Det var ikke nogen køn kamp, der blev spillet mellem AGF og Lyngby søndag eftermiddag.
Selvom opgøret manglede kvalitet, kom der stort drama i overtiden, hvor AGF i de døende sekunder sikrede sig sejren med en scoring af Patrick Mortensen.
Og netop det mål bragte sindene i kog hos Lyngby, der i flere situationer op til scoringen ville have haft frispark. Det kom ikke, så målet blev kampafgørende, men det var ikke kun AGFs anfører, der imponerede i forbindelse med den afgørende scoring.
– Vi er nødt til at rose unge Jacob Andersen, der kommer ind over på højresiden for at slå det her vanvittige indlæg, det er det første. Lyngby ved godt, hvor bolden kan risikere at komme hen, og Patrick Mortensen finder så det her rum, hvor han hopper op og header den ind. Det er klassisk, og derfor at Patrick blevet et ikon i Aarhus, siger David Nielsen i nedtakten til kampen på TV 2 Sport X, inden han fortsætter.
– Vi kan godt finde fejl i Patricks spil ude på banen og manglende fart, og alt det her, men du kan ikke gøre noget ved den her spidskompetence, han har.
AGF-angriberen har ellers ikke været inde i den bedste målstime på det seneste, hvor det kun er blevet til en enkelt scoring siden august. Alligevel blev David Nielsen og Peter Graulund spurgt, om Mortensen 'er den bedste 9'er i AGF's historie?'
Og her var eksperterne ikke helt enige.
– Åh, hvor er du tarvelig! Han er i hvert fald én af de bedste, svarede en grinende Peter Graulund, inden David Nielsen tog bladet for munden.
– Det kan der ikke være to meninger om, konstaterede David Nielsen tørt.
Den sene scoring betyder, at AGF aktuelt ligger på andenpladsen i Superligaen, hvor de er et enkelt point foran FC København, der i morgen møder Silkeborg IF i Parken.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
OPTAKT
Mexico – Ecuador
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
MEDIE