Derfor spekulerer medie i Mohamed Daramy-skifte

Der var massivt opbud blandt internationale scouts til Danmarks U21-kamp mod Kroatien. Nu spekulerer engelsk medie i, hvorfor lige netop Mohamed Daramy skulle være interessant i Skotland.



Danmarks U21-landshold måtte gå slukørede fra banen tirsdag aften efter nederlaget til Kroatien om en plads ved EM næste år.

Kampen gik den fulde distance, da der skulle forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence til, før Kroatien kunne sikre sig billetten til deltagelse ved U21-EM næste sommer.

Selvom resultatet var skuffende set med danske briller, så var de mange ekstra minutter guf for de mange scouts, der var til stede på stadion i Vejle. De fik således maksimal tid til at kigge nærmere på banens talenter.

Blandt de repræsenterede klubber var skotske Rangers. Derfor har det engelske medie Daily Record spekuleret i, hvilken spiller som cheftræner Giovanni van Bronckhorst holder et ekstra øje med.

Her peger mediet på Mohamed Daramy, der er udlejet til FC København fra AFC Ajax. Der er en helt særlig årsag til, at Daily Record spekulerer i, at Rangers har lige netop ham på radaren.

Ifølge mediet skyldes det forbindelsen mellem Mohamed Daramy og Rangers assistenttræner Dave Vos, som kender den danske kantspiller fra hans første tid i Ajax, hvor Vos arbejde på ungdomsholdene i den hollandske storklub.

De to havde et sundt samarbejde i Ajax, og ifølge Daily Record er det gennem ham, at et skifte for Mohamed Daramy kan komme i stand.

Daily Record spår, at Mohamed Daramy kunne blive en solid udfordrer og på sigt afløser for Ryan Kent på venstrekanten. Kent har kontraktudløb næste sommer.

Mohamed Daramy har fået en svingende start på lejeopholdet i FC København, hvor en skade har påvirket hans form. Han er så småt ved at være tilbage i omdrejninger, og kom således også på tavlen inden landsholdsterminen.

Han er på kontrakt i AFC Ajax frem til 2026. De købte ham sidste sommer for et stort millionbeløb i FCK, men indtil videre har han ikke fået sit gennembrud i Æresdivisionen.







LIVE

LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Afsløring: De er færdige i Randers



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Tiden er ved at rinde ud

Napoli-chok på vej

Fortryder FC Barcelona-transfer

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Arsenal vinder Premier League

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Thomas Delaney teaser

AGF jagter hollandsk talent

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop