David Nielsen er atter tilbage i trænergerningen, efter han fredag blev præsenteret i den græske klub Kifisia FC.
Her har den karismatiske fodboldtræner fået en kontrakt, der løber sæsonen ud, og det er noget af en opgave, som han har påtaget sig.
Kifisia FC er nemlig bundproppen i den bedste græske liga, og holdet har kun vundet en enkelt kamp indtil videre i sæsonen. Klubben spiller ligeledes heller ikke foran særlig mange fans. Læs mere om det her.Derfor skal David Nielsen altså tiltræde med energi og mod, hvis ikke opholdet i Grækenland skal ende ud i nedrykning.
Det noget kulørte skifte får Tipsbladets redaktør og kommentator Troels Bager Thøgersen til at klappe i hænderne. Det er "fedt", at David Nielsen tager springet til Grækenland, mener han. Og mon ikke også, at Kifisia selv er ganske godt tilfredse med at hente en træner som David Nielsen, der har levereret store resultater i Lyngby og AGF. David Nielsen er i hvert fald en stor trænerkapacitet, fortæller Troels Bager Thøgersen.
– Jeg synes, David Nielsen er undervurderet som træner. Det er ligesom med Bo Henriksen. Fordi de råber op og ser så indædte ud, som de gør på en sidelinje, bliver det også nemt at hælde dem i kasse, der hedder manglende fodboldfaglighed. Og det er noget fis, ligesom det er en doven stereotyp at tro, at en introvert træner ikke kan være leder for fodboldspillere.
– Det sidste år i Århus var ikke godt, men prøv lige at huske på, hvad der skete inden da, hvor AGF i perioder var et mini-Atlético, alle slog sig på. Det dukker da ikke bare op ud af det blå. Jeg synes, Kifisia gør et scoop ved at få ham.
Troels Bager Thøgersen forventer ikke mirakler fra Nielsens nye klub, men han forventer, at der bliver kæmpet og kriget på banen for at blive i rækken.
Derudover vender Troels Bager Thøgersen blikket mod Superligaen, hvor OB måske bander lidt over Nielsens nye trænervej.
– Så ville jeg da også ærgre mig lidt, hvis jeg var OB. Det har længe forlydt, at David Nielsen helst ville til udlandet, og måske var der ikke noget at gøre. Men jeg tror, han havde været god for dem.
David Nielsen nåede at være klubløs i halvandet år efter bruddet med AGF.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
Tuchel forsvarer sin taktik
Messi sætter ord på vildt drama
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afslører Dario Dumic-plan
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
INTERVIEW