Danmarks U21-landshold måtte gå slukørede fra banen tirsdag aften efter nederlaget til Kroatien om en plads ved EM næste år.
Kampen gik den fulde distance, da der skulle forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence til, før Kroatien kunne sikre sig billetten til deltagelse ved U21-EM næste sommer.
Selvom resultatet var skuffende set med danske briller, så var de mange ekstra minutter guf for de mange scouts, der var til stede på stadion i Vejle. De fik således maksimal tid til at kigge nærmere på banens talenter.
Blandt de repræsenterede klubber var skotske Rangers. Derfor har det engelske medie Daily Record spekuleret i, hvilken spiller som cheftræner Giovanni van Bronckhorst holder et ekstra øje med.
Her peger mediet på Mohamed Daramy, der er udlejet til FC København fra AFC Ajax. Der er en helt særlig årsag til, at Daily Record spekulerer i, at Rangers har lige netop ham på radaren.
Ifølge mediet skyldes det forbindelsen mellem Mohamed Daramy og Rangers assistenttræner Dave Vos, som kender den danske kantspiller fra hans første tid i Ajax, hvor Vos arbejde på ungdomsholdene i den hollandske storklub.
De to havde et sundt samarbejde i Ajax, og ifølge Daily Record er det gennem ham, at et skifte for Mohamed Daramy kan komme i stand.
Daily Record spår, at Mohamed Daramy kunne blive en solid udfordrer og på sigt afløser for Ryan Kent på venstrekanten. Kent har kontraktudløb næste sommer.
Mohamed Daramy har fået en svingende start på lejeopholdet i FC København, hvor en skade har påvirket hans form. Han er så småt ved at være tilbage i omdrejninger, og kom således også på tavlen inden landsholdsterminen.
Han er på kontrakt i AFC Ajax frem til 2026. De købte ham sidste sommer for et stort millionbeløb i FCK, men indtil videre har han ikke fået sit gennembrud i Æresdivisionen.
LIVE
VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
– Jeg får så ondt i maven over det
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
Deadline overskredet: FC København melder ud
NYHEDER
Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr
OPTAKT
Argentina – Algeriet
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’
EKSKLUSIVT