DBU kan ånde lettet op: Nu bliver forhadt lov lavet om

Sponsorater for banker og spiludbydere kan igen optræde sammen hos hold, klubber og foreninger.



En bred politisk aftale justerer kviklånsaftalen og løser problematikken omkring sponsorater for dansk idrætsliv, så idrætten kan blive sponsoreret af forbrugslånsudbydere og spiludbydere samtidig.

Det oplyser Erhversministeriet.

Regeringen har tirsdag indgået aftalen med Venstre, Dansk Folkeparti, Socialistisk Folkeparti, Enhedslisten og Radikale Venstre, der justerer aftalen, som var et opgør mod kviklån i december 2019.

Den nye aftale betyder, at forbrugslånsudbydere kan optræde i sammenhæng med spillereklamer i sponsorering af klubber, hold og foreninger.

Læs også:Godt nyt for DBU: Forhadt lov skal laves om

Eksempelvis kan trøjesponsorater, navnesponsorater, klubblade, bandereklamer, sponsorvægge og lignende, som forbrugslånsudbyderen betaler klubben eller foreningen for, optræde sammen med spillereklamer.

Her har eksempelvis herrernes fodboldlandshold været i klemme, fordi det både reklamerede for Arbejdernes Landsbank og Danske Spils Oddset.

Markedsføring af forbrugslånsvirksomheder i forbindelse med reklame for spiludbydere vil dog fortsat være forbudt i en reklame både online, på tv og i det offentlige rum, lyder det.

Fungerede erhvervsminister Dan Jørgensen er glad for, at et bredt flertal har fundet en løsning på den problematik, der har været rejst fra idrættens verden om, at sportsklubber og lignende ikke kunne blive sponsoreret af den lokale bank, hvis klubben samtidig har haft sponsorater fra spiludbydere.

Læs også:– Alle må kunne se, at det her slet ikke giver mening

Men samtidig fastholder man opgøret med kviklån.

– Vi er i regeringen stolte af det opgør, vi har taget med kviklån og de ublu renter, vi tidligere har set på markedet.

– Samtidig lytter vi, når dansk idrætsliv siger, at deres økonomi bliver hårdt ramt. For de lokale håndboldklubber, fodboldklubber og lignende har alle en vigtig betydning for vores og ikke mindst danske børns fritidsliv, siger Dan Jørgensen.

Aftalen skal nu behandles i Folketinget, og regeringen vil lægge op til, at forslaget behandles i denne folketingssamling, så det kan træde i kraft inden sommeren.

/ritzau/

Læs også:Hovedsponsor advarer DBU: Kan stoppe definitivt
Læs også:DBU i klemme: Mangler storsponsor
Læs også:Regeringen forhandler videre om rettelse af kviklånslov: Det er en svær øvelse




Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’




LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Brøndby tæt på ny forstærkning

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Er han løsningen i AGF?

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

England – Argentina



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Begejstret for Jacob Neestrup

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Transferbombe i Manchester United

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind