1,7 milliarder kroner.
Det kan det samlede budget løbe op i, når Dansk Boldspil-Union (DBU) lancerer “Hele Danmarks Klubhus” med udgangspunktet i et campus og nationalt elitecenter beliggende i Høje Taastrup.
Det oplyser DBU i en pressemeddelelse lørdag, hvor formand Jesper Møller præsenterede status for “det mest ambitiøse projekt i dansk fodbolds historie” for unionens repræsentantskab.
Ambitionen er, at campus kan være klar til at tage i brug i slutningen af 2028.
DBU har fået betinget tilsagn på 1,2 milliarder kroner, hvoraf man selv bidrager med op til 190 millioner kroner. De øvrige midler kommer blandt andet fra Lego Fonden og Lars Larsen Group A/S, mens AP Ejendomme opfører domicilet, som DBU så lejer sig ind i.
Det fortæller DBU’s vicedirektør, Kenneth Reeh, der bliver administrerende direktør for det selvstændige selskab bag projektet, der også får sin egen bestyrelse senere på året.
– Nu fokuserer vi og tror på, at vi skaffer de sidste 20-25 procent, der er nok til, at vi kan arbejde med alle fire programmer, siger Kenneth Reeh.
1,2 milliarder skal gå til det nationale elitecenter, campus, mens op til 530 millioner kroner skal gå til de øvrige programspor i satsningen.
“Campus” skal være samlingsstedet i Høje Taastrup med topmoderne faciliteter og gode baneforhold til alle landshold.
De øvrige programspor er “legende fodboldmiljøer”, hvor læring og leg skal smelte sammen i træningen for børn og unge samt fokus på “ledelse og frivillighed”, hvor hensigten er at forbedre forholdene for mere end 120.000 frivillige.
Endelig er det planen at opføre ni “regionale kraftcentre”, så landets klubber altid har et kraftcenter i køreafstand.
– De skal ligge i en radius af maksimum en times kørsel fra samtlige landets fodboldklubber, og for at det kan opfyldes, skal der nok være et kraftcenter på Bornholm og et på Lolland-Falster.
– Det er vigtigt at sige, at det her er meget andet end landsholdet og et nationalt elitecenter. Det er for dansk fodbold som helhed, og det er vigtigt for os at signalere, at bredden og eliten spiller sammen i det her, siger Kenneth Reeh.
Formand Jesper Møller siger ved repræsentantskabsmødet lørdag, at DBU ønsker at udvikle dansk fodbold, så “vi både kan vinde på banen og gøre en større forskel uden for banen, særligt for børn og unge”.
– Med “Hele Danmarks Klubhus” vil vi bidrage til bedre trivsel, stærkere læring og sundhed blandt tusindvis af børn og unge i en tid med mistrivsel og ensomhed.
– Samtidig vil vi give nye moderne rammer til arbejdet med talentudvikling og landshold, så vi også i fremtiden kan være med til de store EM- og VM-slutrunder og internationale klubturneringer med danske hold, lyder det fra Møller.
/ritzau/
NYHEDER
Bjarne Riis kan score millionbeløb
Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’
Fælder dom over Victor Froholdt
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
NYHEDER
Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’
TIPSBLADETS DOM
Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau
INTERVIEW
Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
‘De har problemer med os’
Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
Stjernequarterback vinder i NFL-comeback
FCM taber til Roma – sådan gik kampen
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
Danmarks landskamp slog særlig rekord
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
