– David Nielsen er en undervurderet træner

OB bør ærgre sig over ikke at lykkes med at hente David Nielsen, mener Tipsbladets redaktør og kommentator.



David Nielsen er atter tilbage i trænergerningen, efter han fredag blev præsenteret i den græske klub Kifisia FC. 

Her har den karismatiske fodboldtræner fået en kontrakt, der løber sæsonen ud, og det er noget af en opgave, som han har påtaget sig. 

Kifisia FC er nemlig bundproppen i den bedste græske liga, og holdet har kun vundet en enkelt kamp indtil videre i sæsonen. Klubben spiller ligeledes heller ikke foran særlig mange fans. Læs mere om det her.Derfor skal David Nielsen altså tiltræde med energi og mod, hvis ikke opholdet i Grækenland skal ende ud i nedrykning. 

Det noget kulørte skifte får Tipsbladets redaktør og kommentator Troels Bager Thøgersen til at klappe i hænderne. Det er "fedt", at David Nielsen tager springet til Grækenland, mener han. Og mon ikke også, at Kifisia selv er ganske godt tilfredse med at hente en træner som David Nielsen, der har levereret store resultater i Lyngby og AGF. David Nielsen er i hvert fald en stor trænerkapacitet, fortæller Troels Bager Thøgersen.

– Jeg synes, David Nielsen er undervurderet som træner. Det er ligesom med Bo Henriksen. Fordi de råber op og ser så indædte ud, som de gør på en sidelinje, bliver det også nemt at hælde dem i kasse, der hedder manglende fodboldfaglighed. Og det er noget fis, ligesom det er en doven stereotyp at tro, at en introvert træner ikke kan være leder for fodboldspillere.

– Det sidste år i Århus var ikke godt, men prøv lige at huske på, hvad der skete inden da, hvor AGF i perioder var et mini-Atlético, alle slog sig på. Det dukker da ikke bare op ud af det blå. Jeg synes, Kifisia gør et scoop ved at få ham.

Troels Bager Thøgersen forventer ikke mirakler fra Nielsens nye klub, men han forventer, at der bliver kæmpet og kriget på banen for at blive i rækken.

Derudover vender Troels Bager Thøgersen blikket mod Superligaen, hvor OB måske bander lidt over Nielsens nye trænervej.

– Så ville jeg da også ærgre mig lidt, hvis jeg var OB. Det har længe forlydt, at David Nielsen helst ville til udlandet, og måske var der ikke noget at gøre. Men jeg tror, han havde været god for dem.

David Nielsen nåede at være klubløs i halvandet år efter bruddet med AGF. 







LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

De jagter Henrik Meister

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Medier sender ham hjem til AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afslører dansk toptræners millionløn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Kæmper om det samme trænerjob

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Benhård kritik af Danmark

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Han var i spil som Brøndby-træner

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Tottenham henter Liverpool-profil

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’