DBU afsætter 1,7 milliarder til kæmpe projekt

DBU er ikke helt i mål med at finde midler til elitecentersatsning, der løber op i 1,7 milliarder kroner.



1,7 milliarder kroner.

Det kan det samlede budget løbe op i, når Dansk Boldspil-Union (DBU) lancerer “Hele Danmarks Klubhus” med udgangspunktet i et campus og nationalt elitecenter beliggende i Høje Taastrup.

Det oplyser DBU i en pressemeddelelse lørdag, hvor formand Jesper Møller præsenterede status for “det mest ambitiøse projekt i dansk fodbolds historie” for unionens repræsentantskab.

Ambitionen er, at campus kan være klar til at tage i brug i slutningen af 2028.

DBU har fået betinget tilsagn på 1,2 milliarder kroner, hvoraf man selv bidrager med op til 190 millioner kroner. De øvrige midler kommer blandt andet fra Lego Fonden og Lars Larsen Group A/S, mens AP Ejendomme opfører domicilet, som DBU så lejer sig ind i.

Det fortæller DBU’s vicedirektør, Kenneth Reeh, der bliver administrerende direktør for det selvstændige selskab bag projektet, der også får sin egen bestyrelse senere på året.

– Nu fokuserer vi og tror på, at vi skaffer de sidste 20-25 procent, der er nok til, at vi kan arbejde med alle fire programmer, siger Kenneth Reeh.

1,2 milliarder skal gå til det nationale elitecenter, campus, mens op til 530 millioner kroner skal gå til de øvrige programspor i satsningen.

“Campus” skal være samlingsstedet i Høje Taastrup med topmoderne faciliteter og gode baneforhold til alle landshold.

De øvrige programspor er “legende fodboldmiljøer”, hvor læring og leg skal smelte sammen i træningen for børn og unge samt fokus på “ledelse og frivillighed”, hvor hensigten er at forbedre forholdene for mere end 120.000 frivillige.

Endelig er det planen at opføre ni “regionale kraftcentre”, så landets klubber altid har et kraftcenter i køreafstand.

– De skal ligge i en radius af maksimum en times kørsel fra samtlige landets fodboldklubber, og for at det kan opfyldes, skal der nok være et kraftcenter på Bornholm og et på Lolland-Falster.

– Det er vigtigt at sige, at det her er meget andet end landsholdet og et nationalt elitecenter. Det er for dansk fodbold som helhed, og det er vigtigt for os at signalere, at bredden og eliten spiller sammen i det her, siger Kenneth Reeh.

Formand Jesper Møller siger ved repræsentantskabsmødet lørdag, at DBU ønsker at udvikle dansk fodbold, så “vi både kan vinde på banen og gøre en større forskel uden for banen, særligt for børn og unge”.

– Med “Hele Danmarks Klubhus” vil vi bidrage til bedre trivsel, stærkere læring og sundhed blandt tusindvis af børn og unge i en tid med mistrivsel og ensomhed.

– Samtidig vil vi give nye moderne rammer til arbejdet med talentudvikling og landshold, så vi også i fremtiden kan være med til de store EM- og VM-slutrunder og internationale klubturneringer med danske hold, lyder det fra Møller.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kent Nielsen overrasker

OB – Silkeborg IF

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCK lurer på landsholdsspiller

Storklub i dialog med Mohamed Salah



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Superliga-komet overgår flere monstersalg



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Emre Mor færdig

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Melder Lindstrøm helt færdig

Et markant problem for Silkeborg

Miraklernes tid er ikke forbi

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Martin Jørgensen lander nyt job

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Det ser sort ud for B.93