Det seneste Bergkamp-mål mod FC Thun sidste onsdag markerede nemlig ikke bare afslutningen på en problematisk aften for Arsene Wengers mandskab. Det blev også indledningen til nye problemer for den franske manager. I slutningen af 1. halvleg blev Robin van Persie præsenteret for det røde kort, da han løftede støvlen op i ansigtet på Alen Orman, og selv om Arsenal appellerer udvisningen til UEFA, fordi man ikke mener, at handlingen var forsætlig, undgår van Persie nok ikke tre spilledages karantæne.
Det efterlader Arsenal med et angrebsproblem, for Thierry Henry er ude i seks uger med en lyskeskade, så Wenger må flytte Jose Antonio Reyes op i front – og ellers sætte sin lid til Bergkamp i de Champions League-kampe, han må undvære van Persie.
Det har fået Wenger til at overveje at sende Bergkamp på bil-tur til Amsterdam i næste uge. Den notorisk fly-forskrækkede hollænder kan meget vel blive løsningen fra start i kampen mod den klub, han oprindeligt stammer fra. Det var her, karrieren tog sin begyndelse, da lille Dennis var 12 år, og det var her, han vandt UEFA Cup’en i 1992 og tre gange blev hollandsk mester inden skiftet til Inter i sommeren 1993.
– Men vi må se, hvordan tingene udvikler sig. Vi har to kampe inden da, mod Everton (spillet mandag aften – red.) og West Ham. Når en spiller rejser syv timer for at nå frem til en kamp, skal han have sikkerhed for at spille. Psykologisk betyder det meget, specielt med en spiller med Bergkamps erfaring. Han er ikke 20, og jeg vil træffe min beslutning så sent som muligt, sagde Arsene Wenger efter sejren over FC Thun.
Han blev også spurgt om ikke det er skæbnens ironi, at Arsenal ikke fik hentet angrebs-forstærkning på sommerens transfermarked. Wenger havde sat næsen op efter Sevillas Julio Baptista, men han gik til Real Madrid i stedet.
– Nej, jeg ser det i stedet som en mulighed for de unge angribere til at vise, hvor gode de er, svarede Arsene Wenger således.
Og så har han Bergkamp, naturligvis.
For selv om hollænderen for en angriber har nået den fremskredne alder af 36 år, så skal man bestemt ikke underkende hans værdi for truppen. Den er direkte at læse i point-stillingen i Champions Leagues gruppe B, hvor Arsenal uden hans overtids-mål mod FC Thun ikke havde haft tre point, og den gør sig gældende, når han øser af sin erfaring overfor truppens unge spillere. Således følte han sig kaldet til at belære dem om hold-samarbejde efter Thun-kampen.
– Modgang er godt. Hvis alt går glat for en ung spiller, lærer han intet. Det er hårdt for os, men gudskelov er vi kun i begyndelsen af sæsonen, vi har en lang sæson foran os, og vi kan stadig få tingene til at køre. Det er jeg sikker på, vi får, sagde han.
– Den slags ting (som udvisningen i Thun-kampen – red.) i disse kampe, dér handler det ikke kun om din egen præstation, men om holdets, når du spiller med 10 mand. At lære, at det ikke kun drejer sig om din egen præstation, at det handler om holdet, og at du er nødt til at indrette dig efter, at der kun er 10 på banen. Det handler ikke kun om dig selv og om, at du har en god aften, det drejer sig om holdets formåen, lød de belærende ord fra Bergkamp.
– Når jeg tænker tilbage på dengang, jeg selv var yngre, tænkte jeg ikke på sådan noget. Dér handlede det kun om min egen kamp, og så måtte der ske det, der nu skete. Vi, de erfarne spillere, er her for at fortælle dem og minde dem om, at det handler om holdet. Ellers kunne vi ende med at spille en god sæson, score en masse mål – men intet vinde, fortsatte han.
Dennis Bergkamp ved, hvad han taler om. Siden han kom til klubben i sommeren 1995 fra et mere eller mindre mislykket ophold i Inter, har Arsenal vundet mesterskabet tre gange og FA Cup’en fire gange.
Sin bedste sæson havde han i 1997/98, da Arsenal vandt “The Double.” Det var efter den sæson, at han blev kåret som årets spiller i England af sine kolleger, og det var efter den sæson, at han lovede Arsenal troskab til afslutningen på karrieren.
– England er et land, der holder af angrebs-fodbold, og folk vil se mål snarere end kampe, der ender uafgjort. Du får plads, og det passer til min stil. Jeg er meget glad for den måde, tingene er gået. Jeg vil slutte min karriere i England. Stilen passer til min, og jeg overvejer ikke at spille i noget andet land eller for noget andet hold, sagde han dengang.
Og Bergkamp har holdt ord.
Han regnede allerede i 2003/04 med, at det ville blive hans sidste sæson, men han lod sig overtale til en et-årig forlængelse.
Den er endnu en gang blevet forlænget med et år, og var Bergkamp i tvivl om det fornuftige i den disposition, blev han overbevist i sidste sæsons 7-0 sejr over Everton på Highbury. Her var Bergkamp med i tre mål før pausen og scorede selv et mål i 2. halvleg, hvorefter fansene sang “One More Year,” med klar adresse til den ikke-flyvende hollænder.
– Det er svært ikke at lade sig følelsesmæssigt rive med, når tilhængerne begynder at synge “et år mere.” Jeg havde allerede truffet beslutning om at snuppe endnu en sæson, og dette understreger blot, at jeg har truffet det rigtige valg. Og skulle jeg have været i tvivl om fansenes opbakning, er jeg det ikke længere. Jeg ved, jeg har deres respekt, og jeg er glad for at de føler, at der er endnu et år tilbage i mig, sagde Bergkamp ved den lejlighed.
Bergkamp ligner ikke en mand, der er færdig med Arsenal.
Spørgsmålet er, om han nogensinde bliver det.
Arsenal er i hvert fald lang fra færdig med Bergkamp.
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
TIPSBLADETS DOM
Det var fuldstændig galimatias!
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
Steve Cooper varsler store ændringer
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
EKSKLUSIVT
Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
NYHEDER
Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
NYHEDER
AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny assistent til David Nielsen
TRANSFER
Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’
Brøndby skuffer fælt mod Vejle
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
NYHEDER
Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
DAGENS SPILFORSLAG
Barca spiser frankfurtere på Camp Nou
FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM
NYHEDER
Steve Cooper skifter tre mand
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
NYHEDER
Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder
NYHEDER
Engelske eksperter kritiserer Salah for interview
MEDIE
Krisemøde: Stjernetræner på vej?
TOPNYHED
Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Brøndby IF
INTERVIEW