Derfor spekulerer medie i Mohamed Daramy-skifte

Der var massivt opbud blandt internationale scouts til Danmarks U21-kamp mod Kroatien. Nu spekulerer engelsk medie i, hvorfor lige netop Mohamed Daramy skulle være interessant i Skotland.



Danmarks U21-landshold måtte gå slukørede fra banen tirsdag aften efter nederlaget til Kroatien om en plads ved EM næste år.

Kampen gik den fulde distance, da der skulle forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence til, før Kroatien kunne sikre sig billetten til deltagelse ved U21-EM næste sommer.

Selvom resultatet var skuffende set med danske briller, så var de mange ekstra minutter guf for de mange scouts, der var til stede på stadion i Vejle. De fik således maksimal tid til at kigge nærmere på banens talenter.

Blandt de repræsenterede klubber var skotske Rangers. Derfor har det engelske medie Daily Record spekuleret i, hvilken spiller som cheftræner Giovanni van Bronckhorst holder et ekstra øje med.

Her peger mediet på Mohamed Daramy, der er udlejet til FC København fra AFC Ajax. Der er en helt særlig årsag til, at Daily Record spekulerer i, at Rangers har lige netop ham på radaren.

Ifølge mediet skyldes det forbindelsen mellem Mohamed Daramy og Rangers assistenttræner Dave Vos, som kender den danske kantspiller fra hans første tid i Ajax, hvor Vos arbejde på ungdomsholdene i den hollandske storklub.

De to havde et sundt samarbejde i Ajax, og ifølge Daily Record er det gennem ham, at et skifte for Mohamed Daramy kan komme i stand.

Daily Record spår, at Mohamed Daramy kunne blive en solid udfordrer og på sigt afløser for Ryan Kent på venstrekanten. Kent har kontraktudløb næste sommer.

Mohamed Daramy har fået en svingende start på lejeopholdet i FC København, hvor en skade har påvirket hans form. Han er så småt ved at være tilbage i omdrejninger, og kom således også på tavlen inden landsholdsterminen.

Han er på kontrakt i AFC Ajax frem til 2026. De købte ham sidste sommer for et stort millionbeløb i FCK, men indtil videre har han ikke fået sit gennembrud i Æresdivisionen.





Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Køber snart Brøndby-angriber

Peter Schmeichel lander stort job

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

– Det var en af de værste dage

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!