David Nielsen er atter tilbage i trænergerningen, efter han fredag blev præsenteret i den græske klub Kifisia FC.
Her har den karismatiske fodboldtræner fået en kontrakt, der løber sæsonen ud, og det er noget af en opgave, som han har påtaget sig.
Kifisia FC er nemlig bundproppen i den bedste græske liga, og holdet har kun vundet en enkelt kamp indtil videre i sæsonen. Klubben spiller ligeledes heller ikke foran særlig mange fans. Læs mere om det her.Derfor skal David Nielsen altså tiltræde med energi og mod, hvis ikke opholdet i Grækenland skal ende ud i nedrykning.
Det noget kulørte skifte får Tipsbladets redaktør og kommentator Troels Bager Thøgersen til at klappe i hænderne. Det er "fedt", at David Nielsen tager springet til Grækenland, mener han. Og mon ikke også, at Kifisia selv er ganske godt tilfredse med at hente en træner som David Nielsen, der har levereret store resultater i Lyngby og AGF. David Nielsen er i hvert fald en stor trænerkapacitet, fortæller Troels Bager Thøgersen.
– Jeg synes, David Nielsen er undervurderet som træner. Det er ligesom med Bo Henriksen. Fordi de råber op og ser så indædte ud, som de gør på en sidelinje, bliver det også nemt at hælde dem i kasse, der hedder manglende fodboldfaglighed. Og det er noget fis, ligesom det er en doven stereotyp at tro, at en introvert træner ikke kan være leder for fodboldspillere.
– Det sidste år i Århus var ikke godt, men prøv lige at huske på, hvad der skete inden da, hvor AGF i perioder var et mini-Atlético, alle slog sig på. Det dukker da ikke bare op ud af det blå. Jeg synes, Kifisia gør et scoop ved at få ham.
Troels Bager Thøgersen forventer ikke mirakler fra Nielsens nye klub, men han forventer, at der bliver kæmpet og kriget på banen for at blive i rækken.
Derudover vender Troels Bager Thøgersen blikket mod Superligaen, hvor OB måske bander lidt over Nielsens nye trænervej.
– Så ville jeg da også ærgre mig lidt, hvis jeg var OB. Det har længe forlydt, at David Nielsen helst ville til udlandet, og måske var der ikke noget at gøre. Men jeg tror, han havde været god for dem.
David Nielsen nåede at være klubløs i halvandet år efter bruddet med AGF.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Norge – Frankrig
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
OPTAKT
Colombia – Portugal
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT