Det hører til sjældenhederne, at en kamp bliver afbrudt før tid.
Ikke desto var der stor dramatik på spil, da Mafra mødte FC Fredericia i en testkamp tirsdag.
Kampen varede to gange 35 minutter, men dommeren valgte at fløjte kampen af nogle minutter før tid, da det portugisiske mandskab gik over gevind.
Det portugisiske hold, der som bekendt er søsterklub til FC Midtjylland, ragede to røde kort til sig på få minutter i anden halvleg.
Tipsbladet har talt med Fredericia-direktør Stig Pedersen om den bizare afslutning.
Stig Pedersen var ikke selv til stede, men har fået en grundig orientering om forløbet
– I løbet af anden halvleg var der nogle kendelser, som gik Mafra imod, og det irriterede dem. Det hele var lidt overophedet, og så valgte dommeren at fløjte af nogle minutter før tid, fordi de brokkede sig for meget.
– Det var ikke sådan, at de gik til vores spillere, så nogen blev skadet, men de var lidt ophidsede over kendelserne, og ifølge Michael Hansen (Fredericias cheftræner, red.) fik de da også nogle kendelser imod sig, som de nok skulle have haft.
– Det var nok en blanding af nogle ting, der gjorde, de blev lidt ophidsede, men der var ikke noget drama som sådan. Men det er selvfølgelig ikke noget, der normalt forekommer, når vi spiller træningskampe.
– Mafra skiftede 11 spillere i pausen, og det var i anden halvleg, at det hele opstod. Der var slet ingenting i første halvleg. Det er jo svært at sige, hvad der har været på spil for dem efter pausen, men man skal selvfølgelig holde sig inden for reglerne og bevare fatningen, siger Stig Pedersen til Tipsbladet.
Tipsbladet arbejder på at få en kommentar fra Mafra om opgøret, som FC Fredericia vandt 1-0.
Ville beskytte spillerne
Tipsbladet har også været i kontakt med kampens dommer Allan Staal for at høre hans version af sagen.
– Det var et spørgsmål om at beskytte Fredericia-spillerne, da Mafra kom bagud. Jeg var påsat at dømme en fodboldkamp, men da det udviklede sig til noget andet, valgte jeg at fløjte kampen af.
– Det skulle kort fortalt ikke være på min vagt, at vi stod med en alvorlig skade her lige op til turneringsstart, siger Allan Staal til Tipsbladet og tilføjer, at han ikke har yderligere kommentarer.
Torsdag skal Mafra atter i aktion i Danmark, når holdet møder Kolding IF i en testkamp. Her går bølgerne forhåbentlig knap så højt.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
Her er FCK’s næste modstander i Europa
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
John Stones tager sydpå
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
FANKLUBBEN
De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
NYHEDER