David Nielsen i svime: Derfor han er et ikon!

David Nielsen og Peter Graulund er dybt imponeret over Patrick Mortensen, som de anerkender som en af de bedste angribere i AGF's historie.



Det var ikke nogen køn kamp, der blev spillet mellem AGF og Lyngby søndag eftermiddag.

Selvom opgøret manglede kvalitet, kom der stort drama i overtiden, hvor AGF i de døende sekunder sikrede sig sejren med en scoring af Patrick Mortensen.

Og netop det mål bragte sindene i kog hos Lyngby, der i flere situationer op til scoringen ville have haft frispark. Det kom ikke, så målet blev kampafgørende, men det var ikke kun AGFs anfører, der imponerede i forbindelse med den afgørende scoring.

– Vi er nødt til at rose unge Jacob Andersen, der kommer ind over på højresiden for at slå det her vanvittige indlæg, det er det første. Lyngby ved godt, hvor bolden kan risikere at komme hen, og Patrick Mortensen finder så det her rum, hvor han hopper op og header den ind. Det er klassisk, og derfor at Patrick blevet et ikon i Aarhus, siger David Nielsen i nedtakten til kampen på TV 2 Sport X, inden han fortsætter.

– Vi kan godt finde fejl i Patricks spil ude på banen og manglende fart, og alt det her, men du kan ikke gøre noget ved den her spidskompetence, han har.

AGF-angriberen har ellers ikke været inde i den bedste målstime på det seneste, hvor det kun er blevet til en enkelt scoring siden august. Alligevel blev David Nielsen og Peter Graulund spurgt, om Mortensen 'er den bedste 9'er i AGF's historie?'

Og her var eksperterne ikke helt enige.

– Åh, hvor er du tarvelig! Han er i hvert fald én af de bedste, svarede en grinende Peter Graulund, inden David Nielsen tog bladet for munden.

– Det kan der ikke være to meninger om, konstaterede David Nielsen tørt.

Den sene scoring betyder, at AGF aktuelt ligger på andenpladsen i Superligaen, hvor de er et enkelt point foran FC København, der i morgen møder Silkeborg IF i Parken.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Kryptisk transfermelding

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Holland – Marokko

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Frankrig – Sverige

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Tyskland – Paraguay



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-klub tæt på FCK’er

Mexico – Ecuador

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker