– Det devaluerer Ballon d’Or, hvis Messi vinder

Det vil ikke være i orden, hvis Lionel Messi i aften vinder Ballon d’Or. Sådan lyder det nu fra Jean-Pierre Papin, der selv vandt prisen i 1991.



Der er få timer til, at årets vinder af Ballon d’Or bliver afsløret, og forud for ceremonien i Paris er Lionel Messi blevet spået gode chancer for at vinde prisen for syvende gang. 

Ifølge Jean-Pierre-Papin, der selv vandt prisen i 1991, vil det dog være til grin, hvis Lionel Messi bliver kåret som verdens bedste spiller i 2021. 

– Han har ikke spillet i fem måneder! Jeg har set, at han er en kandidat, men jeg forstår det ikke. Det samme kan siges om Cristiano Ronaldo. Hvad har Messi opnået i Paris, efter at han vandt Copa America? Han har scoret ét mål i ligaen og tre mål i Champions League, lyder det således, ifølge Onze Mondial, fra Jean-Pierre Papin.

– Jeg har selvfølgelig intet imod Messi. Han er en af de bedste spillere i historien. Men i år har han ikke fortjent det.

Har andre favoritter
Ifølge Jean-Pierre Papin bør Ballon d’Or-prisen gå til enten Robert Lewandowski, Kylian Mbappé, Karim Benzema eller Jorginho.

– Det vil devaluere Ballon d’Or-prisen, hvis Messi vinder prisen i 2021. For det vil betyde, at vi ikke længere giver spillere muligheden for at sikre sig prisen gennem deres præstationer på banen, lyder det således fra Papin.

– Når man ved, hvor svært det er at præstere over en hel sæson, så ville det ikke være normalt. Hvis vi giver den til Messi, så kan enhver knægt i verden drømme om at vinde. Det vil måske være mindre glamourøst, men i mine øjne bør podiet bestå af nogle af de spillere,  jeg nævnte [Lewandowski, Mbappé, Benzema, Jorginho, red.].

Zinédine Zidane håber heller ikke, at Lionel Messi ender som vinder i aften. Klik HER for at læse, hvem Zidane har som favorit. 





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Klar transfermelding

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Østrig – Jordan

– Jeg er dybt chokeret og forundret



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

AGF køber ham

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Iran – New Zealand

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

Blæst bagover af 18-årig

Irak – Norge

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’

Vil hente tysk landsholdsstjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet