Statsejede saudiarabiske fodboldklubber har spillet med musklerne på sommerens transfermarked og har hentet den ene superstjerne efter den anden.
Senest har man blandt andre set Neymar skifte fra Paris Saint-Germain til Al-Hilal. Dermed slutter han sig til andre stjerner som Cristiano Ronaldo, Karim Benzema og Riyad Mahrez i samme liga.
Stjernerne hentes dertil for store overgangssummer, og særligt lønningerne er astronomiske i forhold til, hvad man hidtil har set i international fodbold.
Det har man noteret sig i Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa), fortæller Dansk Boldspil-Unions formand, Jesper Møller.
– Som udgangspunkt er vi glade for, at nogen investerer i fodbold, men vi synes, at det skal ske på et fair og ordentligt grundlag på lige konkurrencemæssige vilkår, mener Jesper Møller.
Han hentyder blandt andet til, at transfervinduet lukker senere i Saudi-Arabien, og klubberne derfra kan hente spillere i eksempelvis Premier League på et tidspunkt, hvor de engelske klubber ikke længere kan erstatte de spillere, de mister.
Det har blandt andre Liverpool-manager Jürgen Klopp ytret sig negativt om. Det har Jesper Møller forståelse for.
– Noget af det, vi konkret har kigget på, er transfervinduets åbningstid, hvor det saudiarabiske er åbent seks dage længere. Det kan man kigge på, siger DBU-formanden.
En anden ting er, at de saudiske klubber ikke er underlagt regler om Financial Fair Play (FFP), ligesom de europæiske klubber er. FFP dikterer, at der skal være balance mellem indtægter og udgifter.
– I Uefa har vi FFP, men når pengene kommer fra uden for Europa har vi ingen fælles spilleregler.
– Men det er svært at gøre så meget, da det er et frit arbejdsmarked og investeringsmarked. Det er svært at gøre meget fra en Uefa-stol. Ud over at sikre at transfervinduerne er ens, siger Jesper Møller.
Det er nemlig ikke så enkelt at lave regler som FFP på verdensplan.
– I Uefa kan vi nogenlunde blive enige i de 55 medlemslande, men det er en større øvelse, når der er 211 medlemslande i Fifa. Fifa kan ikke bare løse det, der skal være flertal om det blandt medlemslandene, og der kan gå meget politik i det.
– Man er vant til at hente spillere til Europa, så man skal forsøge at skabe forståelse hos resten af verden, når de store handler går den anden vej. Hvis jeg skal forsøge at balancere diskussionen lidt, lyder det fra formanden.
Han understreger, at man ikke lige kan lave regler for et enkelt land. Han håber, at man på Fifa-plan kan finde ud af at regulere på en fair måde med respekt for den frie markedskraft.
Han finder optimisme i, at man på Fifa-plan har fundet frem til et regelsæt omkring agenthonorarer.
– Jeg synes, at nogle af de beløb, der bliver handlet for, er voldsomme. Der synes jeg, at FFP har haft positiv indvirkning i Europa. Der skal være bæredygtighed, så man ikke bare får et luftkastel. Det er vi ikke interesserede i.
/ritzau/
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
NYHEDER