Frem’eren Pauli Jørgensen er noteret for 297 kampe og 288 mål for Valby-klubben, som han spillede for i perioden 1924-42. Han er optaget på IFFHS’ (en organisation af internationale fodboldstatistikere) internationale rangliste over de flittigst scorende i landenes bedste række med 245 mål. Det giver ham en international placering som nummer 96, fremgår det af “Banks” bog.
En anden kandidat til alletiders mest scorende angriber er KBs Poul “Tist” Nielsen, der i 38 landskampe fra 1910 til 1925 scorede 52 mål. Han blev dansk mester med KB seks gange, 1913, 1914, 1917, 1918, 1922 og 1925, og en indikation af hans scorings-rate giver Palle “Banks” i sit landsholdsværk med oplysningen om, at “Tisten” stod for 47 af de 63 mål, KB scorede da de i 1911 – før det landsdækkende DMs tid – vandt KBUs mesterskab. Der findes dog ingen officiel statistik, så man ved rent faktisk ikke, hvor mange mål Poul “Tist” scorede i den bedste række.
Man kan på den baggrund højest tale om, at Peter Møller nu er den mest scorende fodboldspillere i tiden med betalt fodbold (siden 1978). Men om det også er 144 mål, der er det rigtige tal, strides de lærde om.
Således har DBUs officielle statistikere, Søren Elbech og Jimmie Thomsen, gjort sig til talsmænd for, at det rigtige tal egentlig burde være 149 mål.
Baggrunden er, at Peter Møller i en kvalifikationskamp for AaB i 1990 mod B 1909 scorede fem mål. 1. division skulle aflives og Superligaen introduceres. Nummer 11, 12, 13 og 14 røg ud, mens nummer ni og 10 spillede kvalifikationskampe mod de to bedst placerede fra den næstbedste række.
Her mødtes AaB og B 1909 i to kampe, en hjemme og en ude. Nordjyderne vandt 4-0 i Aalborg og 6-5 i Odense, og i kampen med de usædvanlige cifre scorede Peter Møller fem mål.
Elbech og Thomsen mener, at de fem Møller-mål skal tælles med i det samlede regnskab, men spørgsmålet er naturligvis, om en kvalifikationskamp om adgang til Superligaen skal regnes med som “en kamp i den bedste række.” Elbech og Thomsen står ret alene med deres synspunkt, og i den “officielle” statistik for mål scoret i tiden med betalt fodbold er de fem mål ikke talt med.
I statistikken for flest scorede mål i Superligaens historie fører Søren Frederiksen stadig over Peter Møller. Frederiksen har scoret 139 gange, mens Peter Møller lige nu er noteret for 135 mål.
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
INTERVIEW
– Jeg frygter ikke at blive fyret
NYHEDER
Slagter FCK efter gigantisk nedtur
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
Nu drømmer de stort i AGF
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!
– Der er nogle ting, der stadig nager mig
TIPSBLADETS DOM
Han kommer til at have mareridt i nat
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
INTERVIEW
Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’
OPTAKT
FC København – Sønderjyske
NYHEDER
Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
DAGENS SPILFORSLAG
Sejr til Vitoria i lokalderby
LIGE NU
‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’
NYHEDER
Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske
NYHEDER
AGF kriger sejren hjem
NYHEDER
FCM smed point i kæmpe drama
NYHEDER
FCN ydmyger Silkeborg
INTERVIEW
‘Han virker sjov – de griner tit af ham’
NYHEDER
Tullberg skifter fire mand
INTERVIEW