Dit pikhoved! UEFA giver bøde for at svine Putin

UEFA har forsøgt at snige russiske landshold tilbage i UEFA-turneringer, og nu giver det europæiske forbund en bøde for et vulgært fan-slagord mod Ruslands præsident Vladimir Putin.



Russisk fodbold har været et af de store temaer i både Europa-regi og her i Danmark i dette efterår.

DBU-formand Jesper Møller var i politisk stormvejr, efter han svarede uklart på, om han, som forlydender gik, havde stemt for lukke Ruslands U/17-landshold ind i UEFA-turneringer igen.

Læs Ståle Solbakkens kritik af Jesper Møller her

UEFA-præsident Aleksandar Ceferins forsøg på at lukke de gamle politiske allierede fra Rusland ind i fodboldverdenen igen mislykkedes i første omgang, men nu sætter forbundet igen fokus på forholdet til Rusland.

Det sker med en opsigtsvækkende bøde på 10.000 euro, cirka 75.000 kroner, til Litauens fodboldforbund.

Brøden er et slagord under en landskamp tidligere på efteråret, hvor litauiske fans ifølge UEFA’s mand på stadion råbte ‘Putin Chuilo!’, hvilket nogenlunde oversættes til ‘Putin er et pikhoved’.

– Det er første gang, vi har fået en bøde for det tilråb. Vi har fået bøder før for andre ting, andre tilråb, plakater og brug af symboler under kampe, men det er første gang, vi har fået en bøde for ‘Putin er et p**hoved’-tilråbet, siger præsidenten for Litauens fodboldforbund Edgaras Stankevičius.

– Vi hørte også tilråbet i en tidligere kamp, men der var den kampdelegerede fra Spanien, og han gjorde ikke noget ved det. Den her gang i kampen mod Serbien var der en delegeret fra Kasakhstan, og han anmeldte tilråbet, siger Edgaras Stankevičius til det litauiske medie LRT.lt.

Chefen for det litauiske fodboldforbund forventer ikke, at UEFA sløjfer bøden, selvom Litauens forbund har appelleret kendelsen.

Tilråbet begyndte i 2014 blandt ukrainske fodboldfans, efter Rusland invaderede og besatte de ukrainske områder i Krim og omkring Donetsk og Lugansk, og det har siden spredt sig til en lang række lande, ikke mindst efter det russiske regimes militære invasion af Ukraine i februar 2022.

Læs opfordringen til DBU-formand Jesper Møller om at gå af

Kasakhstan betragtes i mange sammenhænge blandt Rusland-skeptiske stemmer i Østeuropa som en russisk lydstat.

Det er fortsat uvist, om UEFA og forbundets præsident Aleksandar Ceferin har omgjort beslutningen om at lukke russiske U/17-landshold ind i UEFA-turneringer, og blot har udskudt indførelsen af beslutningen med henvisning til, at det af tekniske årsager ikke kunne lade sig gøre her i efteråret 2023.





‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’




INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Verdensstjerne roser Højlund

Færdig i Manchester City



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Kasper Dolberg i choktransfer?

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Simeone fatter det ikke

Viborg FF – AGF

Jakob Poulsen med dyster melding

OB – FC Fredericia

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Vejle Boldklub – Randers FC



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Langer ud efter Superliga-stjerne

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Afslører særlig Thomas Frank-detalje



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

Blandt dette årtusindes bedste

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

AaB i vildt comeback

– Han fik et lortetilbud fra OB

FC København – Silkeborg IF

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Hvad f….. sker der Tullberg?

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage