De vil købe dansk målmaskine

Dansk-engelske Mika Biereth har gang i en forrygende sæson, som har gjort ham uhyre eftertragtet.



Den danske angriber Mika Biereth har gang i en forrygende sæson, hvor han bliver ved med at score mål.

I efteråret var det skotske Motherwell, der havde glæde af danskeren, og nu er han på leje i SK Sturm Graz, mens det er Arsenal, der frem til næste sommer ejer ham.

Men det kan der blive lavet om på, for SK Sturm Graz er så glade for den 21-årige dansker, at de ønsker at hente ham på en permanent aftale.

Det skriver den engelske avis The Standard.

Overfor Tipsbladet bekræfter SK Sturm Graz-sportschef, Andreas Schicker, at der er noget om snakken.

– Mika gør det rigtig godt i Graz. Vi er meget glade for hans præstationer indtil videre. Arsenal følger også meget med, og en af deres ansatte kommer faktisk til Graz i en nær fremtid, hvor vi vil snakke om Mika.

– Vi vil selvfølgelig gerne have, at Mika bliver i længere tid hos, men vi ved også godt, at det bliver svært at få til at ske. Jeg er i kontakt med Mikas rådgivere og Arsenal, og så må vi se, hvad fremtiden bringer, lyder det i et skriftligt svar.

Faktisk forsøgte Sturm Graz allerede i januar at købe Mika Biereth fri, men her sagde Arsenal "nej." Måske er situationen til sommer en anden, når danskeren går ind i sit sidste kontraktår.

– De (Sturm Graz, red.) prøvede at lave en permanent aftale i januar, men Arsenal var meget klare om, at jeg ikke var til salg. Men når der kun er et år tilbage af min kontrakt, tror jeg, at situationen måske kan være anderledes til sommer, sagde Mika Biereth for nyligt i en presseseance for danske medier, som Tipsbladet deltog i.

Artiklen fortsætter efter billedet…
240300
Mika Biereth, der er ejet af Arsenal og udlånt til Sturm Graz i Østrig, i aktion for det danske U21-landshold (Foto: Alamy).

Sturm Graz får dog kamp til stregen om danskerens gunst, for ifølge The Standard er der massiv rift om Mika Biereths underskrift. Sheffield Wednesday forsøgte eksempelvis at hente danskeren i januar, hvor han altså valgte Sturm Graz.

Og der er da heller ikke noget at sige til, at Sturm Graz gerne vil tilknytte danskeren for hans tal taler for sig selv. Otte mål i 11 kampe har U21-landsholdsspilleren lavet for Sturm Graz, mens det blev til seks fuldtræffere og fem assister på 14 kampe i Motherwell.

Lykkes Sturm Graz med, at hente Mika biereth på en permanent aftale til sommer, så vil den østrigske topklub blive til en mindre danskerkoloni. William Bøving er i forvejen på kontrakt, mens Tochi Chukwuani kommer til på en fri transfer efter sæsonen.

Tidligere har Rasmus Højlund også bombet mål ind i klubben, mens de også har spurgt på hans lillebror, hvilket Tipsbladet kunne afsløre. SK Sturm Graz er aktuelt to point efter RB Salzburg i kampen om det østrigske mesterskab.

Som nævnt har Mika Biereth, 21 år, efter denne sæson et enkelt år tilbage af sin kontrakt med Arsenal, som han kun har spillet ungdomskampe for. Han har dog slået fast, at han drømmer om at tage turen op på førsteholdet.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Utroligt: Brøndby må glæde sig

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Derfor var Moukoko vraget

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Godt nyt – nu er han landet i København

Snestorm kan udfordre OB



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Randers FC – Vejle Boldklub

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Sean Dyche fyret

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

United-ejer giver offentlig undskyldning

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Nægtet Brøndby-skifte



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Afviser Anderlecht

Hård dom over Franks fremtid

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Thomas Tuchel laver ny aftale

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Vild aften! Kun sket én gang før

Riemer reagerer på Frank-fyring