“Nej, jeg ka’ sagtens ha’ dem i én bil.”
Akademichef Claus Steinlein er i gang med at aftale afhentning af det næste kuld afrikanske fodboldtalenter over mobiltelefonen med klub-koordinator Anita Hauge. Afrikanerne ankommer fra Lagos i Nigeria til Billund Lufthavn senere i denne uge.
Dermed stifter tre 17-årige drenge det første bekendtskab med Danmark. Men selv om de er tre, og de flytter hele deres tilværelse til Danmark, er én personbil til afhentning rigeligt.
“Når de kommer, har de alle deres ejendele med. Der er ikke mere, end det kan være i en lille rygsæk,” siger Claus Steinlein henvendt til den besøgende journalist.
Historien er et billede på det kulturskifte, de nigerianske fodboldspillere står overfor, når de ankommer til FC Midtjyllands fodboldakademi i Ikast.
For nylig blev Lagos i en artikel i Politiken beskrevet som klodens hurtigst voksende storby. I 1950 var der 300.000 indbyggere, i dag har tallet for længst passeret 13 millioner. En by på randen af sammenbrud præget af ekstrem fattigdom. Gigantiske kvarterer med blikskure og ekstreme bunker af affald, udtjente batterier, blikaffald og plastikposer, præger bybilledet.
“Jeg har besøgt Adeola (Runsewe, 2. års-elev på klubbens akademi). Når han er hjemme på juleferie, bor han hos sin mor og søster i et lille hus, hvor der kun er ét rum på otte-ti kvadratmeter. Han sover på en lille to-personers sofa sammen med søsteren, og det lille rum er både køkken, soveværelse, spisestue og dagligstue. Her har familien alle sine ejendele,” forklarer Claus Steinlein.
Liv under lygtepæl
“Nogle af de drenge, vi har på akademiet, har inden de kom levet under en lygtepæl på gaden i Lagos. Byen er total kaos, og folk er så fattige, vi ikke forestiller os det,” forklarer han videre.
Den ældste af FCM-nigerianerne, Ajilore Oluwafemi, er mere diplomatisk, når han beskriver forskellen på det land, han kommer fra, og det, han er kommet til.
“I Nigeria er livet hårdt. Der er slet ikke samme faciliteter, som man finder i Danmark. Skal du på hospitalet, koster det penge. Det samme gør det at gå i skole, så vil du have en uddannelse, skal du have mange penge. Og det er der mange mennesker i Nigeria, der ikke har. Derfor er livet meget hårdt, og mange mennesker er fattige. Det er let at se, hvem der er fattig, og hvem der er rig. I Danmark er der ingen fattige mennesker,” siger Ajilore Oluwafemi.
Men FC Midtjyllands akademi og investering i den nigerianske fodboldskole er ikke noget humanitært projekt. Det er en elitær satsning på fodboldtalent.
“Vi giver dem en mulighed for at prøve deres talent af, og vi giver dem en uddannelse,” siger Claus Steinlein.
FC Midtjyllands afrikanske satsning er ved at give udbytte. Det første talent fra FC Ebedeis fodbold-akademi, Ajilore Oluwafemi, er et vigtigt omdrejningspunkt på det succesrige SAS Liga-mandskabs midtbane. I efteråret fik han selskab af 18-årige Adigun Salami, der trådte ind på scenen med så stor appel, at han i sin juleferie har været til prøvetræning i Chelsea.
Næste mand i rampelyset ventes at blive angriberen Baba Collins, der fyldte 18 år i december, og dermed er klar til fodbold i SAS Ligaen.
“Om det bliver i foråret eller senere, han får sit gennembrud, er svært at sige. Umiddelbart ville man jo afvise det, når det handler om en førsteårs-senior, og det kommer da også an på skades-situationen etc, om det bliver her i foråret. Men jeg har fulgt ham længe, og han har et kæmpe potentiale. Han er klar til SAS Ligaen. Som i tilfældet med Salami, hvor han kom med på grund af en skade og gjorde det så godt, at han fastholdt pladsen, kan det imidlertid også blive tilfældigheder, der afgør, hvornår Baba Collins slår igennem. Jeg kan bare sige, at han er fremtidens mand i FC Midtjylland, han vil komme til at score mange mål, og han vil helt sikkert havne i en udenlandsk klub,” siger Claus Steinlein.
Det første salg mangler
Netop et salg til en udenlandsk klub vil være den ultimative dokumentation på den afrikanske succes for FC Midtjylland. Forbindelsen til FC Ebedei er skabt for at styrke FC Midtjylland – både sportsligt og finansielt ved videresalg af de afrikanske spillere. Og endnu mangler det første afrikanske salg.
Det er FC Midtjyllands sportsdirektør Jens Ørgaard, der har skabt forbindelsen til FC Ebedei. Sportsdirektøren har gennem årene rejst meget i Afrika og synet talenter, og her krydsede vejen Churchill Oliseh, bror til den tidligere stjernespiller Sunday Oliseh. Churchill var dengang ejer af FC Ebedei.
Efter at FC Midtjylland gennem et investeringsprojekt har overtaget ejerskabet af klubben, er Churchill Oliseh fortsat som direktør for klubben, hvis bedste hold er placeret i Nigerias næstbedste række, ligesom han er chef for klubbens fodboldskole, hvorfra FC Midtjylland rekrutterer sine talenter.
Og det er et vildt sted, FC Midtjylland har valgt at satse en del af sin talentudvikling.
“Men jeg gemmer de mest sindssyge oplevelser til den dag, jeg udgiver en bog. Jeg kan blot sige, det er et vanvittigt sted. Drab er dagligdag, og ofte støder man på døde menneskekroppe med afrevne lemmer efterladt på gaden. Drengene på fodboldskolen er gadens børn, fodbolden er deres eneste mulighed,” siger Jens Ørgaard.
Men hvorfor vælge lige netop Lagos?
“Vi samler talenterne fra et område omkring Lagos, hvor der bor op mod 30 millioner mennesker. Uofficielt bor der 162 millioner mennesker i Nigeria, så det giver sig selv, at det er her, vi har de største muligheder for at finde stortalenterne. Vi startede i Ghana, men satser nu på FC Ebedei i Nigeria, også fordi det er et engelsksproget land, hvilket gør tingene lidt nemmere,” forklarer Jens Ørgaard.
FC Midtjylland har endnu ikke været i den situation, at de har måttet sende en nigeriansk akademi-spiller hjem, fordi han ikke slog til. Men den dag vil komme. Claus Steinlein er dog ikke bekymret for en social slagside.
“Under alle omstændigheder vil drengene være bedre rustet, når de vender hjem, end de havde været uden opholdet i Danmark. De har fået en uddannelse, oplevet en anden kultur og lært sprog. Det vil give dem et forspring,” siger Claus Steinlein.
I fjor var den 21-årige Timothy fra FC Ebedei på prøvetræning i Ikast i tre måneder, men han var ikke god nok og blev sendt retur.
“Det er klart, at en drøm er bristet for ham. Så selvfølgelig er der en mental side i det. Men rent økonomisk er han bedre stillet i forhold til ikke at have været i Danmark. Vi gav ham et beløb svarende til en nigeriansk årsløn med hjem, og siden har han fået endnu en årsløn. Og han tjener det samme ved at spille fodbold i FC Ebedei, som han gjorde før opholdet i Danmark,” forklarer Claus Steinlein.
I alt 11 nigerianske spillere fra FC Ebedei i Lagos opholder sig i FC Midtjylland.
Allerede etableret:
Ajilore Oluwafemi (årgang 85)
Adigun Taofeek Salami (årgang 88)
På vej (i 1. holdstruppen):
Baba Collins (årgang 88)
Akeem Agbetu (årgang 88)
Ayinde Jamiu Lawal (årgang 88)
Ynglinge-liga:
Yakubu Abubakar (årgang 89)
Adeoloa Runsewe (årgang 89)
Jude Nworuh (årgang 89)
Netop ankommet (ynglinge liga):
Izunna Arnest Uzochukwu (årgang 90)
Sekou Jabateh Oliseh (årgang 90)
Sylvester Emeka Igboun (årgang 90)
 INTERVIEW
            INTERVIEW            
                            
