Kigger man den danske U21-landsholdstrup igennem, er der spillere fra adskillige fornemme adresser i Europa.
En af dem er Villarreal, hvor 22-årige Filip Jørgensen er førstevalget i målet.
I den forgangne sæson stod han 36 ud af 38 mulige ligakampe for Villarreal, mens målmandslegenden Pepe Reina var henvist til bænken. Og der var adskillige imponerende præstationer iblandt.
Det danske målmandstalent er derfor også blevet et varmt navn på transfermarkedet. For nylig kunne man blandt andet læse, at storklubben Chelsea er interesseret.
Et rygte, Filip Jørgensen lader sig smigre af. Det gør han klart i et interview med Tipsbladet.
– Det er sjovt. Det viser, at jeg har lavet noget godt og gjort det godt, lyder det med et smil fra Villarreal-danskeren.
Hvad er dine fremtidsplaner?
– Det er svært at sige. Jeg vil bare blive bedre hver dag og gøre det så godt, jeg kan.
Der er ikke en plan for, hvornår du vil skifte?
– Nej, der er ikke nogen decideret plan. Hvis der kommer noget godt, kan vi snakke om det og kigge på, hvad der er det bedste for mig, for Villarreal og alle involverede.
Artiklen fortsætter efter billedet…

– Han er hård
Den netop overståede sæson var Filip Jørgensens første som starter på Villarreals førstehold, efter at han i et par år stod for Villarreal B. Og det har ikke været nogen god sæson for Villarreal, der endte som nummer otte i La Liga – deres værste placering i ligaen siden 2019.
– Der har været hård nogle gange og svært. Men det har også været meget sjovt, siger hovedpersonen selv om sæsonen.
Hvad har været svært?
– At komme til en ny liga. I starten gik det heller ikke så godt for holdet, og vi har skiftet træner to gange. Det har været svært. Her mod slutningen er det blevet bedre, og det er gået godt. Så det er mega fedt, og jeg er også stolt.
Som Filip Jørgensen siger, blev to trænere fyret i Villarreal i løbet af sæsonen i form af Quique Setien og Pacheta.
I november fik klubben imidlertid lokket spanieren Marcelino tilbage til klubben, og han har fået sat skik på sagerne hos Den Gule Ubåd.
– Han er hård, men også ærlig. Han siger, hvad han tænker. Han er også en mega god træner, og jeg kan virkelig godt lide at blive trænet af ham, siger Filip Jørgensen og tilføjer:
– Han kræver meget disciplin og hårdt arbejde. Det har jeg lært af ham. At man altid skal give lidt ekstra for at blive bedre i træninger og i kampe.
Nu venter en U21-landskamp mod Norge torsdag aften, før Filip Jørgensen kan gå på velfortjent sommerferien. Og så må vi vente at se, om det bliver for Chelsea eller for Villarreal, at han skal spille i næste sæson.
LIVE
LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
Giver transferopdatering
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
STORT INTERVIEW
Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
Cristiano Ronaldo i optur
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
OPTAKT