– Det devaluerer Ballon d’Or, hvis Messi vinder

Det vil ikke være i orden, hvis Lionel Messi i aften vinder Ballon d’Or. Sådan lyder det nu fra Jean-Pierre Papin, der selv vandt prisen i 1991.



Der er få timer til, at årets vinder af Ballon d’Or bliver afsløret, og forud for ceremonien i Paris er Lionel Messi blevet spået gode chancer for at vinde prisen for syvende gang. 

Ifølge Jean-Pierre-Papin, der selv vandt prisen i 1991, vil det dog være til grin, hvis Lionel Messi bliver kåret som verdens bedste spiller i 2021. 

– Han har ikke spillet i fem måneder! Jeg har set, at han er en kandidat, men jeg forstår det ikke. Det samme kan siges om Cristiano Ronaldo. Hvad har Messi opnået i Paris, efter at han vandt Copa America? Han har scoret ét mål i ligaen og tre mål i Champions League, lyder det således, ifølge Onze Mondial, fra Jean-Pierre Papin.

– Jeg har selvfølgelig intet imod Messi. Han er en af de bedste spillere i historien. Men i år har han ikke fortjent det.

Har andre favoritter
Ifølge Jean-Pierre Papin bør Ballon d’Or-prisen gå til enten Robert Lewandowski, Kylian Mbappé, Karim Benzema eller Jorginho.

– Det vil devaluere Ballon d’Or-prisen, hvis Messi vinder prisen i 2021. For det vil betyde, at vi ikke længere giver spillere muligheden for at sikre sig prisen gennem deres præstationer på banen, lyder det således fra Papin.

– Når man ved, hvor svært det er at præstere over en hel sæson, så ville det ikke være normalt. Hvis vi giver den til Messi, så kan enhver knægt i verden drømme om at vinde. Det vil måske være mindre glamourøst, men i mine øjne bør podiet bestå af nogle af de spillere,  jeg nævnte [Lewandowski, Mbappé, Benzema, Jorginho, red.].

Zinédine Zidane håber heller ikke, at Lionel Messi ender som vinder i aften. Klik HER for at læse, hvem Zidane har som favorit. 







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

FC København i forhandlinger med svensk klub

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: De lurer på FCM-profil

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Argentina – Kap Verde

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Nu er der nyt om Robert Skov

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Her er prisen på Aral Simsir

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Åbner for sommertransfer

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Australien – Egypten

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud