DBU afsætter 1,7 milliarder til kæmpe projekt

DBU er ikke helt i mål med at finde midler til elitecentersatsning, der løber op i 1,7 milliarder kroner.



1,7 milliarder kroner.

Det kan det samlede budget løbe op i, når Dansk Boldspil-Union (DBU) lancerer “Hele Danmarks Klubhus” med udgangspunktet i et campus og nationalt elitecenter beliggende i Høje Taastrup.

Det oplyser DBU i en pressemeddelelse lørdag, hvor formand Jesper Møller præsenterede status for “det mest ambitiøse projekt i dansk fodbolds historie” for unionens repræsentantskab.

Ambitionen er, at campus kan være klar til at tage i brug i slutningen af 2028.

DBU har fået betinget tilsagn på 1,2 milliarder kroner, hvoraf man selv bidrager med op til 190 millioner kroner. De øvrige midler kommer blandt andet fra Lego Fonden og Lars Larsen Group A/S, mens AP Ejendomme opfører domicilet, som DBU så lejer sig ind i.

Det fortæller DBU’s vicedirektør, Kenneth Reeh, der bliver administrerende direktør for det selvstændige selskab bag projektet, der også får sin egen bestyrelse senere på året.

– Nu fokuserer vi og tror på, at vi skaffer de sidste 20-25 procent, der er nok til, at vi kan arbejde med alle fire programmer, siger Kenneth Reeh.

1,2 milliarder skal gå til det nationale elitecenter, campus, mens op til 530 millioner kroner skal gå til de øvrige programspor i satsningen.

“Campus” skal være samlingsstedet i Høje Taastrup med topmoderne faciliteter og gode baneforhold til alle landshold.

De øvrige programspor er “legende fodboldmiljøer”, hvor læring og leg skal smelte sammen i træningen for børn og unge samt fokus på “ledelse og frivillighed”, hvor hensigten er at forbedre forholdene for mere end 120.000 frivillige.

Endelig er det planen at opføre ni “regionale kraftcentre”, så landets klubber altid har et kraftcenter i køreafstand.

– De skal ligge i en radius af maksimum en times kørsel fra samtlige landets fodboldklubber, og for at det kan opfyldes, skal der nok være et kraftcenter på Bornholm og et på Lolland-Falster.

– Det er vigtigt at sige, at det her er meget andet end landsholdet og et nationalt elitecenter. Det er for dansk fodbold som helhed, og det er vigtigt for os at signalere, at bredden og eliten spiller sammen i det her, siger Kenneth Reeh.

Formand Jesper Møller siger ved repræsentantskabsmødet lørdag, at DBU ønsker at udvikle dansk fodbold, så “vi både kan vinde på banen og gøre en større forskel uden for banen, særligt for børn og unge”.

– Med “Hele Danmarks Klubhus” vil vi bidrage til bedre trivsel, stærkere læring og sundhed blandt tusindvis af børn og unge i en tid med mistrivsel og ensomhed.

– Samtidig vil vi give nye moderne rammer til arbejdet med talentudvikling og landshold, så vi også i fremtiden kan være med til de store EM- og VM-slutrunder og internationale klubturneringer med danske hold, lyder det fra Møller.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Thomas Frank scorer sommerjob

Stor hyldest af Mike Tullberg

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’