DBU i sneen: Snart klar med nye datoer

DBU arbejder på en hurtig løsning for at finde kamppdatoer for de to aflyste Superliga-kampe.



Aftenens Superliga-kamp mellem Sønderjyske og EfB er mandag formiddag blevet aflyst på grund af de t kraftige snevejr, der i øjeblikket hærger Sønderjylland. Det er den anden kamp i spillerunde 23, der er blevet offer for snemasserne i Jylland, for fredag aften blev opgøret mellem AaB og FC Nordsjælland afbrudt efter 18 minutter, da det her ikke længere var muligt at holde kridtstregerne fri for sne, hvilket umuliggjorde det at gennemføre kampen. 

Nu er det op til DBU’s programudvalg at finde frem til nye datoer for kampene, og der er allerede taget affære.

– Vi regner med at være klar nye kampdatoer for de to kampe enten i løbet af dagen eller tirsdag formiddag, siger leder af DBU Turneringer Peter Ebbesen til tipsbladet.dk.

Ud over spilledatoer er der et ekstra hængeparti i forhold til den afbrudte kamp mellem AaB og FC Nordsjælland.

– Vi skal have afgjort, hvordan kampen skal afvikles, da der er tale om en afbrydelse efter 18 minutter. I princippet er der tre scenarier, for man kan vælge at spille kampen helt om, man kan genoptage den og færdiggøre de sidste 72 minutter og så er der løsningen med at lade resultatet efter de 18 minutter være gældende og blive kampens resultat, siger Peter Ebbesen og skyder med det samme den sidste mulighed ned.

– Havde der været spillet 89 minutter og stillingen var 3-0 til det ene hold, kunne man forsvare at lade det være kampens resultat, men i det her tilfælde var stillingen som bekendt 0-0 efter 18 minutter, hvilket gør, at den mulighed ikke kommer i spil. 

– Vi skal blandt andet se på tidligere lignende eksempler, men umiddelbart virker det oplagt at lade kampen blive spillet helt om, så der bliver tale om nye 90 minutter, lyder det fra DBU-lederen, der også er indstillet på, at der kan vente mere arbejde i samme dur, når NordicBet-ligaen har forårspremiere i weekenden.

– Med tanker på de snevarsler, der hænger over landet, vil der givetvis være flere kampe, der kan komme til at hænge i bremsen, siger Peter Ebbesen. 

 

 

 




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Transferbombe på vej

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Meldes tæt på storklub

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

De vil have Gaaei – her er prisen

Sydafrika – Canada

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Markant ændring i Silkeborg

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’