(Tipsbladet på Ullevaal Stadion)
Der var drama for alle pengene, da Molde og Fredrikstad mødtes i den norske pokalfinale lørdag aften.
Her endte Fredrikstad som den store sejrsherre efter en nervepirrende straffesparkskonkurrence.
Efter kampen snakkede Tipsbladet med både de to Molde-danskere Valdemar Lund og Mads Enggård om det smertefulde nederlag.
– Det var en meget frustrerende kamp. Det var en kamp, som vi havde sat os for at vinde, men Frederikstad gjorde det rigtig svært for os, og de stod rigtig fint på banen. Det var en utraditionel kamp, hvor vi stod mod et lavtstående hold. Vi er meget skuffede, og vi skulle have lukket den, inden den kom i forlænget spilletid, fortæller Valdemar Lund til Tipsbladet og tilføjer.
– Vi havde godt styr på det i første halvleg, og vi stod fint defensivt. Jeg synes ikke, at vi skabte nok i løbet af kampen, og vi har alt for dygtige spillere til ikke at skabe flere chancer, end vi gjorde.
Den tidligere FCK’er nød at være en del af pokalfinalen, men det er bittert for ham at stå uden et trofæ.
– Det var en kæmpe kamp. Jeg havde glædet mig helt sindssygt, og det er også en kamp, der har betydet meget for klubben.
– Personligt havde jeg glædet mig til at stå med et norsk trofæ, så jeg er rigtig skuffet.
Vildt
Med den missede trofæ kan Molde noget uvant se frem til en sæson uden europæisk deltagelse grundet klubbens femteplads i ligaen.
– Det er vildt. De så rigtig godt ud for nogle runder siden, og vi kunne spille med om, hvor det var sjovt, men det er selvforskyldt. Det er vores egen skyld, fortæller Mads Enggård til Tipsbladet.
Enggård beskriver også pokalfinalen som en ‘kæmpe dag’ for ham, men han mener, at Molde ikke fik lukreret på en god start.
– Vi dominerede dem de første 15-20 minutter, og jeg synes, at vi skulle score. Som kampen skred frem, gik vi mere og mere døde.
– Jeg bød mig okay til at starte af kampen, men vi stoppede med at spille og fandt ikke hinanden i mellemrummene. Så blev det en kamp, som jeg ikke rigtig kunne lide. Det blev ‘tons-fodbold’.
– Vi skal samle os selv op, da vi ikke skal spille i Europa næste år. Det er folk ikke vant til her. Vi må se, hvad der skal ske, afslutter Enggård.
Molde har to kampe mod HJK og Mlada Boleslav tilbage i Europa League, inden der er ferie.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
OB siger farvel til seks spillere
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Fyrer landstræner to måneder før VM
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
Det er aldrig sket før
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
Nu klager FC Barcelona igen
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Her spiller Lasse Schöne i dag
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
NYHEDER