1,7 milliarder kroner.
Det kan det samlede budget løbe op i, når Dansk Boldspil-Union (DBU) lancerer “Hele Danmarks Klubhus” med udgangspunktet i et campus og nationalt elitecenter beliggende i Høje Taastrup.
Det oplyser DBU i en pressemeddelelse lørdag, hvor formand Jesper Møller præsenterede status for “det mest ambitiøse projekt i dansk fodbolds historie” for unionens repræsentantskab.
Ambitionen er, at campus kan være klar til at tage i brug i slutningen af 2028.
DBU har fået betinget tilsagn på 1,2 milliarder kroner, hvoraf man selv bidrager med op til 190 millioner kroner. De øvrige midler kommer blandt andet fra Lego Fonden og Lars Larsen Group A/S, mens AP Ejendomme opfører domicilet, som DBU så lejer sig ind i.
Det fortæller DBU’s vicedirektør, Kenneth Reeh, der bliver administrerende direktør for det selvstændige selskab bag projektet, der også får sin egen bestyrelse senere på året.
– Nu fokuserer vi og tror på, at vi skaffer de sidste 20-25 procent, der er nok til, at vi kan arbejde med alle fire programmer, siger Kenneth Reeh.
1,2 milliarder skal gå til det nationale elitecenter, campus, mens op til 530 millioner kroner skal gå til de øvrige programspor i satsningen.
“Campus” skal være samlingsstedet i Høje Taastrup med topmoderne faciliteter og gode baneforhold til alle landshold.
De øvrige programspor er “legende fodboldmiljøer”, hvor læring og leg skal smelte sammen i træningen for børn og unge samt fokus på “ledelse og frivillighed”, hvor hensigten er at forbedre forholdene for mere end 120.000 frivillige.
Endelig er det planen at opføre ni “regionale kraftcentre”, så landets klubber altid har et kraftcenter i køreafstand.
– De skal ligge i en radius af maksimum en times kørsel fra samtlige landets fodboldklubber, og for at det kan opfyldes, skal der nok være et kraftcenter på Bornholm og et på Lolland-Falster.
– Det er vigtigt at sige, at det her er meget andet end landsholdet og et nationalt elitecenter. Det er for dansk fodbold som helhed, og det er vigtigt for os at signalere, at bredden og eliten spiller sammen i det her, siger Kenneth Reeh.
Formand Jesper Møller siger ved repræsentantskabsmødet lørdag, at DBU ønsker at udvikle dansk fodbold, så “vi både kan vinde på banen og gøre en større forskel uden for banen, særligt for børn og unge”.
– Med “Hele Danmarks Klubhus” vil vi bidrage til bedre trivsel, stærkere læring og sundhed blandt tusindvis af børn og unge i en tid med mistrivsel og ensomhed.
– Samtidig vil vi give nye moderne rammer til arbejdet med talentudvikling og landshold, så vi også i fremtiden kan være med til de store EM- og VM-slutrunder og internationale klubturneringer med danske hold, lyder det fra Møller.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Melder ud om Amir Richardson
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
Mathias Zanka går viralt
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
OPTAKT
Liverpool – Fulham
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
