Eriksen tygger på to tilbud: Det ene er lukrativt

Christian Eriksen har lige nu to tilbud på hånden, som han overvejer. Det ene giver mere økonomisk udbytte end det andet.



Alle ønsker svar på, hvor Christian Eriksen fortsætter sin fodboldkarriere. Manchester United, Brentford, Tottenham eller et helt andet sted?

Danskerens lejr forbliver tavs om fremtiden, men det forlyder nu, at han har to kontrakttilbud, som han tygger på, mens han er på ferie, skriver normalt velinformerede Sky Sports.

Manchester United eller Brentford er de to klubber, som Christian Eriksen overvejer at fortsætte karrieren i. Begge klubber har givet ham "attraktive" tilbud ifølge Sky Sports, men Manchester Uniteds tilbud har mere tyngde under økonomien.

Her kommer han også til at spille under Erik ten Hag, som gav ham muligheden for at træne med i AFC Ajax, da han arbejdede sig i retning af sit comeback. Ifølge Sky Sports er det også noget, som midtbanespilleren finder interessant.

Omvendt føler han sig hjemme i London, hvor familien har planer om at bosætte sig i den nordvestlige del. Han ønsker også at spille alle kampe i efteråret for at styrke sin position frem mod VM i Qatar.

Med Bruno Fernandes på den offensive midtbane kan Christian Eriksen i hvert fald i Manchester United se ind i hård konkurrence om startpladsen. Det samme gør sig ikke gældende i Brentford, hvor han vil være første mand på holdkortet.

Det er også The Bees som forventes at få besked først, når danskeren vender hjem fra sin ferie, og skal fortælle om sit valg.

Sky Sports skriver, at det er usandsynligt, at han skifter til Tottenham, da de spiller med to centrale midtbanespillere og har satset på Yves Bissouma og Rodrigo Bentancur på transfermarkedet. 

30-årige Christian Eriksens kontrakt med Brentford udløber ved udgangen af juni. Tidligere på året gav de ham chancen for at vise sig frem i Premier League. Den chance greb han ved at hjælpe Brentford til endnu en sæson i den bedste engelske række.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

FC København interesseret i denne angriber

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Vild med ny Eriksen-løsning

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

FC København tager vild sejr i Champions League

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Trist Kvistgaarden-melding

Brøndbys store karantænemareridt

Køber sig ind i dansk klub

De vil hente Andreas Maxsø

Lothar Matthaüs storroser dansker

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Peger på mulig gave til FCK

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Rigtig dårlig melding

FCM-stjerne færdig for i år

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK