Danmarks U21-landshold måtte gå slukørede fra banen tirsdag aften efter nederlaget til Kroatien om en plads ved EM næste år.
Kampen gik den fulde distance, da der skulle forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence til, før Kroatien kunne sikre sig billetten til deltagelse ved U21-EM næste sommer.
Selvom resultatet var skuffende set med danske briller, så var de mange ekstra minutter guf for de mange scouts, der var til stede på stadion i Vejle. De fik således maksimal tid til at kigge nærmere på banens talenter.
Blandt de repræsenterede klubber var skotske Rangers. Derfor har det engelske medie Daily Record spekuleret i, hvilken spiller som cheftræner Giovanni van Bronckhorst holder et ekstra øje med.
Her peger mediet på Mohamed Daramy, der er udlejet til FC København fra AFC Ajax. Der er en helt særlig årsag til, at Daily Record spekulerer i, at Rangers har lige netop ham på radaren.
Ifølge mediet skyldes det forbindelsen mellem Mohamed Daramy og Rangers assistenttræner Dave Vos, som kender den danske kantspiller fra hans første tid i Ajax, hvor Vos arbejde på ungdomsholdene i den hollandske storklub.
De to havde et sundt samarbejde i Ajax, og ifølge Daily Record er det gennem ham, at et skifte for Mohamed Daramy kan komme i stand.
Daily Record spår, at Mohamed Daramy kunne blive en solid udfordrer og på sigt afløser for Ryan Kent på venstrekanten. Kent har kontraktudløb næste sommer.
Mohamed Daramy har fået en svingende start på lejeopholdet i FC København, hvor en skade har påvirket hans form. Han er så småt ved at være tilbage i omdrejninger, og kom således også på tavlen inden landsholdsterminen.
Han er på kontrakt i AFC Ajax frem til 2026. De købte ham sidste sommer for et stort millionbeløb i FCK, men indtil videre har han ikke fået sit gennembrud i Æresdivisionen.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
NYHEDER