“Gøglershow” venter David Nielsen: 174 tilskuere

Der venter David Nielsen noget af en opgave, når han tiltræder som cheftræner i græske AE Kifisias.



David Nielsen bliver snart præsenteret som ny cheftræner i den græske bundklub AE Kifisias. Over for Tipsbladet har klubben allerede bekræftet, at man ansætter David Nielsen frem til sommer. 

Og hvad venter der så David Nielsen i forstaden til Athen?

Der venter, hvad der af Tipsbladets græske pressekilder bliver beskrevet som noget, der bedst kan beskrives et "trykkoger" eller et "gøglershow" med stor forskel på forventningerne og så en virkelighed med meget ydmyge rammer og en svær dagligdag i en stærk fodboldrække.

AE Kifisias er på sidstepladsen i Grækenland og har blot vundet en enkelt kamp i denne sæson. Klubben er oprykkere i landets bedste række, og Kifisias normale hjemmebane er i så ringe stand, at den ikke er blevet godkendt til den øverste liga i Grækenland. Derfor har Kifisias i denne sæson spillet på flere forskellige hjemmebaner, som klubben har lånt, og det har ført til nogle mærkværdige tilskuertal.

Mod Atromitos var der 187 tilskuere, mod Volos NP dukkede der 190 op, og mod OFI Kreta den 22. oktober blev bunden nået med et tilskuertal på 174. Forklaringen er, at opgørene blev spillet i byen Lamia, som ligger 250 kilometer fra Athen, hvilket langt fra er ideelt logistisk.

En totalt ukendt klub
Klubben styres med hård hånd af præsidenten Christos Pritsas, der forsynede Kifisias med ikke færre end 18 nye spillere forud for denne sæson. Den mest kendte er uden tvivl den tidligere Manchester United-spiller Morgan Schneiderlin. 

Ifølge Tipsbladets kilder stiller præsidenten enorme krav til spillertruppen, selv om ingen andre i Grækenland har forventninger til AE Kifisias, der betegnes som en totalt ukendt klub for de fleste.

Én, der imidlertid kender klubben, er den græske journalist Vasilias Balatsos, der dækker Kifisias for avisen Gazzetta. Han mener, at præsidenten er bedre end sit rygte.

– Han er ikke bange for at investere i holdet, og jeg synes, han virker som en god ejer. Han overtog klubben i 2018, og dengang var der tale om en ren amatørklub, som spillede i fjerde division. Nu er Kifisias en professionel klub, som er rykket op tre gange på fire år. Det er imponerende, siger Balatsos til Tipsbladet.

Han fastslår imidlertid, at der venter David Nielsen et stort stykke arbejde.

– Hans eneste opgave bliver at sikre klubben overlevelse. De har haft det svært i denne sæson, og det skal David være bevidst om, lyder det fra journalisten.

Vasilias Balatsos er til gengæld overbevist om, at David Nielsen nok skal få en god hyre i Grækenland – sådan lyder det også fra flere af Tipsbladets øvrige kilder, som ikke ønsker deres navn frem.

– Det er ikke nogen rig klub, men de skylder ikke nogen noget. Jeg ved ikke, hvor meget David Nielsen kommer til at tjene, men den seneste træner havde en årsløn på 120.000 euro (900.0000 kroner, red.). Jeg vil tro, at David også vil få i det leje, fastslår Balatsos.

Det græske skattetryk er betydeligt mildere end det danske, hvilket altså gør, at lønningerne er en del sjovere efter skat i Middelhavslandet end i Danmark.

David Nielsen har været klubløs i halvandet år siden afskeden i AGF og er i perioden såvel som den sidste tid i AGF flere gange blevet sat i forbindelse med andre danske klubber og klubber i udlandet.





Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Vil gøre det onde ved Brøndby

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Dem kan FCM trække i Europa League

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Skrækkeligt af Dominik Sarapata



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Første gang nogensinde for Eriksen

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Stor overraskelse til FCM-træning

Celtic vrager Kasper Schmeichel

‘Han er tilgivet’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Liverpool – West Ham United

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

‘Jeg hadede verden’

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Her skal Sepp Piontek begraves

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Augsburg kan tæve Gedebukke

Ny hooliganpakke er vedtaget

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Juventus-profil: ‘Absurd’

‘Det må ikke ske’

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne