2023 har været et stort år for Adam Daghim.
Da året startede, havde han kun spillet ganske få minutters seniorfodbold i AGF, og han havde desuden ikke repræsenteret Danmark på nogen ungdomslandshold.
Nu er tingene lidt anderledes.
18-årige Adam Daghim blev i sommer solgt for mere end 20 millioner kroner til RB Salzburg, der fluks udlejede ham til deres de facto andethold FC Liefering i den næstbedste østrigske række. Her er den unge dansker fast mand og har leveret et mål og tre oplæg i otte ligakampe, mens han desuden har scoret tre gange for RB Salzburg i ungdommens svar på Champions League, Youth League.
Og så er han endvidere blevet en fast bestanddel af U19-landsholdet, som han lige nu er samlet med i Frankrig forud for tre EM-kvalifikationskampe.
– Det hele er gået hurtigt. Det er stort at skifte til en helt anden klub, men det er bare en rigtig god følelse, siger Adam Daghim til Tipsbladet og fortæller, at det store prisskilt ikke fylder synderligt:
– Det er ikke så meget, jeg tænker over det for at være ærlig. Jeg føler ikke rigtig, det er så meget i forhold til branchen. Det vil jeg ikke tænke så meget over, for lige nu vil jeg bare gerne spille fodbold.
I RB Salzburg er der efterhånden en mindre danskerkoloni. På klubbens førstehold er nemlig Maurits Kjærgaard og Mads Bidstrup, som Adam Daghim også ses med.
Dog spiller de ikke sammen, for den unge angriber er i FC Liefering, mens de to andre er på førsteholdet i Salzburg. Men målet er, at de allerede i næste sæson skal være holdkammerater.
– Lige her i starten er det at komme på førsteholdet, spille fodbold der og få minutter i Champions League. Det er målet i øjeblikket. Lige nu er jeg på lån (i FC Liefering, red.) i et år, og så afhænger det af, hvordan min udvikling går. Hvis det går som det skal, skal jeg tilbage til næste sæson, siger U19-landsholdsspilleren.
Og indtil videre? Ja, der går det ganske fint.
– Jeg vil sige, at det går godt i Youth League med Salzburg, men med FC Liefering er vi fjerdesidst, og det går ikke ligefrem perfekt for holdet der, men vi tror på overlevelse. Ellers går det ret godt.
– Jeg har fået mange minutter og har fine statistikker, så det har været fint, siger Adam Daghim.
Over den kommende uges tid venter tre U19-landskampe for Salzburg-talentet og de øvrige danske talenter. Derefter skal han tilbage til Østrig, hvor FC Liefering skal kæmpe for at flere point på kontoen i den næstbedste østrigske række.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
DAGENS SPILFORSLAG
Målmagert i Farum
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
Hjulmand og co. taber stort skridt
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
Iran kommer med krav før VM
City holder liv i mesterskabsdrømmen
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
NYHEDER