faktisk muligt for ham at blive i Danmark. Eventyret i USA er dog helt specielt, og han er stolt over, at der er blevet kigget hans vej.
– Det var for at prøve noget, som vi ikke er sikre på, at vi får igen. Jeg kunne godt være blevet i Danmark, men den her mulighed var det rigtige. Det handler om at være et godt sted på et godt tidspunkt, og jeg synes, at det er et rigtig spændende sted.
Teknisk direktør i San Diego FC Kenneth Heiner-Møller sagde til Tipsbladet tilbage i november, at der kun var syv spillere i klubben på daværende tidspunkt, men Hjortebjerg og Heiner-Møller bliver ikke de eneste danskere i San Diego FC. Danske Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen er nemlig to af San Diegos nye spillere.
Selvom alle spillere er nye i San Diego FC, er Hjortebjerg sikker på, at han kan skabe resultater med klubben.
– Vi skal samle en gruppe gutter, så vi kan spille på en bestemt måde, som vi har en selvforståelse af, men giv mig en måned for at skabe et godt træningsmiljø, så skal vi nok nå det. Der er selvfølgelig noget andet, at alle starter fra bunden, men det er ikke noget, som jeg er bekymret for, siger Hjortebjerg til Tipsbladet.
Danskeren stoppede i sommer i Odense-klubben efter to år i klubben. Før det var han assistent i FC Norsjælland i tre år.
San Diego FC har en række venskabskampe i januar og februar, inden det for alvor går løs i slutningen af februar, hvor MLS-sæsonen starter.
LIVE
TransferLIVE: Flop til 367 mio – arbejder på exit
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
LIVE: SK Brann – FC Midtjylland
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
NYHEDER
FCM uden syv mand mod Brann
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
Brøndby henter Emmanuel Dennis
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
NYHEDER
Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
FC København tjente millioner tirsdag aften
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
TOPNYHED
Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’
HELT VILDT
Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
NYHEDER
Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
TOPNYHED
Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Portugal
NYHEDER
Forventer mudderkrig mod FCM
Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren
NYHEDER
Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
MEDIE