Fra Brøndby til San Diego.
Snart skal Kenneth Heiner-Møller pakke den store kuffert.
Han har nemlig fået sig et nyt job, et stort ét af slagsen.
Ved årsskiftet skal den 53-årige dansker nemlig være teknisk direktør i den nye klub San Diego FC, der indtræder i MLS.
Dermed vinker Heiner-Møller farvel til jobbet som talent- og udviklingschef i DBU.
– Det er en spændende opgave at komme til en klub, der er fuldstændig ny. Alt er nyt. Træningsanlægget er ikke færdigbygget endnu, truppen er på syv spillere, og der er ikke noget akademi.
– Det er i et land, som skal have VM om halvandet år. Jeg kan være med til at påvirke en ny klub, og der kommer mere opmærksomhed på fodbolden om halvandet år. Det var bare en kombination, der var voldsomt spændende at sige ja til, fortæller Kenneth Heiner-Møller i et interview med Tipsbladet. og tilføjer, at den første dialog med San Diego FC startede for et par måneder siden.
Det var typisk Peter Møller, synes jeg. Han sagde: 'Hold kæft, det er fedt, stort tillykke, øv', i den rækkefølge.
Kenneth Heiner-MøllerKommende teknisk direktør i San Diego FC
Som Heiner-Møller nævner, er San Diego i sin spæde fase. Klubben skal på jagt efter spillere, så man kan gøre sig konkurrencedygtig med MLS-holdene. Klubben har dog sikret sig danske Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen fra årsskiftet.
– Det er et stort arbejde, der skal til for at finde de spillere, som vi skal have. I december er der draft. På sigt vil vi gerne lave et godt akademi, som kan supplere MLS-klubben med unge spillere, fortæller den nye teknisk direktør.
Tiden må vise, om klubben kigger ind i at få flere danske spillere til klubben. FC Nordsjælland er blandt andet søsterklub med San Diego FC.
– Jeg har lige skrevet under, så jeg er ikke blevet involveret specielt meget, hvilket jeg godt kan forstå, hvis jeg nu valgte ikke at skrive under. Det skal vi rode med nu og frem til december.
– Det er en kæmpe fordel, at hvis man udveksler spillere fra de forskellige akademier, så er der ikke så stor integration i forhold til, hvordan man tilgår spillet. Der skal være en klar idé med spillet i forhold til Right to Dream, så det vil kunne give mening, men jeg ved ikke, om vi kigger ind i det endnu.
Selv om det bliver hårdt arbejde i den høje varme i San Diego, så kan han ikke vente med at komme i gang. Da Tipsbladet fanger Heiner-Møller til en snak, er han faktisk i San Diego for at se nærmere på forholdene.
– Det fede er, at der er nogle ret dygtige spillere, der bliver koblet på projektet på MLS-niveau. Der er en klar defineret spillestil, som bliver vores holdepunkt. Det kommer til at være mit job. Det hele skal stemme overens. Det største holdepunkt bliver måden, som vi tilgår spillet på, så det kommer til at være sindssygt spændende.
Artiklen fortsætter under billedet.

'Hold kæft, det er fedt, stort tillykke, øv'
At skulle forlade DBU har dog ikke været nemt for Heiner-Møller.
– Det var svært at tage beslutningen. Uanset om der er dårligt vejr eller ej, så bliver der skudt på DBU. Den afdeling, som jeg arbejdede i, var med ro på bagsmækken. Det var med et fast syn på, hvad man gerne vil.
– Det har Peter Møller gjort med sikker hånd. At være i organisation, hvor der er en masse kritik udefra, men internt har været ekstremt velfungerende, har været svært at skulle sige farvel til det.
Hvordan var fodbolddirektør Peter Møllers reaktion på dit nyt job?
– Det var typisk Peter Møller, synes jeg. Han sagde: 'Hold kæft, det er fedt, stort tillykke, øv', i den rækkefølge. Så han glædede sig på mine vegne, og han var ærgerlig på DBU's vegne. Vi har et fint arbejdsmæssigt forhold. Han kunne sagtens se, at det var det rigtige for mig.
Planen er, at familien flytter med Heiner-Møller til den amerikanske vestkyst på et tidspunkt. Kenneth Heiner-Møllers kone Anja Heiner-Møller er U19-kvindelandstræner, men det ser ikke ud til, at Peter Møller også mister landstræneren.
– Det kommer vi til at gøre i etaper. Det er altid nemmest at tage børnene med i en sommerferie, så man går fra det ene til andet skoleår. Jeg har heldigvis store børn på 15 og 17 år, så de har været okay informeret på vejen. Vi har tidligere været afsted, så de har også været med på, at vi var klar på endnu et eventyr.
Så du kan ikke lokke din kone med til San Diego og et job i klubben?
– Hun har heldigvis en rigtig god karriere, og hun er virkelig dygtig og fantastisk talentfuld, og han tager de skridt, som hun skal tage. Det havde været anderledes, hvis vores børn var ét og tre år. Det er lidt mere fleksibelt, siger Kenneth Heiner-Møller med et smil på læben til Tipsbladet.
Heiner-Møller har blandt andet en fortid som landstræner for Canadas kvindehold.
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
TOPNYHED
‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
OPTAKT
OB – FC København
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
NYHEDER
OB straffer angriber
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Alexander Lind revser Superliga-profil
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
NYHEDER
– Stemningen i FCK er håbløs!
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
TOPNYHED
Stort slag for FC København
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
Neymar overvejer karrierestop
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
EKSKLUSIVT