Dit pikhoved! UEFA giver bøde for at svine Putin

UEFA har forsøgt at snige russiske landshold tilbage i UEFA-turneringer, og nu giver det europæiske forbund en bøde for et vulgært fan-slagord mod Ruslands præsident Vladimir Putin.



Russisk fodbold har været et af de store temaer i både Europa-regi og her i Danmark i dette efterår.

DBU-formand Jesper Møller var i politisk stormvejr, efter han svarede uklart på, om han, som forlydender gik, havde stemt for lukke Ruslands U/17-landshold ind i UEFA-turneringer igen.

Læs Ståle Solbakkens kritik af Jesper Møller her

UEFA-præsident Aleksandar Ceferins forsøg på at lukke de gamle politiske allierede fra Rusland ind i fodboldverdenen igen mislykkedes i første omgang, men nu sætter forbundet igen fokus på forholdet til Rusland.

Det sker med en opsigtsvækkende bøde på 10.000 euro, cirka 75.000 kroner, til Litauens fodboldforbund.

Brøden er et slagord under en landskamp tidligere på efteråret, hvor litauiske fans ifølge UEFA’s mand på stadion råbte ‘Putin Chuilo!’, hvilket nogenlunde oversættes til ‘Putin er et pikhoved’.

– Det er første gang, vi har fået en bøde for det tilråb. Vi har fået bøder før for andre ting, andre tilråb, plakater og brug af symboler under kampe, men det er første gang, vi har fået en bøde for ‘Putin er et p**hoved’-tilråbet, siger præsidenten for Litauens fodboldforbund Edgaras Stankevičius.

– Vi hørte også tilråbet i en tidligere kamp, men der var den kampdelegerede fra Spanien, og han gjorde ikke noget ved det. Den her gang i kampen mod Serbien var der en delegeret fra Kasakhstan, og han anmeldte tilråbet, siger Edgaras Stankevičius til det litauiske medie LRT.lt.

Chefen for det litauiske fodboldforbund forventer ikke, at UEFA sløjfer bøden, selvom Litauens forbund har appelleret kendelsen.

Tilråbet begyndte i 2014 blandt ukrainske fodboldfans, efter Rusland invaderede og besatte de ukrainske områder i Krim og omkring Donetsk og Lugansk, og det har siden spredt sig til en lang række lande, ikke mindst efter det russiske regimes militære invasion af Ukraine i februar 2022.

Læs opfordringen til DBU-formand Jesper Møller om at gå af

Kasakhstan betragtes i mange sammenhænge blandt Rusland-skeptiske stemmer i Østeuropa som en russisk lydstat.

Det er fortsat uvist, om UEFA og forbundets præsident Aleksandar Ceferin har omgjort beslutningen om at lukke russiske U/17-landshold ind i UEFA-turneringer, og blot har udskudt indførelsen af beslutningen med henvisning til, at det af tekniske årsager ikke kunne lade sig gøre her i efteråret 2023.



Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Patrick Da Silva idømt fængsel

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Dybt skuffet og trist

Fyringstruet: – Han har to kampe

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Esbjerg og FC København mødes i pokalturneringen

Storklub meldes interesseret

– Brøndby er chanceløse

Frank reddet i døende sekunder

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Thorups afløser stopper efter fem måneder

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

FC København-profil ude med sygdom

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg