Dit pikhoved! UEFA giver bøde for at svine Putin

UEFA har forsøgt at snige russiske landshold tilbage i UEFA-turneringer, og nu giver det europæiske forbund en bøde for et vulgært fan-slagord mod Ruslands præsident Vladimir Putin.



Russisk fodbold har været et af de store temaer i både Europa-regi og her i Danmark i dette efterår.

DBU-formand Jesper Møller var i politisk stormvejr, efter han svarede uklart på, om han, som forlydender gik, havde stemt for lukke Ruslands U/17-landshold ind i UEFA-turneringer igen.

Læs Ståle Solbakkens kritik af Jesper Møller her

UEFA-præsident Aleksandar Ceferins forsøg på at lukke de gamle politiske allierede fra Rusland ind i fodboldverdenen igen mislykkedes i første omgang, men nu sætter forbundet igen fokus på forholdet til Rusland.

Det sker med en opsigtsvækkende bøde på 10.000 euro, cirka 75.000 kroner, til Litauens fodboldforbund.

Brøden er et slagord under en landskamp tidligere på efteråret, hvor litauiske fans ifølge UEFA’s mand på stadion råbte ‘Putin Chuilo!’, hvilket nogenlunde oversættes til ‘Putin er et pikhoved’.

– Det er første gang, vi har fået en bøde for det tilråb. Vi har fået bøder før for andre ting, andre tilråb, plakater og brug af symboler under kampe, men det er første gang, vi har fået en bøde for ‘Putin er et p**hoved’-tilråbet, siger præsidenten for Litauens fodboldforbund Edgaras Stankevičius.

– Vi hørte også tilråbet i en tidligere kamp, men der var den kampdelegerede fra Spanien, og han gjorde ikke noget ved det. Den her gang i kampen mod Serbien var der en delegeret fra Kasakhstan, og han anmeldte tilråbet, siger Edgaras Stankevičius til det litauiske medie LRT.lt.

Chefen for det litauiske fodboldforbund forventer ikke, at UEFA sløjfer bøden, selvom Litauens forbund har appelleret kendelsen.

Tilråbet begyndte i 2014 blandt ukrainske fodboldfans, efter Rusland invaderede og besatte de ukrainske områder i Krim og omkring Donetsk og Lugansk, og det har siden spredt sig til en lang række lande, ikke mindst efter det russiske regimes militære invasion af Ukraine i februar 2022.

Læs opfordringen til DBU-formand Jesper Møller om at gå af

Kasakhstan betragtes i mange sammenhænge blandt Rusland-skeptiske stemmer i Østeuropa som en russisk lydstat.

Det er fortsat uvist, om UEFA og forbundets præsident Aleksandar Ceferin har omgjort beslutningen om at lukke russiske U/17-landshold ind i UEFA-turneringer, og blot har udskudt indførelsen af beslutningen med henvisning til, at det af tekniske årsager ikke kunne lade sig gøre her i efteråret 2023.





TransferLIVE: Man Utd spørger på kroatisk træner




EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang

Kommer til AGF efter monstersæson

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

FC København byder på kantspiller

Brøndby har IKKE budt

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Brøndby forhandler om stor transfer

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

– Det er forfærdeligt

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

‘Det er ret let at se’

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

I chok over Tottenham

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Tyskere blitzer Nordlondon

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem