– Det devaluerer Ballon d’Or, hvis Messi vinder

Det vil ikke være i orden, hvis Lionel Messi i aften vinder Ballon d’Or. Sådan lyder det nu fra Jean-Pierre Papin, der selv vandt prisen i 1991.



Der er få timer til, at årets vinder af Ballon d’Or bliver afsløret, og forud for ceremonien i Paris er Lionel Messi blevet spået gode chancer for at vinde prisen for syvende gang. 

Ifølge Jean-Pierre-Papin, der selv vandt prisen i 1991, vil det dog være til grin, hvis Lionel Messi bliver kåret som verdens bedste spiller i 2021. 

– Han har ikke spillet i fem måneder! Jeg har set, at han er en kandidat, men jeg forstår det ikke. Det samme kan siges om Cristiano Ronaldo. Hvad har Messi opnået i Paris, efter at han vandt Copa America? Han har scoret ét mål i ligaen og tre mål i Champions League, lyder det således, ifølge Onze Mondial, fra Jean-Pierre Papin.

– Jeg har selvfølgelig intet imod Messi. Han er en af de bedste spillere i historien. Men i år har han ikke fortjent det.

Har andre favoritter
Ifølge Jean-Pierre Papin bør Ballon d’Or-prisen gå til enten Robert Lewandowski, Kylian Mbappé, Karim Benzema eller Jorginho.

– Det vil devaluere Ballon d’Or-prisen, hvis Messi vinder prisen i 2021. For det vil betyde, at vi ikke længere giver spillere muligheden for at sikre sig prisen gennem deres præstationer på banen, lyder det således fra Papin.

– Når man ved, hvor svært det er at præstere over en hel sæson, så ville det ikke være normalt. Hvis vi giver den til Messi, så kan enhver knægt i verden drømme om at vinde. Det vil måske være mindre glamourøst, men i mine øjne bør podiet bestå af nogle af de spillere,  jeg nævnte [Lewandowski, Mbappé, Benzema, Jorginho, red.].

Zinédine Zidane håber heller ikke, at Lionel Messi ender som vinder i aften. Klik HER for at læse, hvem Zidane har som favorit. 





LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez



LIVE

Superliga-LIVE: Forklarer absurd VAR-show

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil ikke juble i Parken

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Afslører Brøndbys transferplaner

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De viser interesse for Lyngby-profil

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek