Danskere er skuffede over misset trofæ: ‘Det var en kæmpe dag’

Både Valdemar Lund og Mads Enggård var skuffede over, at Molde tabte den norske pokalfinale til Fredrikstad efter straffesparkskonkurrence. Danskerne mener dog, at kampen var stor for dem at være en del af.



(Tipsbladet på Ullevaal Stadion)

Der var drama for alle pengene, da Molde og Fredrikstad mødtes i den norske pokalfinale lørdag aften.

Her endte Fredrikstad som den store sejrsherre efter en nervepirrende straffesparkskonkurrence.

Efter kampen snakkede Tipsbladet med både de to Molde-danskere Valdemar Lund og Mads Enggård om det smertefulde nederlag.

– Det var en meget frustrerende kamp. Det var en kamp, som vi havde sat os for at vinde, men Frederikstad gjorde det rigtig svært for os, og de stod rigtig fint på banen. Det var en utraditionel kamp, hvor vi stod mod et lavtstående hold. Vi er meget skuffede, og vi skulle have lukket den, inden den kom i forlænget spilletid, fortæller Valdemar Lund til Tipsbladet og tilføjer.

– Vi havde godt styr på det i første halvleg, og vi stod fint defensivt. Jeg synes ikke, at vi skabte nok i løbet af kampen, og vi har alt for dygtige spillere til ikke at skabe flere chancer, end vi gjorde.

Den tidligere FCK’er nød at være en del af pokalfinalen, men det er bittert for ham at stå uden et trofæ.

– Det var en kæmpe kamp. Jeg havde glædet mig helt sindssygt, og det er også en kamp, der har betydet meget for klubben.

– Personligt havde jeg glædet mig til at stå med et norsk trofæ, så jeg er rigtig skuffet.

Vildt

Med den missede trofæ kan Molde noget uvant se frem til en sæson uden europæisk deltagelse grundet klubbens femteplads i ligaen.

– Det er vildt. De så rigtig godt ud for nogle runder siden, og vi kunne spille med om, hvor det var sjovt, men det er selvforskyldt. Det er vores egen skyld, fortæller Mads Enggård til Tipsbladet.

Enggård beskriver også pokalfinalen som en ‘kæmpe dag’ for ham, men han mener, at Molde ikke fik lukreret på en god start.

– Vi dominerede dem de første 15-20 minutter, og jeg synes, at vi skulle score. Som kampen skred frem, gik vi mere og mere døde.

– Jeg bød mig okay til at starte af kampen, men vi stoppede med at spille og fandt ikke hinanden i mellemrummene. Så blev det en kamp, som jeg ikke rigtig kunne lide. Det blev ‘tons-fodbold’.

– Vi skal samle os selv op, da vi ikke skal spille i Europa næste år. Det er folk ikke vant til her. Vi må se, hvad der skal ske, afslutter Enggård.

Molde har to kampe mod HJK og Mlada Boleslav tilbage i Europa League, inden der er ferie. 



Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Nartey blæser alt modstand til vægs

Fælder dom over Norwich-danskere

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Hold da op – den er helt gal

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

FC København misser denne midtbane-stjerne

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Raser over dansk stjerne

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Det har taget røven på Steve Cooper

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

‘Den værste transfer nogensinde’

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Overvejer Mathias Jensen-køb

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Her er planen for januars transfervindue

Brøndby-stjerne med stor donation

Forlænger med to Superliga-talenter

City-ejer sælger klub

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold