De lærde strides om Møllers mål-rekord

Hvad er det egentlig for en rekord, Peter Møller har slået med sine to mål mod FC Midtjylland i søndags? Tjah, bum, bum. Og hvor mange mål er det i grunden, han har scoret? Tjoh, tænke, tænke. Peter Møller blev efter sine to mål i søndags kåret som alletiders danske målkonge med et total-tal på…



Frem’eren Pauli Jørgensen er noteret for 297 kampe og 288 mål for Valby-klubben, som han spillede for i perioden 1924-42. Han er optaget på IFFHS’ (en organisation af internationale fodboldstatistikere) internationale rangliste over de flittigst scorende i landenes bedste række med 245 mål. Det giver ham en international placering som nummer 96, fremgår det af “Banks” bog.

En anden kandidat til alletiders mest scorende angriber er KBs Poul “Tist” Nielsen, der i 38 landskampe fra 1910 til 1925 scorede 52 mål. Han blev dansk mester med KB seks gange, 1913, 1914, 1917, 1918, 1922 og 1925, og en indikation af hans scorings-rate giver Palle “Banks” i sit landsholdsværk med oplysningen om, at “Tisten” stod for 47 af de 63 mål, KB scorede da de i 1911 – før det landsdækkende DMs tid – vandt KBUs mesterskab. Der findes dog ingen officiel statistik, så man ved rent faktisk ikke, hvor mange mål Poul “Tist” scorede i den bedste række.



Man kan på den baggrund højest tale om, at Peter Møller nu er den mest scorende fodboldspillere i tiden med betalt fodbold (siden 1978). Men om det også er 144 mål, der er det rigtige tal, strides de lærde om.

Således har DBUs officielle statistikere, Søren Elbech og Jimmie Thomsen, gjort sig til talsmænd for, at det rigtige tal egentlig burde være 149 mål.

Baggrunden er, at Peter Møller i en kvalifikationskamp for AaB i 1990 mod B 1909 scorede fem mål. 1. division skulle aflives og Superligaen introduceres. Nummer 11, 12, 13 og 14 røg ud, mens nummer ni og 10 spillede kvalifikationskampe mod de to bedst placerede fra den næstbedste række.

Her mødtes AaB og B 1909 i to kampe, en hjemme og en ude. Nordjyderne vandt 4-0 i Aalborg og 6-5 i Odense, og i kampen med de usædvanlige cifre scorede Peter Møller fem mål.

Elbech og Thomsen mener, at de fem Møller-mål skal tælles med i det samlede regnskab, men spørgsmålet er naturligvis, om en kvalifikationskamp om adgang til Superligaen skal regnes med som “en kamp i den bedste række.” Elbech og Thomsen står ret alene med deres synspunkt, og i den “officielle” statistik for mål scoret i tiden med betalt fodbold er de fem mål ikke talt med.

I statistikken for flest scorede mål i Superligaens historie fører Søren Frederiksen stadig over Peter Møller. Frederiksen har scoret 139 gange, mens Peter Møller lige nu er noteret for 135 mål.







TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Utroligt: Brøndby må glæde sig

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Godt nyt – nu er han landet i København



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

‘Kontraktchok’ i Manchester United

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Derfor var Moukoko vraget

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Hård dom over Franks fremtid

Snestorm kan udfordre OB

Randers FC – Vejle Boldklub

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Mohamed Salah forhandler med ny klub

United-ejer giver offentlig undskyldning

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

DBU erkender fejl i Superliga-kamp



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Afviser Anderlecht

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Sean Dyche fyret

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Thomas Tuchel laver ny aftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Gunners plaffer danske bier i Brentford