Direktør bekræfter glohed interesse for dansker

Klubber har været brandvarme for at hente danskeren i de to seneste transfervinduer, og det fortsætter sandsynligvis til januar.



Mads Juel Andersen har gang i en kanonsæson for engelske Barnsley. 

Han er anfører for klubben, som i sidste sæson rykkede ud af Championship og ned i League 1, og som i skrivende stund ligger på en femteplads. 

Spørgsmålet er, hvor længe Mads Juel Andersen skal friste en tilværelse i den tredjebedste engelske række. For danskeren er brandvarm på markedet, og der har i de seneste to transfervinduer været stor interesse for ham. Det fortæller klubbens administrerende direktør Khaled El-Ahmad til Yorkshire Post. 

– Der har konstant været interesse for Mads, siden jeg ankom. Der var interesse i sommer og i januar, og jeg forventer intet andet (til januar, red.), siger han. 

Selv om interessen er glohed for Andersen, så står Barnsley i en god forhandlingsposition. For selv om hans kontrakt udløber næste sommer, så har klubben en klausul, som gør det muligt at forlænge kontrakten med et år yderligere. 

Den klausul kan man godt forestille sig, at Barnsley gør brug af, for den danske forsvarsspiller har en stor stjerne i klubbens bog. Han får rosende ord med på vejen fra Yorkshire Post, som kalder den rolige dansker for topklasse og alt for god til League One.

Khaled El-Ahmad supplerer med rosende vendinger. 

– Han er en god fyr, og hans præstationer på banen taler for sig selv. Men det vigtigste er, hvordan han er til træning og udenfor banen. 

Mads Juel Andersen har i denne sæson spillet 13 kampe fordelt på alle turneringer. Han er blevet fast anfører i denne sæson. 







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Diant Ramaj skal videre

Superliga-retur?

Sætter klar målsætning

Slår transferrekord for Superliga-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Han er ny landstræner for Italien

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Har budt en milliard

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt

FCK misser landsholdsspiller

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Brøndby jagter ny Superliga-profil