Danskers vilde 2023: Det er gået hurtigt

Adam Daghim har haft et stort år, der blandt andet har budt på et stort skifte. Nu jagter han gennembruddet i Champions League-klubben RB Salzburg.



2023 har været et stort år for Adam Daghim.

Da året startede, havde han kun spillet ganske få minutters seniorfodbold i AGF, og han havde desuden ikke repræsenteret Danmark på nogen ungdomslandshold.

Nu er tingene lidt anderledes.

18-årige Adam Daghim blev i sommer solgt for mere end 20 millioner kroner til RB Salzburg, der fluks udlejede ham til deres de facto andethold FC Liefering i den næstbedste østrigske række. Her er den unge dansker fast mand og har leveret et mål og tre oplæg i otte ligakampe, mens han desuden har scoret tre gange for RB Salzburg i ungdommens svar på Champions League, Youth League.

Og så er han endvidere blevet en fast bestanddel af U19-landsholdet, som han lige nu er samlet med i Frankrig forud for tre EM-kvalifikationskampe.

– Det hele er gået hurtigt. Det er stort at skifte til en helt anden klub, men det er bare en rigtig god følelse, siger Adam Daghim til Tipsbladet og fortæller, at det store prisskilt ikke fylder synderligt:

– Det er ikke så meget, jeg tænker over det for at være ærlig. Jeg føler ikke rigtig, det er så meget i forhold til branchen. Det vil jeg ikke tænke så meget over, for lige nu vil jeg bare gerne spille fodbold.

I RB Salzburg er der efterhånden en mindre danskerkoloni. På klubbens førstehold er nemlig Maurits Kjærgaard og Mads Bidstrup, som Adam Daghim også ses med.

Dog spiller de ikke sammen, for den unge angriber er i FC Liefering, mens de to andre er på førsteholdet i Salzburg. Men målet er, at de allerede i næste sæson skal være holdkammerater. 

– Lige her i starten er det at komme på førsteholdet, spille fodbold der og få minutter i Champions League. Det er målet i øjeblikket. Lige nu er jeg på lån (i FC Liefering, red.) i et år, og så afhænger det af, hvordan min udvikling går. Hvis det går som det skal, skal jeg tilbage til næste sæson, siger U19-landsholdsspilleren.

Og indtil videre? Ja, der går det ganske fint.

– Jeg vil sige, at det går godt i Youth League med Salzburg, men med FC Liefering er vi fjerdesidst, og det går ikke ligefrem perfekt for holdet der, men vi tror på overlevelse. Ellers går det ret godt.

– Jeg har fået mange minutter og har fine statistikker, så det har været fint, siger Adam Daghim. 

Over den kommende uges tid venter tre U19-landskampe for Salzburg-talentet og de øvrige danske talenter. Derefter skal han tilbage til Østrig, hvor FC Liefering skal kæmpe for at flere point på kontoen i den næstbedste østrigske række. 





LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Manchester United afbryder forhandlingerne



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Der er al mulig grund til bekymring



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Vildt transferrygte skydes ned



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: FC København jagter Michael Parker

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Uventet skifte?

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

De 10 største stjerner, der misser VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham