DM-vinder vil sydpå

– Det var da en skam. Men der er jo ikke noget at gøre ved det. Sådan lød den kølige kommentar fra Keld Krogsbæk Jensen, da han blev spurgt om hans syn på, at Danmark ikke kommer med til VM i Tyskland til næste år. – Jeg havde alligevel ikke planer om at tage derned,…



DM i Tips blev igen i år præget af hyppig udskiftning i toppen.

De seks konkurrenceuger så seks forskellige tippere ligge nummer et, og et langt stykke hen ad vejen lignede det ikke ligefrem Keld Krogsbæk, der skulle ende med at toppe tabellen. Han åbnede med at placere sig i 70’erne, og efter runde fire var han kravlet op til en placering i 30’erne. I runde fem tog han springet op til nummer 8, og nærede ikke selv de store forventninger om, at han i sidste runde skulle være i stand til at overhale hele syv konkurrenter.

– Helt fra turneringens start havde jeg ikke regnet med noget som helst, og i sidste runde havde jeg svært ved at forestille mig, at jeg skulle ryge til tops, men jeg var åbenbart heldig, siger Keld Krogsbæk med et træk på skuldrene.

Nogen ville kalde det dygtighed, men hvad end det var, er det imponerende at præstere en sådan slutspurt, når det allermest gælder, og dermed kom bankrådgiveren altså til at føre i den vigtigste runde af dem alle. Vi spurgte, om han havde en særlig opskrift på succesen, men der var ikke de store hemmeligheder i posen.

– Jeg har selvfølgelig gået efter at fange en overraskelse eller to i de kampe, hvor jeg havde en fornemmelse af, at der kunne ligge noget uventet.

Og de fornemmelser har altså været gode, eftersom han nu i 12 måneder kan kalde sig Danmarksmester.

Keld Krogsbæk har tippet i flere år, og vandt også sit lokalområde i DM i Intertoto, så det er en tipper i form, vi har med at gøre, og måske derfor også værd at holde øje med i det kommende DM i Systemtips.



Den nykårede Danmarksmester vinder titlen med 309 point ned til nummer to, Michael Eriksen fra Roskilde, og hele 425 til Bo Lynge Rydahl på 10. pladsen, der ellers førte inden sidste runde, men altså røg ind i et opsigtsvækkende kollaps.

Bedste tipper i sidste runde, og dermed rundevinder, blev Carsten Nebelong, der tippede en kupon på 2142 point hjem, og det er i sig selv ganske godt gået.

Endnu mere imponerende er det dog, at Nebelong også præsterende den næst- og tredjebedste kupon i sidste runde, og så har man da i hvertfald sat sig igennem.

Den afsluttende omgang præmietips fra Nebelung kaster ham op på en samlet fjerdeplads, og dermed kan han, sammen med Keld Krogsbæk, Michael Eriksen, Thomas Jensen og Michael Jensen se frem til at skulle deltage i TIPS-bladets Signaturpanel fra årsskiftet, som følge af deres Top 5 placering.

Den bedste kupon på de seks runder blev præsteret i Runde 2, hvor Mogens Pedersen ramte intet mindre end 2467 point. Desværre for Mogens Pedersen rakte det ikke til mere end en plads som nummer 71 i slutstillingen.

Den forsvarende mester, Michael Hansen fra Odense kom aldrig i nærheden af et titelforsvar, og ender som nummer 247, 1483 point fra mesteren, og dermed må han altså sende titlen til Knebel.

Til Keld Krogsbæk skal lyde et stort tillykke, og til alle deltagere skal lyde et tak for kampen.







Nu er han gratis – på vej til OB?

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Bo Svensson på vej? ‘100 procent sikker på fyring’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Danske klubber vil have ham

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Brøndby IF – FC Fredericia

Benhård kritik af FCK-stjerne: Dårlig opførsel!

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Superliga-træner forlænger kontrakten

FC København-handling går verden rundt 

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg

Endelig er der godt nyt!

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Manchester United henter comebacksejr

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’