Den danske angriber Mika Biereth har gang i en forrygende sæson, hvor han bliver ved med at score mål.
I efteråret var det skotske Motherwell, der havde glæde af danskeren, og nu er han på leje i SK Sturm Graz, mens det er Arsenal, der frem til næste sommer ejer ham.
Men det kan der blive lavet om på, for SK Sturm Graz er så glade for den 21-årige dansker, at de ønsker at hente ham på en permanent aftale.
Det skriver den engelske avis The Standard.
Overfor Tipsbladet bekræfter SK Sturm Graz-sportschef, Andreas Schicker, at der er noget om snakken.
– Mika gør det rigtig godt i Graz. Vi er meget glade for hans præstationer indtil videre. Arsenal følger også meget med, og en af deres ansatte kommer faktisk til Graz i en nær fremtid, hvor vi vil snakke om Mika.
– Vi vil selvfølgelig gerne have, at Mika bliver i længere tid hos, men vi ved også godt, at det bliver svært at få til at ske. Jeg er i kontakt med Mikas rådgivere og Arsenal, og så må vi se, hvad fremtiden bringer, lyder det i et skriftligt svar.
Faktisk forsøgte Sturm Graz allerede i januar at købe Mika Biereth fri, men her sagde Arsenal "nej." Måske er situationen til sommer en anden, når danskeren går ind i sit sidste kontraktår.
– De (Sturm Graz, red.) prøvede at lave en permanent aftale i januar, men Arsenal var meget klare om, at jeg ikke var til salg. Men når der kun er et år tilbage af min kontrakt, tror jeg, at situationen måske kan være anderledes til sommer, sagde Mika Biereth for nyligt i en presseseance for danske medier, som Tipsbladet deltog i.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Mika Biereth, der er ejet af Arsenal og udlånt til Sturm Graz i Østrig, i aktion for det danske U21-landshold (Foto: Alamy).
Sturm Graz får dog kamp til stregen om danskerens gunst, for ifølge The Standard er der massiv rift om Mika Biereths underskrift. Sheffield Wednesday forsøgte eksempelvis at hente danskeren i januar, hvor han altså valgte Sturm Graz.
Og der er da heller ikke noget at sige til, at Sturm Graz gerne vil tilknytte danskeren for hans tal taler for sig selv. Otte mål i 11 kampe har U21-landsholdsspilleren lavet for Sturm Graz, mens det blev til seks fuldtræffere og fem assister på 14 kampe i Motherwell.
Lykkes Sturm Graz med, at hente Mika biereth på en permanent aftale til sommer, så vil den østrigske topklub blive til en mindre danskerkoloni. William Bøving er i forvejen på kontrakt, mens Tochi Chukwuani kommer til på en fri transfer efter sæsonen.
Tidligere har Rasmus Højlund også bombet mål ind i klubben, mens de også har spurgt på hans lillebror, hvilket Tipsbladet kunne afsløre. SK Sturm Graz er aktuelt to point efter RB Salzburg i kampen om det østrigske mesterskab.
Som nævnt har Mika Biereth, 21 år, efter denne sæson et enkelt år tilbage af sin kontrakt med Arsenal, som han kun har spillet ungdomskampe for. Han har dog slået fast, at han drømmer om at tage turen op på førsteholdet.
LIVE
TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
NYHEDER
Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
OPTATK
PSG – Arsenal
NYHEDER
AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
MEDIE