D’ BOLD var med U/17-landsholdet til EM i Aserbajdsjan, og her er de spillere født i 1999, som D’ BOLDs udsendte vurderer, at du skal holde et ekstra vågent øje på fremover.
Torsdag d. 12. maj klokken 18.30 var det hele forbi. Danmarks bedste spillere fra årgang 1999 kastede sig fortvivlede og ulykkelige ned i græsset. U/17-landsholdet havde fået en fodboldlektion af Englands ditto, og da Sverige samtidig slog Frankrig i pulje C’s anden kamp, havnede Danmark på tredjepladsen i puljen, og drømmen om kvartfinalen var dermed brast.
Der er gået en uge efter den sørgelige aften på Baku Olympic Stadium, og D’ BOLDs udsendte har nu fordøjet de mange indtryk og valgt de tre spillere, som står stærkest i hukommelsen:
Jonas Wind, FC København (9/0)
(billede: tonsser.com)
Han fik ikke netmaskerne til at blafre ved EM, men U/17 Ligaens suveræne topscorer fik vist, at han kan så meget andet end at score mål. FCK-angriberen er en fremragende spilstation fremme i banen, hvor han qua sin gode fysik formår at holde sin direkte modstander bag sig og spille med ryggen mod mål. Det lyder som en beskrivelse af en typisk ”center forward”, men tro om igen! Med sin fremragende teknik og veludviklede spilforståelse er Jonas Wind en ganske unik spiller, og så scorer han samtidig mål. 25 scoringer er det blevet til i U/17 Ligaen, og det taler vel sit tydelige sprog om en spiller, som vi med sikkerhed kommer til at høre mere om i fremtiden?
Nicklas Strunck, FC Nordsjælland (21/3)
Nicklas Strunck (foto René Larsen)
Den danske kaptajn var en uundværlig brik på Jan Michaelsens EM-hold. Fra sin position på den defensive midtbane vandt FC Nordsjælland-spilleren et utal af bolde og ødelagde gang på gang modstandernes spil. På trods af rollen som hårdtarbejdende defensiv-midtbanespiller er Nicklas Strunck udstyret med gode pasningsevner (man er vel FC Nordsjælland-spiller), og han skiller sig altid fornuftigt af med bolden og er en sikker spilstation. Til tider viste den danske anfører tilmed prøver på sin gode sparketeknik, når han sendte diagonale afleveringer på tværs af banen. Alligevel er intet af ovenstående Nicklas Stuncks største styrke. Med en udstråling, hvor brystkasten er skubbet langt frem, er Strunck en spiller, der fanger øjet, og han går altid forrest og tager ansvar. Fremtidens landsholdsanfører?
Luka Racic, FC København (6/0)
foto uefa.com
På landsholdet spiller han i det centrale forsvar, men han kan også spille på midtbanen, den danske forsvarsstyrmand fra FC København, og det vidner om en fleksibel, nærmest komplet spiller. Når Luka Racic fører bolden frem fra forsvaret, er det med en selvsikkerhed og snilde, som de færreste forsvarsspillere kan mestre, og Racic fremstår teknisk og spillemæssigt begavet. Defensivt er han også stærk. FCK’eren er aggressiv og skåner ikke sig selv, men timer sine indgreb perfekt uden at være overmodig. Der er stadig langt til toppen, men fortsætter Luka Racic den gode udvikling, han er i, skriver han sig ind i gruppen af store forsvarsspillere i FC København.
Artikelen Disse tre 99’ere skal du holde øje med i fremtiden er fra D’ BOLD.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Nu dukker første historie op
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
Barcelona vandt 7-2
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
Presset træner vil rotere mod FCM
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
