Mainz har denne sommer sagt farvel til en offensiv profil i form af Jonathan Burkardt, og nu risikerer Bo Henriksen at miste endnu et offensivt es.
I skrivende stund er der nemlig uvished om Nelson Weipers fremtid i Mainz, hvor Bundesliga-klubbens sportsdirektør og spillerens agent ikke er helt på samme linje.
Den 20-årige Nelson Weiper var ikke med i kamptruppen, da Mainz mandag slog Dynamo Dresden i en pokalkamp, og i den forbindelse udtalte Bo Henriksen til Sky, at der var tale om ‘en klubbeslutning’, hvilket sportsdirektør Christian Heidel bekræftede.
– Det er meget, meget nemt at forklare. Vi er i kontakt med Nelson Weiper, og der er endnu ikke blevet besluttet noget om hans fremtid, lød det, ifølge Sport1, fra Christian Heidel.
Agent reagerer
Sport 1 peger på, at Nelson Weiper denne sommer er blevet sat i forbindelse med flere Premier League-klubber, herunder Arsenal, efter at han imponerede under U21-EM.
– Vi er i dialog nu, og det bidrager nok ikke til en en god præstation i dag. Nelson skal have renset tankerne, og så skal han tage en beslutning. Nelson er en super knægt, jeg ønsker ikke at sige noget dårligt om ham. Det er nogle helt andre faktorer, der er i spil, lød det fra Heidel om fraværet af Weiper i Mainz-truppen.
Sportsdirektørens udtalelse blev dog herefter fulgt af et kontant svar fra Nelson Weipers agent.
– Nelson Weiper er i topform, han har et år tilbage af kontrakten og han er ivrig efter at spille for sin klub, Mainz 05. Det er nonsens, at han ikke skulle være fokuseret på kampen, lød det, ifølge Kicker, fra Weipers agent, Alexander Schütt.
Nelson Weiper optrådte i sidste sæson 23 gange for Mainz i Bundesligaen, hvor angriberen særligt i foråret fik masser af spilletid. Her bidrog han med tre mål og to assister.
LIVE
LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED