DBU afsætter 1,7 milliarder til kæmpe projekt

DBU er ikke helt i mål med at finde midler til elitecentersatsning, der løber op i 1,7 milliarder kroner.



1,7 milliarder kroner.

Det kan det samlede budget løbe op i, når Dansk Boldspil-Union (DBU) lancerer “Hele Danmarks Klubhus” med udgangspunktet i et campus og nationalt elitecenter beliggende i Høje Taastrup.

Det oplyser DBU i en pressemeddelelse lørdag, hvor formand Jesper Møller præsenterede status for “det mest ambitiøse projekt i dansk fodbolds historie” for unionens repræsentantskab.

Ambitionen er, at campus kan være klar til at tage i brug i slutningen af 2028.

DBU har fået betinget tilsagn på 1,2 milliarder kroner, hvoraf man selv bidrager med op til 190 millioner kroner. De øvrige midler kommer blandt andet fra Lego Fonden og Lars Larsen Group A/S, mens AP Ejendomme opfører domicilet, som DBU så lejer sig ind i.

Det fortæller DBU’s vicedirektør, Kenneth Reeh, der bliver administrerende direktør for det selvstændige selskab bag projektet, der også får sin egen bestyrelse senere på året.

– Nu fokuserer vi og tror på, at vi skaffer de sidste 20-25 procent, der er nok til, at vi kan arbejde med alle fire programmer, siger Kenneth Reeh.

1,2 milliarder skal gå til det nationale elitecenter, campus, mens op til 530 millioner kroner skal gå til de øvrige programspor i satsningen.

“Campus” skal være samlingsstedet i Høje Taastrup med topmoderne faciliteter og gode baneforhold til alle landshold.

De øvrige programspor er “legende fodboldmiljøer”, hvor læring og leg skal smelte sammen i træningen for børn og unge samt fokus på “ledelse og frivillighed”, hvor hensigten er at forbedre forholdene for mere end 120.000 frivillige.

Endelig er det planen at opføre ni “regionale kraftcentre”, så landets klubber altid har et kraftcenter i køreafstand.

– De skal ligge i en radius af maksimum en times kørsel fra samtlige landets fodboldklubber, og for at det kan opfyldes, skal der nok være et kraftcenter på Bornholm og et på Lolland-Falster.

– Det er vigtigt at sige, at det her er meget andet end landsholdet og et nationalt elitecenter. Det er for dansk fodbold som helhed, og det er vigtigt for os at signalere, at bredden og eliten spiller sammen i det her, siger Kenneth Reeh.

Formand Jesper Møller siger ved repræsentantskabsmødet lørdag, at DBU ønsker at udvikle dansk fodbold, så “vi både kan vinde på banen og gøre en større forskel uden for banen, særligt for børn og unge”.

– Med “Hele Danmarks Klubhus” vil vi bidrage til bedre trivsel, stærkere læring og sundhed blandt tusindvis af børn og unge i en tid med mistrivsel og ensomhed.

– Samtidig vil vi give nye moderne rammer til arbejdet med talentudvikling og landshold, så vi også i fremtiden kan være med til de store EM- og VM-slutrunder og internationale klubturneringer med danske hold, lyder det fra Møller.

/ritzau/





Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Vil have ham væk fra FC København

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Højlund står til at slå personlige rekorder

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

De danske kvinder tager førstepladsen



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Bombe – Superliga-klub nævnes

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Narteys krav til ny kontrakt

Rasmus Højlund i massiv modvind

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Her kan du se Viborg FF mod FC København

FCM ansætter ny topboss

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Mourinho tog røven på Zeca

– Der får David at vide, at han er fyret

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

‘Tottenham er i overhængende fare’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Nu svarer David Nielsen

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Osula slår alle andre