                                Frustreret Steve Cooper med benhårde udtalelser
 EKSKLUSIVT
            EKSKLUSIVT            
                            
                                – Man må bare sige, Steinlein har ramt den i røven
 MEDIE
            MEDIE            
                            
                                I stort skænderi med Wolfsburg-spiller
 TRANSFER
            TRANSFER            
                            
                                Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’
 EKSKLUSIVT
            EKSKLUSIVT            
                            
                                Imponerer stort – dialog med FC København om lidt
 TRANSFER
            TRANSFER            
                            
                                Bekræfter – Andreas Maxsø skal til Europa
 MEDIE
            MEDIE            
                            
                                Gigantisk Superliga-transfer – snart er han gratis
 NYHEDER
            NYHEDER            
                            
                                ‘Brøndby var millimeter fra’
 TOPNYHED
            TOPNYHED            
                            
                                ‘Tøffe’: Han er en af mine helt store favoritter!
 INTERVIEW
            INTERVIEW            
                            
                                Brøndby-boss med skidt skadesopdatering
 TOPNYHED
            TOPNYHED            
                            
                                Chido Obi stjæler overskrifter i England
 
                        
                                Taberen af verdens længste tenniskamp siger stop
 TIPSBLADETS DOM
            TIPSBLADETS DOM            
                            
                                Uhyggelig styrke – han var en lumsk lommetyv
 TOPNYHED
            TOPNYHED            
                            
                                “Zanka” blæst bagover: Han er Superligaens bedste
 
                        
                            
                                                Slut: Brøndby i kæmpe skuffelse!
 TIPSBLADETS DOM
            TIPSBLADETS DOM            
                            
                                Kæmpe pokalgyser: Det må bare ikke ske!
 NYHEDER
            NYHEDER            
                            
                                Efter hattrick: ‘Jeg er ikke så glad’
 NYHEDER
            NYHEDER            
                            
                                Frank revser ‘stor dommerfejl’
 TOPNYHED
            TOPNYHED            
                            
                                Hyldes – nu er det forbi
 INTERVIEW
            INTERVIEW            
                            
                                Pludselig ringede Thierry Henry til Brøndby-profil
 NYHEDER
            NYHEDER            
                            
                                Stjerne i Superligaen – utur i Norge
 TOPNYHED
            TOPNYHED            
                            
                                Den største underpræstation i Superligaen
 TIPSBLADET SPECIAL
            TIPSBLADET SPECIAL            
                            
                                Overpræsterer vildt – FC Midtjylland på rekordkurs
 NYHEDER
            NYHEDER            
                            
                                Presset stiger: Tidligere FCK-træner i modvind
 NYHEDER
            NYHEDER            
                            
                                Lauges kone bestormet af beskeder: ‘Overvældende’
 INTERVIEW
            INTERVIEW            
                            
                                Brøndby i stor nedtur: ‘De vil det mere end os’
 EKSKLUSIVT
            EKSKLUSIVT            
                            
                                Wolfsburg-chok: ‘Kan ske i denne uge’
 TOPNYHED
            TOPNYHED            
                            
                                Skulle have afløst Daramy i FCK: Nu ophæver han
 NYHEDER
            NYHEDER            
                            
                                Massive rygter om dansk landsholdsstjerne
 
                        
                            
                                Kæmpe Vejle-lettelse: 4-0-sejr i pokalen
 NYHEDER
            NYHEDER            
                            
                                Manchester United-stjerne skal være mere arrogant
 NYHEDER
            NYHEDER            
                            
                                AGF videre efter stort pokaldrama
 
                        
                            
                                Færdig efter kommentar om kræftramt stjerne
 TIPSBLADETS DOM
            TIPSBLADETS DOM            
                            
                                Sikke en aften – han lignede en kæmpe stjerne!
 TOPNYHED
            TOPNYHED            
                            
                                Medier fælder dom over Skov Olsen og Eriksen
 MEDIE
            MEDIE            
                            
                                Hentet af ambulance
 TOPNYHED
            TOPNYHED            
                            
                                Uha, uha – det ser skidt ud, Bo Henriksen!
 AVIS
            AVIS            
                            
                                Koster 225 millioner – transfer på vej?
 TOPNYHED
            TOPNYHED            
                            
                                Kritik af FCK-spiller: Illoyal og usømmelig adfærd
 BIZART
            BIZART            
                            
                                Træner spurgte ChatGPT om taktisk råd og vandt
 INTERVIEW
            INTERVIEW            
                            
                                – Vi skal ødelægge Brøndby i 1. halvleg
 DAGENS SPILFORSLAG
            DAGENS SPILFORSLAG            
                            
                                Underholdning i Eindhoven
 
                        
                            
                                Brøndby er færdig i pokalturneringen
 
                        
                            
                                Fadæse mod Brøndby – nu laver han comeback
 NYHEDER
            NYHEDER            
                            
                                Supercomputer: De er storfavorit til at vinde PL
 
                        
                            
                                FC Midtjylland kører over Silkeborg
 
                        
                            
                                Danske stjerner viser glimt af topniveau
 
                        
                                Stjernetræner overtager i Juventus
 
                        
                            
                                Tidligere spansk mester suspenderet
 
                        
                            
                                

 
                 
             
                 
                 
                