Danskere er skuffede over misset trofæ: ‘Det var en kæmpe dag’

Både Valdemar Lund og Mads Enggård var skuffede over, at Molde tabte den norske pokalfinale til Fredrikstad efter straffesparkskonkurrence. Danskerne mener dog, at kampen var stor for dem at være en del af.



(Tipsbladet på Ullevaal Stadion)

Der var drama for alle pengene, da Molde og Fredrikstad mødtes i den norske pokalfinale lørdag aften.

Her endte Fredrikstad som den store sejrsherre efter en nervepirrende straffesparkskonkurrence.

Efter kampen snakkede Tipsbladet med både de to Molde-danskere Valdemar Lund og Mads Enggård om det smertefulde nederlag.

– Det var en meget frustrerende kamp. Det var en kamp, som vi havde sat os for at vinde, men Frederikstad gjorde det rigtig svært for os, og de stod rigtig fint på banen. Det var en utraditionel kamp, hvor vi stod mod et lavtstående hold. Vi er meget skuffede, og vi skulle have lukket den, inden den kom i forlænget spilletid, fortæller Valdemar Lund til Tipsbladet og tilføjer.

– Vi havde godt styr på det i første halvleg, og vi stod fint defensivt. Jeg synes ikke, at vi skabte nok i løbet af kampen, og vi har alt for dygtige spillere til ikke at skabe flere chancer, end vi gjorde.

Den tidligere FCK’er nød at være en del af pokalfinalen, men det er bittert for ham at stå uden et trofæ.

– Det var en kæmpe kamp. Jeg havde glædet mig helt sindssygt, og det er også en kamp, der har betydet meget for klubben.

– Personligt havde jeg glædet mig til at stå med et norsk trofæ, så jeg er rigtig skuffet.

Vildt

Med den missede trofæ kan Molde noget uvant se frem til en sæson uden europæisk deltagelse grundet klubbens femteplads i ligaen.

– Det er vildt. De så rigtig godt ud for nogle runder siden, og vi kunne spille med om, hvor det var sjovt, men det er selvforskyldt. Det er vores egen skyld, fortæller Mads Enggård til Tipsbladet.

Enggård beskriver også pokalfinalen som en ‘kæmpe dag’ for ham, men han mener, at Molde ikke fik lukreret på en god start.

– Vi dominerede dem de første 15-20 minutter, og jeg synes, at vi skulle score. Som kampen skred frem, gik vi mere og mere døde.

– Jeg bød mig okay til at starte af kampen, men vi stoppede med at spille og fandt ikke hinanden i mellemrummene. Så blev det en kamp, som jeg ikke rigtig kunne lide. Det blev ‘tons-fodbold’.

– Vi skal samle os selv op, da vi ikke skal spille i Europa næste år. Det er folk ikke vant til her. Vi må se, hvad der skal ske, afslutter Enggård.

Molde har to kampe mod HJK og Mlada Boleslav tilbage i Europa League, inden der er ferie. 





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tordner mod VM-træner

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Interessant melding om VM-profil

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Vil smadre transferrekord



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Holland – Sverige

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tyskland – Elfenbenskysten



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Dame N’Doye scorer nyt job

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Brøler sender Mexico videre



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Superliga-boss med spændende transfermelding

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Tyrkiet – Paraguay

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Vigtigt nyt for ‘AC’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’