(Tipsbladet på Ullevaal Stadion)
Der var drama for alle pengene, da Molde og Fredrikstad mødtes i den norske pokalfinale lørdag aften.
Her endte Fredrikstad som den store sejrsherre efter en nervepirrende straffesparkskonkurrence.
Efter kampen snakkede Tipsbladet med både de to Molde-danskere Valdemar Lund og Mads Enggård om det smertefulde nederlag.
– Det var en meget frustrerende kamp. Det var en kamp, som vi havde sat os for at vinde, men Frederikstad gjorde det rigtig svært for os, og de stod rigtig fint på banen. Det var en utraditionel kamp, hvor vi stod mod et lavtstående hold. Vi er meget skuffede, og vi skulle have lukket den, inden den kom i forlænget spilletid, fortæller Valdemar Lund til Tipsbladet og tilføjer.
– Vi havde godt styr på det i første halvleg, og vi stod fint defensivt. Jeg synes ikke, at vi skabte nok i løbet af kampen, og vi har alt for dygtige spillere til ikke at skabe flere chancer, end vi gjorde.
Den tidligere FCK’er nød at være en del af pokalfinalen, men det er bittert for ham at stå uden et trofæ.
– Det var en kæmpe kamp. Jeg havde glædet mig helt sindssygt, og det er også en kamp, der har betydet meget for klubben.
– Personligt havde jeg glædet mig til at stå med et norsk trofæ, så jeg er rigtig skuffet.
Vildt
Med den missede trofæ kan Molde noget uvant se frem til en sæson uden europæisk deltagelse grundet klubbens femteplads i ligaen.
– Det er vildt. De så rigtig godt ud for nogle runder siden, og vi kunne spille med om, hvor det var sjovt, men det er selvforskyldt. Det er vores egen skyld, fortæller Mads Enggård til Tipsbladet.
Enggård beskriver også pokalfinalen som en ‘kæmpe dag’ for ham, men han mener, at Molde ikke fik lukreret på en god start.
– Vi dominerede dem de første 15-20 minutter, og jeg synes, at vi skulle score. Som kampen skred frem, gik vi mere og mere døde.
– Jeg bød mig okay til at starte af kampen, men vi stoppede med at spille og fandt ikke hinanden i mellemrummene. Så blev det en kamp, som jeg ikke rigtig kunne lide. Det blev ‘tons-fodbold’.
– Vi skal samle os selv op, da vi ikke skal spille i Europa næste år. Det er folk ikke vant til her. Vi må se, hvad der skal ske, afslutter Enggård.
Molde har to kampe mod HJK og Mlada Boleslav tilbage i Europa League, inden der er ferie.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
Fin lodtrækning for FCK
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
TOPNYHED
Klar for FC København
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
Han er VM’s bedste spiller
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
EKSKLUSIVT