“Gøglershow” venter David Nielsen: 174 tilskuere

Der venter David Nielsen noget af en opgave, når han tiltræder som cheftræner i græske AE Kifisias.



David Nielsen bliver snart præsenteret som ny cheftræner i den græske bundklub AE Kifisias. Over for Tipsbladet har klubben allerede bekræftet, at man ansætter David Nielsen frem til sommer. 

Og hvad venter der så David Nielsen i forstaden til Athen?

Der venter, hvad der af Tipsbladets græske pressekilder bliver beskrevet som noget, der bedst kan beskrives et "trykkoger" eller et "gøglershow" med stor forskel på forventningerne og så en virkelighed med meget ydmyge rammer og en svær dagligdag i en stærk fodboldrække.

AE Kifisias er på sidstepladsen i Grækenland og har blot vundet en enkelt kamp i denne sæson. Klubben er oprykkere i landets bedste række, og Kifisias normale hjemmebane er i så ringe stand, at den ikke er blevet godkendt til den øverste liga i Grækenland. Derfor har Kifisias i denne sæson spillet på flere forskellige hjemmebaner, som klubben har lånt, og det har ført til nogle mærkværdige tilskuertal.

Mod Atromitos var der 187 tilskuere, mod Volos NP dukkede der 190 op, og mod OFI Kreta den 22. oktober blev bunden nået med et tilskuertal på 174. Forklaringen er, at opgørene blev spillet i byen Lamia, som ligger 250 kilometer fra Athen, hvilket langt fra er ideelt logistisk.

En totalt ukendt klub
Klubben styres med hård hånd af præsidenten Christos Pritsas, der forsynede Kifisias med ikke færre end 18 nye spillere forud for denne sæson. Den mest kendte er uden tvivl den tidligere Manchester United-spiller Morgan Schneiderlin. 

Ifølge Tipsbladets kilder stiller præsidenten enorme krav til spillertruppen, selv om ingen andre i Grækenland har forventninger til AE Kifisias, der betegnes som en totalt ukendt klub for de fleste.

Én, der imidlertid kender klubben, er den græske journalist Vasilias Balatsos, der dækker Kifisias for avisen Gazzetta. Han mener, at præsidenten er bedre end sit rygte.

– Han er ikke bange for at investere i holdet, og jeg synes, han virker som en god ejer. Han overtog klubben i 2018, og dengang var der tale om en ren amatørklub, som spillede i fjerde division. Nu er Kifisias en professionel klub, som er rykket op tre gange på fire år. Det er imponerende, siger Balatsos til Tipsbladet.

Han fastslår imidlertid, at der venter David Nielsen et stort stykke arbejde.

– Hans eneste opgave bliver at sikre klubben overlevelse. De har haft det svært i denne sæson, og det skal David være bevidst om, lyder det fra journalisten.

Vasilias Balatsos er til gengæld overbevist om, at David Nielsen nok skal få en god hyre i Grækenland – sådan lyder det også fra flere af Tipsbladets øvrige kilder, som ikke ønsker deres navn frem.

– Det er ikke nogen rig klub, men de skylder ikke nogen noget. Jeg ved ikke, hvor meget David Nielsen kommer til at tjene, men den seneste træner havde en årsløn på 120.000 euro (900.0000 kroner, red.). Jeg vil tro, at David også vil få i det leje, fastslår Balatsos.

Det græske skattetryk er betydeligt mildere end det danske, hvilket altså gør, at lønningerne er en del sjovere efter skat i Middelhavslandet end i Danmark.

David Nielsen har været klubløs i halvandet år siden afskeden i AGF og er i perioden såvel som den sidste tid i AGF flere gange blevet sat i forbindelse med andre danske klubber og klubber i udlandet.







LIVE

TransferLIVE: Hundedyrt stjernefrø til Liverpool?

Det kan ske mandag i FC København

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

FCK-direktør bekræfter henvendelse



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Brøndby meldes tæt på dansk profil

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Brøndby præsenterer ny profil

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Danskerklub fyrer træneren

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

David Moyes griner over gult kort for jubel

Liverpool forhandler med hollandsk stopper