De lærde strides om Møllers mål-rekord

Hvad er det egentlig for en rekord, Peter Møller har slået med sine to mål mod FC Midtjylland i søndags? Tjah, bum, bum. Og hvor mange mål er det i grunden, han har scoret? Tjoh, tænke, tænke. Peter Møller blev efter sine to mål i søndags kåret som alletiders danske målkonge med et total-tal på…



Frem’eren Pauli Jørgensen er noteret for 297 kampe og 288 mål for Valby-klubben, som han spillede for i perioden 1924-42. Han er optaget på IFFHS’ (en organisation af internationale fodboldstatistikere) internationale rangliste over de flittigst scorende i landenes bedste række med 245 mål. Det giver ham en international placering som nummer 96, fremgår det af “Banks” bog.

En anden kandidat til alletiders mest scorende angriber er KBs Poul “Tist” Nielsen, der i 38 landskampe fra 1910 til 1925 scorede 52 mål. Han blev dansk mester med KB seks gange, 1913, 1914, 1917, 1918, 1922 og 1925, og en indikation af hans scorings-rate giver Palle “Banks” i sit landsholdsværk med oplysningen om, at “Tisten” stod for 47 af de 63 mål, KB scorede da de i 1911 – før det landsdækkende DMs tid – vandt KBUs mesterskab. Der findes dog ingen officiel statistik, så man ved rent faktisk ikke, hvor mange mål Poul “Tist” scorede i den bedste række.



Man kan på den baggrund højest tale om, at Peter Møller nu er den mest scorende fodboldspillere i tiden med betalt fodbold (siden 1978). Men om det også er 144 mål, der er det rigtige tal, strides de lærde om.

Således har DBUs officielle statistikere, Søren Elbech og Jimmie Thomsen, gjort sig til talsmænd for, at det rigtige tal egentlig burde være 149 mål.

Baggrunden er, at Peter Møller i en kvalifikationskamp for AaB i 1990 mod B 1909 scorede fem mål. 1. division skulle aflives og Superligaen introduceres. Nummer 11, 12, 13 og 14 røg ud, mens nummer ni og 10 spillede kvalifikationskampe mod de to bedst placerede fra den næstbedste række.

Her mødtes AaB og B 1909 i to kampe, en hjemme og en ude. Nordjyderne vandt 4-0 i Aalborg og 6-5 i Odense, og i kampen med de usædvanlige cifre scorede Peter Møller fem mål.

Elbech og Thomsen mener, at de fem Møller-mål skal tælles med i det samlede regnskab, men spørgsmålet er naturligvis, om en kvalifikationskamp om adgang til Superligaen skal regnes med som “en kamp i den bedste række.” Elbech og Thomsen står ret alene med deres synspunkt, og i den “officielle” statistik for mål scoret i tiden med betalt fodbold er de fem mål ikke talt med.

I statistikken for flest scorede mål i Superligaens historie fører Søren Frederiksen stadig over Peter Møller. Frederiksen har scoret 139 gange, mens Peter Møller lige nu er noteret for 135 mål.





Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

FC København-handling går verden rundt 

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

Endelig er der godt nyt!

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

I dialog med lynhurtig Superliga-angriber

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Københavns Vestegns Politi rykkede ud

Legende om Højlund: Her er problemet

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg

FC Midtjylland tangerer klubrekord

FCM meldes interesseret – bud fra England

Redder fjernet fra FCM-kamp: Normalt, siger DBU

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Avis fælder dom over danskeres tid i Man Utd 

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes

Morten Olsen scorer nyt job

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

Manchester United henter comebacksejr

Bizarre Barcelona-billeder går viralt

AGF slår FC København i drama

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Flamengo vinder Sydamerikas største turnering

Højbjerg-scoring i Marseille-deler

Jesper Sørensen og co. finaleklar

Her kan du se AGF mod FC København

Deprimerende danskerdyst i Frankfurt