Derfor er Messi og Griezmann særligt glade for Braithwaites tilstedeværelse

Både Antoine Griezmann og Lionel Messi er glade for, at Martin Braithwaite kan spille som 9’er, så de kan slippe for at spille på den position.



Der var mange, der havde svært ved at forstå, hvorfor Barcelona valgte at hente Martin Braithwaite tilbage i februar. Men faktum er, at danskeren nu er startet inde i seks af den catalanske storklubs syv seneste kampe. 

Braithwaite har i de fleste af kampene spillet som 9’er, hvor danskeren altså har gjort en ganske fin figur. Blandt andet er det blevet til fire kasser fra danskeren, efter at han har kæmpet sig ind i Ronald Koemans foretrukne startellever. 

Braithwaites unikke værdi
Og på det spanske medie EUMD, der specialiserer sig i taktiske analyser, har man taget et kig på Martin Braithwaites rolle i Barcelona, hvor danskeren på det seneste har udgjort catalanernes frontkæde sammen med superstjerner som Lionel Messi, Antoine Griezmann og Philippe Coutinho. 

EUMD peger på, at sommeren 2004 var et af Barcelonas bedste transfervinduer. Klubben hentede syv spillere, som alle formåede at udføre den specifikke rolle, de var blevet udset. Der var tale om folk som Samuel Eto’o, Deco og Henrik Larsson. De fleste af spillerne var hentet ind som reserver, men samtlige spillere formåede at udfylde et hul i truppen. Den forudgående sæson havde tydeliggjort, hvilke spillertyper, der var brug for.

– Så snart opskriften var blevet fundet, var opgaven at finde de rette aktører, der kunne hæve niveauet på visse positioner, alt imens de udfyldte deres specifikke rolle, skriver EUMD. 

– 16 år senere kan der siges at eksistere den samme tankegang i Koemans Barça, hvad Martin Braithwaite angår. Danskeren er den eneste spiller i Barça-truppen, der er i stand til at spille centerforward, uden at det generer ham, på et hold, der giver indtryk af, at det er designet til at have netop en spiller, der skal udfylde denne rolle. 

– Det er en mindre krævende rolle end i andre tider, hvor en rolle som falsk 9’er er mere kompliceret. Og hverken Messi eller Griezmann har virket særligt komfortable i den forreste rolle. Først og fremmest har det sparsomme antal afleveringer og den begrænsede plads gjort, at de har søgt andre steder hen på banen. Og derudover har den centrale positionering gjort, at de to stjerner har fået begrænset deres kontakt med bolden og deres deltagelse i kampen, fordi de har været nødt til at fungere som referencepunkt for midtbanespillerne. 

– Derfor sætter både argentineren og franskmanden pris på, at opgaven nu udføres af en anden spiller. Og med den uheldige skade til Ansu Fati har Ronald Koeman ikke mange andre muligheder end Braithwaite. 







LIVE

TransferLIVE: Dansker skal afløse Brøndby-indkøb

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Kommer til AGF efter monstersæson

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Voldsom lønnedgang i Brøndby



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Brøndby forhandler om stor transfer

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Han skal væk fra FC Midtjylland 



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

– Det er forfærdeligt

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Storklub lurer på Jonas Wind

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

I chok over Tottenham

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Legender med dyster melding

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Brøndby-profil skadet

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon