Det var en transfersaga, der varede langt over et år, men i sommer lykkedes det endelig Manchester United at købe Jadon Sancho af Dortmund.
630 millioner kroner måtte den engelske storklub dog hoste op med, og indtil videre er det ikke frygteligt meget, som de mange millioner har kastet af sig. Efter 11 kampe for Manchester United står Jadon Sancho således noteret for nul mål og nul assister.
Der er tale om en skærende kontrast til Jadon Sanchos tal fra Dortmund, hvor teknikeren blev noteret for 50 mål og 64 assister i 137 kampe. Og ifølge den engelske avis Daily Mirror kan det ikke udelukkes, at Sancho allerede har fortrudt sit skifte.
– Efter sin ankomst talte Sancho om, at det var en drøm, der var gået i opfyldelse. Men det er langsomt ved at udvikle sig til et mareridt. Kantspilleren har stadig ikke lavet et eneste mål eller assist, og han ligner heller ikke en, der kommer til at lave om på det snart, da hans selvtillid ser ud til at være fuldstændigt forduftet, lyder det således fra Daily Mirror.
Kunne have strålet i Liverpool
Ifølge Daily Mirror ville det muligvis have været bedre for Jadon Sancho, hvis kantspilleren var taget til Liverpool i stedet for Manchester United. Netop de to hold mødes på Old Trafford på søndag.
– Det vides ikke, om Sancho overhovedet kommer til at starte inde i den kamp, men sandsynligheden for, at han ville have strålet i Liverpool-trøjen må siges at være rigtig stor. Den 21-årige kantspiller er præcis den spillertype, som Klopp elsker. Hurtig, energisk, teknisk og altid farlig i feltet, lyder det således fra Daily Mirror.
– Den nuværende version af Sancho er dog tilbageholdende og usikker på bolden, og han fremstår fortabt.
Jadon Sancho blev indskiftet i det 73. minut i onsdagens 3-2-sejr over Atalanta i Champions League.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
Superligaen dropper det
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
