De lærde strides om Møllers mål-rekord

Hvad er det egentlig for en rekord, Peter Møller har slået med sine to mål mod FC Midtjylland i søndags? Tjah, bum, bum. Og hvor mange mål er det i grunden, han har scoret? Tjoh, tænke, tænke. Peter Møller blev efter sine to mål i søndags kåret som alletiders danske målkonge med et total-tal på…



Frem’eren Pauli Jørgensen er noteret for 297 kampe og 288 mål for Valby-klubben, som han spillede for i perioden 1924-42. Han er optaget på IFFHS’ (en organisation af internationale fodboldstatistikere) internationale rangliste over de flittigst scorende i landenes bedste række med 245 mål. Det giver ham en international placering som nummer 96, fremgår det af “Banks” bog.

En anden kandidat til alletiders mest scorende angriber er KBs Poul “Tist” Nielsen, der i 38 landskampe fra 1910 til 1925 scorede 52 mål. Han blev dansk mester med KB seks gange, 1913, 1914, 1917, 1918, 1922 og 1925, og en indikation af hans scorings-rate giver Palle “Banks” i sit landsholdsværk med oplysningen om, at “Tisten” stod for 47 af de 63 mål, KB scorede da de i 1911 – før det landsdækkende DMs tid – vandt KBUs mesterskab. Der findes dog ingen officiel statistik, så man ved rent faktisk ikke, hvor mange mål Poul “Tist” scorede i den bedste række.



Man kan på den baggrund højest tale om, at Peter Møller nu er den mest scorende fodboldspillere i tiden med betalt fodbold (siden 1978). Men om det også er 144 mål, der er det rigtige tal, strides de lærde om.

Således har DBUs officielle statistikere, Søren Elbech og Jimmie Thomsen, gjort sig til talsmænd for, at det rigtige tal egentlig burde være 149 mål.

Baggrunden er, at Peter Møller i en kvalifikationskamp for AaB i 1990 mod B 1909 scorede fem mål. 1. division skulle aflives og Superligaen introduceres. Nummer 11, 12, 13 og 14 røg ud, mens nummer ni og 10 spillede kvalifikationskampe mod de to bedst placerede fra den næstbedste række.

Her mødtes AaB og B 1909 i to kampe, en hjemme og en ude. Nordjyderne vandt 4-0 i Aalborg og 6-5 i Odense, og i kampen med de usædvanlige cifre scorede Peter Møller fem mål.

Elbech og Thomsen mener, at de fem Møller-mål skal tælles med i det samlede regnskab, men spørgsmålet er naturligvis, om en kvalifikationskamp om adgang til Superligaen skal regnes med som “en kamp i den bedste række.” Elbech og Thomsen står ret alene med deres synspunkt, og i den “officielle” statistik for mål scoret i tiden med betalt fodbold er de fem mål ikke talt med.

I statistikken for flest scorede mål i Superligaens historie fører Søren Frederiksen stadig over Peter Møller. Frederiksen har scoret 139 gange, mens Peter Møller lige nu er noteret for 135 mål.





Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Magisk aften for FC København-stjerne

Han peger på Simon Kjær

– Du har udstråling som tagpap

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Fælder dom over Højlund

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Overvejer Mathias Jensen-køb

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Ny nedtur for Ansu Fati

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Presset Frank: Her er vores store problem

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Henter dansker – får god pakke

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

– Et frygteligt scenarie

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Målfattigt lokalderby i Afrika

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!