Dødsdømmer skifte: De har ingen chance hos Eriksen

Manchester United og Brentford ligner lige nu Christian Eriksens varmeste bejlere, mens andre klubber også er interesserede. Men en af dem er der slet ikke fidus til.



Transfersagaen om Christian Eriksen er fortsat igang. Manchester United og Brentford menes at være favoritter til danskeren, mens Tottenham har distanceret sig.

Men mange andre klubber lurer også på midtbanespilleren. En af dem skulle også være Leeds United ifølge CBS journalisten Ben Jacobs.

– Andre klubber, der kigger efter ham, som er nyere, er, Leicester City, som overvejede at gå efter ham i januar, Leeds United og Newcastle er der også. Men Manchester United er længst fremme, siger han til The Football Terrace ifølge The Boot Room.

– Så Manchester United og Brentford er der. Bag dem, selvom de kan komme længere frem i de kommende uger, er Leicester, Leeds og West Ham, som der også fortsat snakkes om. Tottenham er det mindst sandsynlige scenarie, siger han.

Spekulationerne om et skifte til Leeds United giver den tidligere Leeds-målmand og nuværende fodboldekspert Paul Robinson ikke meget for.

– Det er en illusion. De har ingen chance for at hente ham, siger Paul Robinson til MOT Leeds News, og fortsætter.

– Selvom det er fedt at blive kædet sammen med sådan en spiller, så kan jeg ikke se det være andet end et rygte. Jeg kan overhovedet ikke se forbindelsen mellem Eriksen og Leeds. Jesse Marsch har ingen forbindelse til Eriksen, han har ingen forbindelse til byen og kan Leeds tilbyde det samme som Manchester United, Tottenham og Brentford kan?

Christian Eriksen, 30 år, er i høj kurs efter et flot forår hos Brentford, hvor han beviste, at han er tilbage på aller øverste niveau. Derfor er der ikke noget at sige til, at de mange bejlere står i kø for at hente den transferfrie dansker.

Angiveligt skulle Christian Eriksen tygge på to tilbud et fra henholdsvis Manchester United og Brentford, mens det ventes, at han tager en beslutning snart.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.



Dansk træner lander job i portugisisk klub

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

I svime over Oscar Schwartau

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Det kommer til at trække ud

Store navne kan forlade Brøndby IF

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Marokko er blevet fodboldens mekka

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

To danskere færdige i norsk klub

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Intet aftryk!

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Vild Diant Ramaj-historie

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Dansker trukket ind i skandalesag

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

‘Han skal ingen steder’

Varsler straf til Dortmund-stjerne

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Cremonese kan overraske i Rom

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte