“Gøglershow” venter David Nielsen: 174 tilskuere

Der venter David Nielsen noget af en opgave, når han tiltræder som cheftræner i græske AE Kifisias.



David Nielsen bliver snart præsenteret som ny cheftræner i den græske bundklub AE Kifisias. Over for Tipsbladet har klubben allerede bekræftet, at man ansætter David Nielsen frem til sommer. 

Og hvad venter der så David Nielsen i forstaden til Athen?

Der venter, hvad der af Tipsbladets græske pressekilder bliver beskrevet som noget, der bedst kan beskrives et "trykkoger" eller et "gøglershow" med stor forskel på forventningerne og så en virkelighed med meget ydmyge rammer og en svær dagligdag i en stærk fodboldrække.

AE Kifisias er på sidstepladsen i Grækenland og har blot vundet en enkelt kamp i denne sæson. Klubben er oprykkere i landets bedste række, og Kifisias normale hjemmebane er i så ringe stand, at den ikke er blevet godkendt til den øverste liga i Grækenland. Derfor har Kifisias i denne sæson spillet på flere forskellige hjemmebaner, som klubben har lånt, og det har ført til nogle mærkværdige tilskuertal.

Mod Atromitos var der 187 tilskuere, mod Volos NP dukkede der 190 op, og mod OFI Kreta den 22. oktober blev bunden nået med et tilskuertal på 174. Forklaringen er, at opgørene blev spillet i byen Lamia, som ligger 250 kilometer fra Athen, hvilket langt fra er ideelt logistisk.

En totalt ukendt klub
Klubben styres med hård hånd af præsidenten Christos Pritsas, der forsynede Kifisias med ikke færre end 18 nye spillere forud for denne sæson. Den mest kendte er uden tvivl den tidligere Manchester United-spiller Morgan Schneiderlin. 

Ifølge Tipsbladets kilder stiller præsidenten enorme krav til spillertruppen, selv om ingen andre i Grækenland har forventninger til AE Kifisias, der betegnes som en totalt ukendt klub for de fleste.

Én, der imidlertid kender klubben, er den græske journalist Vasilias Balatsos, der dækker Kifisias for avisen Gazzetta. Han mener, at præsidenten er bedre end sit rygte.

– Han er ikke bange for at investere i holdet, og jeg synes, han virker som en god ejer. Han overtog klubben i 2018, og dengang var der tale om en ren amatørklub, som spillede i fjerde division. Nu er Kifisias en professionel klub, som er rykket op tre gange på fire år. Det er imponerende, siger Balatsos til Tipsbladet.

Han fastslår imidlertid, at der venter David Nielsen et stort stykke arbejde.

– Hans eneste opgave bliver at sikre klubben overlevelse. De har haft det svært i denne sæson, og det skal David være bevidst om, lyder det fra journalisten.

Vasilias Balatsos er til gengæld overbevist om, at David Nielsen nok skal få en god hyre i Grækenland – sådan lyder det også fra flere af Tipsbladets øvrige kilder, som ikke ønsker deres navn frem.

– Det er ikke nogen rig klub, men de skylder ikke nogen noget. Jeg ved ikke, hvor meget David Nielsen kommer til at tjene, men den seneste træner havde en årsløn på 120.000 euro (900.0000 kroner, red.). Jeg vil tro, at David også vil få i det leje, fastslår Balatsos.

Det græske skattetryk er betydeligt mildere end det danske, hvilket altså gør, at lønningerne er en del sjovere efter skat i Middelhavslandet end i Danmark.

David Nielsen har været klubløs i halvandet år siden afskeden i AGF og er i perioden såvel som den sidste tid i AGF flere gange blevet sat i forbindelse med andre danske klubber og klubber i udlandet.



Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Her er Kamil Wilczek i dag

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

– Den her sidder dybt i sjælen

I svime over German Onugkha

AGF tilbage på førstepladsen

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Lyngby går alene i front

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

– Agger og Kahlenberg var specielt

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Riemer svarer på Tøftings kritik

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling

Silkeborg IF – AGF

Nu blander borgmesteren sig

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Millionregn over Ståle Solbakken

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Thomas Frank taler inden derby

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

– Korthuset er væltet

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

DBU går på jagt efter fans bag banner

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris