Dansker rygtes til Chelsea: Det er sjovt

Den danske U21-målmand rygtes til Chelsea og tager det som en kompliment. Det fortæller han i et interview med Tipsbladet.



Kigger man den danske U21-landsholdstrup igennem, er der spillere fra adskillige fornemme adresser i Europa.

En af dem er Villarreal, hvor 22-årige Filip Jørgensen er førstevalget i målet.

I den forgangne sæson stod han 36 ud af 38 mulige ligakampe for Villarreal, mens målmandslegenden Pepe Reina var henvist til bænken. Og der var adskillige imponerende præstationer iblandt.

Det danske målmandstalent er derfor også blevet et varmt navn på transfermarkedet. For nylig kunne man blandt andet læse, at storklubben Chelsea er interesseret.

Et rygte, Filip Jørgensen lader sig smigre af. Det gør han klart i et interview med Tipsbladet.

– Det er sjovt. Det viser, at jeg har lavet noget godt og gjort det godt, lyder det med et smil fra Villarreal-danskeren.

Hvad er dine fremtidsplaner?

– Det er svært at sige. Jeg vil bare blive bedre hver dag og gøre det så godt, jeg kan.

Der er ikke en plan for, hvornår du vil skifte? 

– Nej, der er ikke nogen decideret plan. Hvis der kommer noget godt, kan vi snakke om det og kigge på, hvad der er det bedste for mig, for Villarreal og alle involverede.

Artiklen fortsætter efter billedet…

2X6J00C

Foto: Alamy

– Han er hård
Den netop overståede sæson var Filip Jørgensens første som starter på Villarreals førstehold, efter at han i et par år stod for Villarreal B. Og det har ikke været nogen god sæson for Villarreal, der endte som nummer otte i La Liga – deres værste placering i ligaen siden 2019.

– Der har været hård nogle gange og svært. Men det har også været meget sjovt, siger hovedpersonen selv om sæsonen.

Hvad har været svært?

– At komme til en ny liga. I starten gik det heller ikke så godt for holdet, og vi har skiftet træner to gange. Det har været svært. Her mod slutningen er det blevet bedre, og det er gået godt. Så det er mega fedt, og jeg er også stolt.

Som Filip Jørgensen siger, blev to trænere fyret i Villarreal i løbet af sæsonen i form af Quique Setien og Pacheta.

I november fik klubben imidlertid lokket spanieren Marcelino tilbage til klubben, og han har fået sat skik på sagerne hos Den Gule Ubåd.

– Han er hård, men også ærlig. Han siger, hvad han tænker. Han er også en mega god træner, og jeg kan virkelig godt lide at blive trænet af ham, siger Filip Jørgensen og tilføjer:

– Han kræver meget disciplin og hårdt arbejde. Det har jeg lært af ham. At man altid skal give lidt ekstra for at blive bedre i træninger og i kampe.

Nu venter en U21-landskamp mod Norge torsdag aften, før Filip Jørgensen kan gå på velfortjent sommerferien. Og så må vi vente at se, om det bliver for Chelsea eller for Villarreal, at han skal spille i næste sæson.





TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Viborg FF – Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Wolfsburg – Bayern

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Peter Schmeichel lander stort job

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Køber snart Brøndby-angriber

Manchester City – Brentford



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF