De vil købe dansk målmaskine

Dansk-engelske Mika Biereth har gang i en forrygende sæson, som har gjort ham uhyre eftertragtet.



Den danske angriber Mika Biereth har gang i en forrygende sæson, hvor han bliver ved med at score mål.

I efteråret var det skotske Motherwell, der havde glæde af danskeren, og nu er han på leje i SK Sturm Graz, mens det er Arsenal, der frem til næste sommer ejer ham.

Men det kan der blive lavet om på, for SK Sturm Graz er så glade for den 21-årige dansker, at de ønsker at hente ham på en permanent aftale.

Det skriver den engelske avis The Standard.

Overfor Tipsbladet bekræfter SK Sturm Graz-sportschef, Andreas Schicker, at der er noget om snakken.

– Mika gør det rigtig godt i Graz. Vi er meget glade for hans præstationer indtil videre. Arsenal følger også meget med, og en af deres ansatte kommer faktisk til Graz i en nær fremtid, hvor vi vil snakke om Mika.

– Vi vil selvfølgelig gerne have, at Mika bliver i længere tid hos, men vi ved også godt, at det bliver svært at få til at ske. Jeg er i kontakt med Mikas rådgivere og Arsenal, og så må vi se, hvad fremtiden bringer, lyder det i et skriftligt svar.

Faktisk forsøgte Sturm Graz allerede i januar at købe Mika Biereth fri, men her sagde Arsenal "nej." Måske er situationen til sommer en anden, når danskeren går ind i sit sidste kontraktår.

– De (Sturm Graz, red.) prøvede at lave en permanent aftale i januar, men Arsenal var meget klare om, at jeg ikke var til salg. Men når der kun er et år tilbage af min kontrakt, tror jeg, at situationen måske kan være anderledes til sommer, sagde Mika Biereth for nyligt i en presseseance for danske medier, som Tipsbladet deltog i.

Artiklen fortsætter efter billedet…
240300
Mika Biereth, der er ejet af Arsenal og udlånt til Sturm Graz i Østrig, i aktion for det danske U21-landshold (Foto: Alamy).

Sturm Graz får dog kamp til stregen om danskerens gunst, for ifølge The Standard er der massiv rift om Mika Biereths underskrift. Sheffield Wednesday forsøgte eksempelvis at hente danskeren i januar, hvor han altså valgte Sturm Graz.

Og der er da heller ikke noget at sige til, at Sturm Graz gerne vil tilknytte danskeren for hans tal taler for sig selv. Otte mål i 11 kampe har U21-landsholdsspilleren lavet for Sturm Graz, mens det blev til seks fuldtræffere og fem assister på 14 kampe i Motherwell.

Lykkes Sturm Graz med, at hente Mika biereth på en permanent aftale til sommer, så vil den østrigske topklub blive til en mindre danskerkoloni. William Bøving er i forvejen på kontrakt, mens Tochi Chukwuani kommer til på en fri transfer efter sæsonen.

Tidligere har Rasmus Højlund også bombet mål ind i klubben, mens de også har spurgt på hans lillebror, hvilket Tipsbladet kunne afsløre. SK Sturm Graz er aktuelt to point efter RB Salzburg i kampen om det østrigske mesterskab.

Som nævnt har Mika Biereth, 21 år, efter denne sæson et enkelt år tilbage af sin kontrakt med Arsenal, som han kun har spillet ungdomskampe for. Han har dog slået fast, at han drømmer om at tage turen op på førsteholdet.





EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Chido Obi var ustyrlig

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

Viborg FF – Brøndby IF



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

FC Midtjylland kørte OB over

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende

Sønderjyske – Silkeborg IF

– Det er en gigantisk fiasko

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Boilesen peger på FC København

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Præsenterer Thomas Franks afløser

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

‘Det var forfærdeligt at se på!’

AGF dummer sig mod Fredericia

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Salah strålede for Liverpool

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

FCK-bænken var rasende!

Vallys er tilbage og første start til storspiller

OB – FC Midtjylland

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

FC Fredericia – AGF

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

For første gang siden 1999!