Danmarks U21-landshold måtte gå slukørede fra banen tirsdag aften efter nederlaget til Kroatien om en plads ved EM næste år.
Kampen gik den fulde distance, da der skulle forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence til, før Kroatien kunne sikre sig billetten til deltagelse ved U21-EM næste sommer.
Selvom resultatet var skuffende set med danske briller, så var de mange ekstra minutter guf for de mange scouts, der var til stede på stadion i Vejle. De fik således maksimal tid til at kigge nærmere på banens talenter.
Blandt de repræsenterede klubber var skotske Rangers. Derfor har det engelske medie Daily Record spekuleret i, hvilken spiller som cheftræner Giovanni van Bronckhorst holder et ekstra øje med.
Her peger mediet på Mohamed Daramy, der er udlejet til FC København fra AFC Ajax. Der er en helt særlig årsag til, at Daily Record spekulerer i, at Rangers har lige netop ham på radaren.
Ifølge mediet skyldes det forbindelsen mellem Mohamed Daramy og Rangers assistenttræner Dave Vos, som kender den danske kantspiller fra hans første tid i Ajax, hvor Vos arbejde på ungdomsholdene i den hollandske storklub.
De to havde et sundt samarbejde i Ajax, og ifølge Daily Record er det gennem ham, at et skifte for Mohamed Daramy kan komme i stand.
Daily Record spår, at Mohamed Daramy kunne blive en solid udfordrer og på sigt afløser for Ryan Kent på venstrekanten. Kent har kontraktudløb næste sommer.
Mohamed Daramy har fået en svingende start på lejeopholdet i FC København, hvor en skade har påvirket hans form. Han er så småt ved at være tilbage i omdrejninger, og kom således også på tavlen inden landsholdsterminen.
Han er på kontrakt i AFC Ajax frem til 2026. De købte ham sidste sommer for et stort millionbeløb i FCK, men indtil videre har han ikke fået sit gennembrud i Æresdivisionen.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
Danske klubber scorer millioner på VM
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Danskerne har stor tiltro til Norge
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
NYHEDER