– David Nielsen er en undervurderet træner

OB bør ærgre sig over ikke at lykkes med at hente David Nielsen, mener Tipsbladets redaktør og kommentator.



David Nielsen er atter tilbage i trænergerningen, efter han fredag blev præsenteret i den græske klub Kifisia FC. 

Her har den karismatiske fodboldtræner fået en kontrakt, der løber sæsonen ud, og det er noget af en opgave, som han har påtaget sig. 

Kifisia FC er nemlig bundproppen i den bedste græske liga, og holdet har kun vundet en enkelt kamp indtil videre i sæsonen. Klubben spiller ligeledes heller ikke foran særlig mange fans. Læs mere om det her.Derfor skal David Nielsen altså tiltræde med energi og mod, hvis ikke opholdet i Grækenland skal ende ud i nedrykning. 

Det noget kulørte skifte får Tipsbladets redaktør og kommentator Troels Bager Thøgersen til at klappe i hænderne. Det er "fedt", at David Nielsen tager springet til Grækenland, mener han. Og mon ikke også, at Kifisia selv er ganske godt tilfredse med at hente en træner som David Nielsen, der har levereret store resultater i Lyngby og AGF. David Nielsen er i hvert fald en stor trænerkapacitet, fortæller Troels Bager Thøgersen.

– Jeg synes, David Nielsen er undervurderet som træner. Det er ligesom med Bo Henriksen. Fordi de råber op og ser så indædte ud, som de gør på en sidelinje, bliver det også nemt at hælde dem i kasse, der hedder manglende fodboldfaglighed. Og det er noget fis, ligesom det er en doven stereotyp at tro, at en introvert træner ikke kan være leder for fodboldspillere.

– Det sidste år i Århus var ikke godt, men prøv lige at huske på, hvad der skete inden da, hvor AGF i perioder var et mini-Atlético, alle slog sig på. Det dukker da ikke bare op ud af det blå. Jeg synes, Kifisia gør et scoop ved at få ham.

Troels Bager Thøgersen forventer ikke mirakler fra Nielsens nye klub, men han forventer, at der bliver kæmpet og kriget på banen for at blive i rækken.

Derudover vender Troels Bager Thøgersen blikket mod Superligaen, hvor OB måske bander lidt over Nielsens nye trænervej.

– Så ville jeg da også ærgre mig lidt, hvis jeg var OB. Det har længe forlydt, at David Nielsen helst ville til udlandet, og måske var der ikke noget at gøre. Men jeg tror, han havde været god for dem.

David Nielsen nåede at være klubløs i halvandet år efter bruddet med AGF. 







LIVE

LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation

Blæst fuldstændig omkuld

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Laver aftale med Frederik Birk

Har ondt af Steve Cooper

Stjerne peger på Højlund



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Afviser mesterskabssnak

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Han ender i Premier League

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Storroser dansk super-talent

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Bayern slår rekord i ny storsejr

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Tottenham under stregen

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

‘Han snakker ikke om andet!’

Sky Blues deprimererer Blues på Broen