Russisk fodbold har været et af de store temaer i både Europa-regi og her i Danmark i dette efterår.
DBU-formand Jesper Møller var i politisk stormvejr, efter han svarede uklart på, om han, som forlydender gik, havde stemt for lukke Ruslands U/17-landshold ind i UEFA-turneringer igen.
Læs Ståle Solbakkens kritik af Jesper Møller her
UEFA-præsident Aleksandar Ceferins forsøg på at lukke de gamle politiske allierede fra Rusland ind i fodboldverdenen igen mislykkedes i første omgang, men nu sætter forbundet igen fokus på forholdet til Rusland.
Det sker med en opsigtsvækkende bøde på 10.000 euro, cirka 75.000 kroner, til Litauens fodboldforbund.
Brøden er et slagord under en landskamp tidligere på efteråret, hvor litauiske fans ifølge UEFA’s mand på stadion råbte ‘Putin Chuilo!’, hvilket nogenlunde oversættes til ‘Putin er et pikhoved’.
– Det er første gang, vi har fået en bøde for det tilråb. Vi har fået bøder før for andre ting, andre tilråb, plakater og brug af symboler under kampe, men det er første gang, vi har fået en bøde for ‘Putin er et p**hoved’-tilråbet, siger præsidenten for Litauens fodboldforbund Edgaras Stankevičius.
– Vi hørte også tilråbet i en tidligere kamp, men der var den kampdelegerede fra Spanien, og han gjorde ikke noget ved det. Den her gang i kampen mod Serbien var der en delegeret fra Kasakhstan, og han anmeldte tilråbet, siger Edgaras Stankevičius til det litauiske medie LRT.lt.
Chefen for det litauiske fodboldforbund forventer ikke, at UEFA sløjfer bøden, selvom Litauens forbund har appelleret kendelsen.
Tilråbet begyndte i 2014 blandt ukrainske fodboldfans, efter Rusland invaderede og besatte de ukrainske områder i Krim og omkring Donetsk og Lugansk, og det har siden spredt sig til en lang række lande, ikke mindst efter det russiske regimes militære invasion af Ukraine i februar 2022.
Læs opfordringen til DBU-formand Jesper Møller om at gå af
Kasakhstan betragtes i mange sammenhænge blandt Rusland-skeptiske stemmer i Østeuropa som en russisk lydstat.
Det er fortsat uvist, om UEFA og forbundets præsident Aleksandar Ceferin har omgjort beslutningen om at lukke russiske U/17-landshold ind i UEFA-turneringer, og blot har udskudt indførelsen af beslutningen med henvisning til, at det af tekniske årsager ikke kunne lade sig gøre her i efteråret 2023.
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
MEDIE
United overvejer disse fem managers
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
AaB-krisen fortsætter
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
OPTAKT
OB – FC København
Farzam: En gave for FC København
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
Supercomputer spår FCM-nedtur
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER
