(Tipsbladet på Ullevaal Stadion)
Der var drama for alle pengene, da Molde og Fredrikstad mødtes i den norske pokalfinale lørdag aften.
Her endte Fredrikstad som den store sejrsherre efter en nervepirrende straffesparkskonkurrence.
Efter kampen snakkede Tipsbladet med både de to Molde-danskere Valdemar Lund og Mads Enggård om det smertefulde nederlag.
– Det var en meget frustrerende kamp. Det var en kamp, som vi havde sat os for at vinde, men Frederikstad gjorde det rigtig svært for os, og de stod rigtig fint på banen. Det var en utraditionel kamp, hvor vi stod mod et lavtstående hold. Vi er meget skuffede, og vi skulle have lukket den, inden den kom i forlænget spilletid, fortæller Valdemar Lund til Tipsbladet og tilføjer.
– Vi havde godt styr på det i første halvleg, og vi stod fint defensivt. Jeg synes ikke, at vi skabte nok i løbet af kampen, og vi har alt for dygtige spillere til ikke at skabe flere chancer, end vi gjorde.
Den tidligere FCK’er nød at være en del af pokalfinalen, men det er bittert for ham at stå uden et trofæ.
– Det var en kæmpe kamp. Jeg havde glædet mig helt sindssygt, og det er også en kamp, der har betydet meget for klubben.
– Personligt havde jeg glædet mig til at stå med et norsk trofæ, så jeg er rigtig skuffet.
Vildt
Med den missede trofæ kan Molde noget uvant se frem til en sæson uden europæisk deltagelse grundet klubbens femteplads i ligaen.
– Det er vildt. De så rigtig godt ud for nogle runder siden, og vi kunne spille med om, hvor det var sjovt, men det er selvforskyldt. Det er vores egen skyld, fortæller Mads Enggård til Tipsbladet.
Enggård beskriver også pokalfinalen som en ‘kæmpe dag’ for ham, men han mener, at Molde ikke fik lukreret på en god start.
– Vi dominerede dem de første 15-20 minutter, og jeg synes, at vi skulle score. Som kampen skred frem, gik vi mere og mere døde.
– Jeg bød mig okay til at starte af kampen, men vi stoppede med at spille og fandt ikke hinanden i mellemrummene. Så blev det en kamp, som jeg ikke rigtig kunne lide. Det blev ‘tons-fodbold’.
– Vi skal samle os selv op, da vi ikke skal spille i Europa næste år. Det er folk ikke vant til her. Vi må se, hvad der skal ske, afslutter Enggård.
Molde har to kampe mod HJK og Mlada Boleslav tilbage i Europa League, inden der er ferie.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
OPTAKT
Arsenal – Fulham
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen