David Nielsen bliver snart præsenteret som ny cheftræner i den græske bundklub AE Kifisias. Over for Tipsbladet har klubben allerede bekræftet, at man ansætter David Nielsen frem til sommer.
Og hvad venter der så David Nielsen i forstaden til Athen?
Der venter, hvad der af Tipsbladets græske pressekilder bliver beskrevet som noget, der bedst kan beskrives et "trykkoger" eller et "gøglershow" med stor forskel på forventningerne og så en virkelighed med meget ydmyge rammer og en svær dagligdag i en stærk fodboldrække.
AE Kifisias er på sidstepladsen i Grækenland og har blot vundet en enkelt kamp i denne sæson. Klubben er oprykkere i landets bedste række, og Kifisias normale hjemmebane er i så ringe stand, at den ikke er blevet godkendt til den øverste liga i Grækenland. Derfor har Kifisias i denne sæson spillet på flere forskellige hjemmebaner, som klubben har lånt, og det har ført til nogle mærkværdige tilskuertal.
Mod Atromitos var der 187 tilskuere, mod Volos NP dukkede der 190 op, og mod OFI Kreta den 22. oktober blev bunden nået med et tilskuertal på 174. Forklaringen er, at opgørene blev spillet i byen Lamia, som ligger 250 kilometer fra Athen, hvilket langt fra er ideelt logistisk.
En totalt ukendt klub
Klubben styres med hård hånd af præsidenten Christos Pritsas, der forsynede Kifisias med ikke færre end 18 nye spillere forud for denne sæson. Den mest kendte er uden tvivl den tidligere Manchester United-spiller Morgan Schneiderlin.
Ifølge Tipsbladets kilder stiller præsidenten enorme krav til spillertruppen, selv om ingen andre i Grækenland har forventninger til AE Kifisias, der betegnes som en totalt ukendt klub for de fleste.
Én, der imidlertid kender klubben, er den græske journalist Vasilias Balatsos, der dækker Kifisias for avisen Gazzetta. Han mener, at præsidenten er bedre end sit rygte.
– Han er ikke bange for at investere i holdet, og jeg synes, han virker som en god ejer. Han overtog klubben i 2018, og dengang var der tale om en ren amatørklub, som spillede i fjerde division. Nu er Kifisias en professionel klub, som er rykket op tre gange på fire år. Det er imponerende, siger Balatsos til Tipsbladet.
Han fastslår imidlertid, at der venter David Nielsen et stort stykke arbejde.
– Hans eneste opgave bliver at sikre klubben overlevelse. De har haft det svært i denne sæson, og det skal David være bevidst om, lyder det fra journalisten.
Vasilias Balatsos er til gengæld overbevist om, at David Nielsen nok skal få en god hyre i Grækenland – sådan lyder det også fra flere af Tipsbladets øvrige kilder, som ikke ønsker deres navn frem.
– Det er ikke nogen rig klub, men de skylder ikke nogen noget. Jeg ved ikke, hvor meget David Nielsen kommer til at tjene, men den seneste træner havde en årsløn på 120.000 euro (900.0000 kroner, red.). Jeg vil tro, at David også vil få i det leje, fastslår Balatsos.
Det græske skattetryk er betydeligt mildere end det danske, hvilket altså gør, at lønningerne er en del sjovere efter skat i Middelhavslandet end i Danmark.
David Nielsen har været klubløs i halvandet år siden afskeden i AGF og er i perioden såvel som den sidste tid i AGF flere gange blevet sat i forbindelse med andre danske klubber og klubber i udlandet.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Supercomputer: Her er VM-finalen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper
OPTAKT
Uruguay – Spanien
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
Afslører: FCK ringede aldrig
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
AVIS