Fredag sparkes EM 2020 i gang i Rom, når Italien møder Tyrkiet, og i den anledning har den engelske avis Daily Mail udpeget EM-historiens mest ikoniske øjeblikke.
På listen finder man blandt andet finalen fra 1976, hvor Tjekkoslovakiet slog Vesttyskland efter straffesparkskonkurrence. Den tjekkiske midtbanespiller Antonín Panenka sendte det afgørende straffespark ind med et flabet lob – en måde at sparke straffespark på, der nu er 'opkaldt' efter tjekken.
Også Englands katastrofale exit mod Island i 2016 er at finde på listen, mens Danmarks sensationelle triumf i 1992 indtager fjerdepladsen.
Kølig Balotelli-jubel
På tredjepladsen har Daily Mail valgt at pege på Mario Balotellis jubelscene i semifinalen i 2012, hvor Italien på overraskende vis slog Tyskland med 2-1. Avisen peger på, at mange havde forventet en finale mellem Spanien og Tyskland.
– En lang bold fra Riccardo Montolivo fandt sin vej frem til Balotelli, som overraskede Manuel Neuer ved at sparke tidligt og næsten ødelagde netmaskerne fra 20 meters afstand. Mens de fleste af hans holdkammerater var en halv banelængde væk, stoppede Balotelli brat op, hvorefter han flåede trøjen af og flexede sine muskler for hele verden. Og derved skabte han et af de mest ikoniske EM-øjeblikke, lyder det således fra Daily Mail.
På andenpladsen har Daily Mail valgt at placere Marco van Bastens forrygende flugter fra finalen i 1988, hvor Holland slog Sovjetunionen med 2-0.
– Nok det bedste mål nogensinde scoret i en EM-slutrunde, især med tanke på, at det sikrede Holland sejren i finalen, lyder det fra Daily Mail.
Ikonisk jubelscene på førstepladsen
På førstepladsen har Daily Mail valgt Paul Gascoignes jubelscene, da den engelske legende scorede til 2-0 mod Skotland på Wembley ved slutrunden i 1996.
– Come on, det var nødt til at være den her! Okay, vi er partiske. Ja, vi ved det godt. Vi har haft tre afgørende øjeblikke fra finaler og tre fra semifinaler på listen, og på førstepladsen har vi valgt et mål i en sejr i gruppespillet, i en slutrunde, der ikke var succesfuld (for England, red.).
– Men det her handler om øjeblikkene. EM-slutrunder handler om øjeblikke og fodbold handler om øjeblikke. Intet symboliserer en EM-slutrunde mere end en nation, der går amok under en sommerhedebølge og jubler over et mål mod deres nærmeste rivaler. Målet i sig selv var utroligt, ikke langt fra Van Bastens, hvad de tekniske kvaliteter angår. Gascoigne kontrollerede bolden øjeblikkeligt, løftede bolden over Colin Hendry og flugtede bolden forbi Andy Goram.
– Men det var jublen – genskabelsen af en drukskandale, der havde ramt det engelske hold blot et par uger tidligere – der gjorde hele forskellen. Mens vi alle sad derhjemme foran tv'et, mens vi prøvede at finde ud af, om det virkeligt var sket, eller om offsideflaget var gået op, kunne vi se Englands største stjerner nyde øjeblikket: 'Slap af, det er kun fodbold, og det er sommer. Enjoy!'

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Flad Champagne-fest på Rivieraen

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Nu åbner dansk træner op om fyring