De vil købe dansk målmaskine

Dansk-engelske Mika Biereth har gang i en forrygende sæson, som har gjort ham uhyre eftertragtet.



Den danske angriber Mika Biereth har gang i en forrygende sæson, hvor han bliver ved med at score mål.

I efteråret var det skotske Motherwell, der havde glæde af danskeren, og nu er han på leje i SK Sturm Graz, mens det er Arsenal, der frem til næste sommer ejer ham.

Men det kan der blive lavet om på, for SK Sturm Graz er så glade for den 21-årige dansker, at de ønsker at hente ham på en permanent aftale.

Det skriver den engelske avis The Standard.

Overfor Tipsbladet bekræfter SK Sturm Graz-sportschef, Andreas Schicker, at der er noget om snakken.

– Mika gør det rigtig godt i Graz. Vi er meget glade for hans præstationer indtil videre. Arsenal følger også meget med, og en af deres ansatte kommer faktisk til Graz i en nær fremtid, hvor vi vil snakke om Mika.

– Vi vil selvfølgelig gerne have, at Mika bliver i længere tid hos, men vi ved også godt, at det bliver svært at få til at ske. Jeg er i kontakt med Mikas rådgivere og Arsenal, og så må vi se, hvad fremtiden bringer, lyder det i et skriftligt svar.

Faktisk forsøgte Sturm Graz allerede i januar at købe Mika Biereth fri, men her sagde Arsenal "nej." Måske er situationen til sommer en anden, når danskeren går ind i sit sidste kontraktår.

– De (Sturm Graz, red.) prøvede at lave en permanent aftale i januar, men Arsenal var meget klare om, at jeg ikke var til salg. Men når der kun er et år tilbage af min kontrakt, tror jeg, at situationen måske kan være anderledes til sommer, sagde Mika Biereth for nyligt i en presseseance for danske medier, som Tipsbladet deltog i.

Artiklen fortsætter efter billedet…
240300
Mika Biereth, der er ejet af Arsenal og udlånt til Sturm Graz i Østrig, i aktion for det danske U21-landshold (Foto: Alamy).

Sturm Graz får dog kamp til stregen om danskerens gunst, for ifølge The Standard er der massiv rift om Mika Biereths underskrift. Sheffield Wednesday forsøgte eksempelvis at hente danskeren i januar, hvor han altså valgte Sturm Graz.

Og der er da heller ikke noget at sige til, at Sturm Graz gerne vil tilknytte danskeren for hans tal taler for sig selv. Otte mål i 11 kampe har U21-landsholdsspilleren lavet for Sturm Graz, mens det blev til seks fuldtræffere og fem assister på 14 kampe i Motherwell.

Lykkes Sturm Graz med, at hente Mika biereth på en permanent aftale til sommer, så vil den østrigske topklub blive til en mindre danskerkoloni. William Bøving er i forvejen på kontrakt, mens Tochi Chukwuani kommer til på en fri transfer efter sæsonen.

Tidligere har Rasmus Højlund også bombet mål ind i klubben, mens de også har spurgt på hans lillebror, hvilket Tipsbladet kunne afsløre. SK Sturm Graz er aktuelt to point efter RB Salzburg i kampen om det østrigske mesterskab.

Som nævnt har Mika Biereth, 21 år, efter denne sæson et enkelt år tilbage af sin kontrakt med Arsenal, som han kun har spillet ungdomskampe for. Han har dog slået fast, at han drømmer om at tage turen op på førsteholdet.





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

De 10 største handler i vinterens transfervindue



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Hylder Manchester United-stjerne

Han kan blive den næste store profil!

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

AGF og OB var enige om at spille søndag



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Medier fælder hård dom



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

FC Midtjylland – FC København

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Tror på overraskelse i startopstilling



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Officielt: Her spilles AGF-OB

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

– Priserne er eksploderet

Brøndby IF – Randers FC

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Fælder bekymrende dom efter chok

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene