Det var ikke nogen køn kamp, der blev spillet mellem AGF og Lyngby søndag eftermiddag.
Selvom opgøret manglede kvalitet, kom der stort drama i overtiden, hvor AGF i de døende sekunder sikrede sig sejren med en scoring af Patrick Mortensen.
Og netop det mål bragte sindene i kog hos Lyngby, der i flere situationer op til scoringen ville have haft frispark. Det kom ikke, så målet blev kampafgørende, men det var ikke kun AGFs anfører, der imponerede i forbindelse med den afgørende scoring.
– Vi er nødt til at rose unge Jacob Andersen, der kommer ind over på højresiden for at slå det her vanvittige indlæg, det er det første. Lyngby ved godt, hvor bolden kan risikere at komme hen, og Patrick Mortensen finder så det her rum, hvor han hopper op og header den ind. Det er klassisk, og derfor at Patrick blevet et ikon i Aarhus, siger David Nielsen i nedtakten til kampen på TV 2 Sport X, inden han fortsætter.
– Vi kan godt finde fejl i Patricks spil ude på banen og manglende fart, og alt det her, men du kan ikke gøre noget ved den her spidskompetence, han har.
AGF-angriberen har ellers ikke været inde i den bedste målstime på det seneste, hvor det kun er blevet til en enkelt scoring siden august. Alligevel blev David Nielsen og Peter Graulund spurgt, om Mortensen 'er den bedste 9'er i AGF's historie?'
Og her var eksperterne ikke helt enige.
– Åh, hvor er du tarvelig! Han er i hvert fald én af de bedste, svarede en grinende Peter Graulund, inden David Nielsen tog bladet for munden.
– Det kan der ikke være to meninger om, konstaterede David Nielsen tørt.
Den sene scoring betyder, at AGF aktuelt ligger på andenpladsen i Superligaen, hvor de er et enkelt point foran FC København, der i morgen møder Silkeborg IF i Parken.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
OPTAKT
Australien – Egypten
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Her kan man se La Liga fremover
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
MEDIE