Derfor spekulerer medie i Mohamed Daramy-skifte

Der var massivt opbud blandt internationale scouts til Danmarks U21-kamp mod Kroatien. Nu spekulerer engelsk medie i, hvorfor lige netop Mohamed Daramy skulle være interessant i Skotland.



Danmarks U21-landshold måtte gå slukørede fra banen tirsdag aften efter nederlaget til Kroatien om en plads ved EM næste år.

Kampen gik den fulde distance, da der skulle forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence til, før Kroatien kunne sikre sig billetten til deltagelse ved U21-EM næste sommer.

Selvom resultatet var skuffende set med danske briller, så var de mange ekstra minutter guf for de mange scouts, der var til stede på stadion i Vejle. De fik således maksimal tid til at kigge nærmere på banens talenter.

Blandt de repræsenterede klubber var skotske Rangers. Derfor har det engelske medie Daily Record spekuleret i, hvilken spiller som cheftræner Giovanni van Bronckhorst holder et ekstra øje med.

Her peger mediet på Mohamed Daramy, der er udlejet til FC København fra AFC Ajax. Der er en helt særlig årsag til, at Daily Record spekulerer i, at Rangers har lige netop ham på radaren.

Ifølge mediet skyldes det forbindelsen mellem Mohamed Daramy og Rangers assistenttræner Dave Vos, som kender den danske kantspiller fra hans første tid i Ajax, hvor Vos arbejde på ungdomsholdene i den hollandske storklub.

De to havde et sundt samarbejde i Ajax, og ifølge Daily Record er det gennem ham, at et skifte for Mohamed Daramy kan komme i stand.

Daily Record spår, at Mohamed Daramy kunne blive en solid udfordrer og på sigt afløser for Ryan Kent på venstrekanten. Kent har kontraktudløb næste sommer.

Mohamed Daramy har fået en svingende start på lejeopholdet i FC København, hvor en skade har påvirket hans form. Han er så småt ved at være tilbage i omdrejninger, og kom således også på tavlen inden landsholdsterminen.

Han er på kontrakt i AFC Ajax frem til 2026. De købte ham sidste sommer for et stort millionbeløb i FCK, men indtil videre har han ikke fået sit gennembrud i Æresdivisionen.



Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

TransferLIVE: Er det Jens Jønssons nye klub?

Magisk aften for FC København-stjerne

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Han peger på Simon Kjær

– Du har udstråling som tagpap

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Overvejer Mathias Jensen-køb

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Fælder dom over Højlund

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Ny nedtur for Ansu Fati

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Henter dansker – får god pakke

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Presset Frank: Her er vores store problem

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Målfattigt lokalderby i Afrika

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

– Alle taler om dem!

– Et frygteligt scenarie

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!