“Vi har i forvejen måttet acceptere, at alle statsborgere i EU kan spille fodbold på kontrakt her i landet på lige fod med danske spillere. Men det har aldrig været DBUs intentioner eller i dansk fodbolds interesse også at åbne op for et ubegrænset antal afrikanske statsborgere,” siger DBUs generalsekretær Jim Stjerne Hansen.
“Vi vil fortsat stå for udviklingen af dansk fodbold og som arrangør af det danske mesterskab i fodbold. Hverken det bulgarske eller afrikanske. Til gengæld må vi acceptere juristernes vurdering af, at lovgivningen er gældende, indtil vi får tilrettet propositionerne og stoppet dette hul inden næste års turnering,” fortsætter DBUs topmand.
Norsk model
DBU har flere muligheder for at lukke hullet. En af dem er “den norske model,” hvor der stilles krav til et vist antal “lokalt trænede” talenter i hver SAS Liga klub. Som omtalt i tirsdagens udgave af TIPS-bladet er Morten Olsen varm anbefaler af sådan en løsning.
Det er også muligt at indføre en geografisk begrænsning, så det kun er europæiske spillere, der kan opnå spilletilladelse i Danmark, og så er det desuden muligt at udstede krav til aflønning som det kendes i Holland eller til et vist antal landskampe, som man ser det i England.
I foråret er det reelt kun Randers og FC Midtjylland, der kan få glæde af Cotonou-aftalen. Randers har tre senegalesere og en ghaneser på kontrakt (Issah Ahmed, Tidiane Sane, Djiby Fall og El Hadji Ibrahim Timera) foruden to brasilianere, Alex da Silva og Fabinho. Cheftræner Lars Olsen behøver ikke at tænke i udlændinge-kvoten længere, idet de fire afrikanere nu er at regne som EU-spillere.
I FC Midtjylland har Erik Rasmussen nu mulighed for at bruge Salami, Femi og Baba Collins sammen med Moldova-angriberen Sergej Dadu. Det var han forhindret i inden Cotonou-aftalen blev kendt.
Viborg har tre nigerianere i truppen, Paul Obiefule, Chuk Onuegbu og Christian Muomaife, men kun Obiefule er aktuel i SAS Liga-sammenhæng, så her får det ingen praktisk betydning, og i Vejle, hvor der er to nigerianere på kontrakt, Adeshina Lawal og Justice Erhenede kan det få mindre betydning for træner kim Poulsens holdsammensætning.
DBU ønsker ikke at løfte sløret for, hvilke(n) model(ler) unionen vælger.
“Først skal vore jurister se på det, og så vil vi drøfte det internt,” siger DBUs kommunikationschef Lars Berendt.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
OPTAKT
Colombia – Portugal
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
Supercomputer: Her er VM-finalen
MEDIE
På vej til storklub?
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
OPTAKT
Panama – England
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER