Den danske angriber Mika Biereth har gang i en forrygende sæson, hvor han bliver ved med at score mål.
I efteråret var det skotske Motherwell, der havde glæde af danskeren, og nu er han på leje i SK Sturm Graz, mens det er Arsenal, der frem til næste sommer ejer ham.
Men det kan der blive lavet om på, for SK Sturm Graz er så glade for den 21-årige dansker, at de ønsker at hente ham på en permanent aftale.
Det skriver den engelske avis The Standard.
Overfor Tipsbladet bekræfter SK Sturm Graz-sportschef, Andreas Schicker, at der er noget om snakken.
– Mika gør det rigtig godt i Graz. Vi er meget glade for hans præstationer indtil videre. Arsenal følger også meget med, og en af deres ansatte kommer faktisk til Graz i en nær fremtid, hvor vi vil snakke om Mika.
– Vi vil selvfølgelig gerne have, at Mika bliver i længere tid hos, men vi ved også godt, at det bliver svært at få til at ske. Jeg er i kontakt med Mikas rådgivere og Arsenal, og så må vi se, hvad fremtiden bringer, lyder det i et skriftligt svar.
Faktisk forsøgte Sturm Graz allerede i januar at købe Mika Biereth fri, men her sagde Arsenal "nej." Måske er situationen til sommer en anden, når danskeren går ind i sit sidste kontraktår.
– De (Sturm Graz, red.) prøvede at lave en permanent aftale i januar, men Arsenal var meget klare om, at jeg ikke var til salg. Men når der kun er et år tilbage af min kontrakt, tror jeg, at situationen måske kan være anderledes til sommer, sagde Mika Biereth for nyligt i en presseseance for danske medier, som Tipsbladet deltog i.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Mika Biereth, der er ejet af Arsenal og udlånt til Sturm Graz i Østrig, i aktion for det danske U21-landshold (Foto: Alamy).
Sturm Graz får dog kamp til stregen om danskerens gunst, for ifølge The Standard er der massiv rift om Mika Biereths underskrift. Sheffield Wednesday forsøgte eksempelvis at hente danskeren i januar, hvor han altså valgte Sturm Graz.
Og der er da heller ikke noget at sige til, at Sturm Graz gerne vil tilknytte danskeren for hans tal taler for sig selv. Otte mål i 11 kampe har U21-landsholdsspilleren lavet for Sturm Graz, mens det blev til seks fuldtræffere og fem assister på 14 kampe i Motherwell.
Lykkes Sturm Graz med, at hente Mika biereth på en permanent aftale til sommer, så vil den østrigske topklub blive til en mindre danskerkoloni. William Bøving er i forvejen på kontrakt, mens Tochi Chukwuani kommer til på en fri transfer efter sæsonen.
Tidligere har Rasmus Højlund også bombet mål ind i klubben, mens de også har spurgt på hans lillebror, hvilket Tipsbladet kunne afsløre. SK Sturm Graz er aktuelt to point efter RB Salzburg i kampen om det østrigske mesterskab.
Som nævnt har Mika Biereth, 21 år, efter denne sæson et enkelt år tilbage af sin kontrakt med Arsenal, som han kun har spillet ungdomskampe for. Han har dog slået fast, at han drømmer om at tage turen op på førsteholdet.
LIVE
TransferLIVE: Nye detaljer – kan møde Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
‘Thomas Frank løber tør for tid’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
Thomas Frank og co. skuffer på ny
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
TOPNYHED