RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): FC Nordsjælland solgte i denne uge Lucas Hey til den belgiske storklub Anderlecht, men i Farum-klubben er man stadig ret fint dækket ind i midterforsvaret.
Tobias Salquist er hentet i Chicago Fire, og derudover er der i FC Nordsjælland rigtig stor tiltro til 18-årige Lucas Høgsberg, der i efteråret fik et stort gennembrud i Superligaen og blev fast starter i FC Nordsjælland.
Her fik Lucas Høgsberg vist sig frem særligt i pasningsspillet. På superliga.dk fremgår det, når man ser på listen over spillere, der har spillet mindst 10 Superliga-kampe i denne sæson, at Lucas Høgsberg ligger på fjerdepladsen over forsvarsspillere med den højeste procentandel af ‘succesfulde lange afleveringer’, kun overgået af Kevin Diks, Wessel Dammers og Frederik Tingager.
For FC Nordsjælland-cheftræner Jens Fønsskov Olsen er der da heller ingen tvivl om, at Lucas Høgsberg har gennemgået en meget imponerende udvikling.
– Lucas har udviklet sig rigtig godt, og det har han gjort, fordi han bare har suget til sig. Han har ikke spildt tiden, han har trænet godt hver evig eneste dag, mens han har været her i FC Nordsjælland. Man syntes jo, at nu var det også på tide, fordi han har været en del af senior-setuppet længe, men man glemmer nogle gange deres alder, fordi man inddrager dem så tidligt, som man gør. Han er årgang ‘06, siger Jens Fønsskov Olsen til Tipsbladet og fremhæver herefter Høgsbergs alsidighed:
– Jeg synes, at Høgsberg egentlig har vist, at han kan spille alle positionerne i bagkæden. Jeg synes, at vi får rigtigt meget, når vi bruger ham på stopper-positionen. Han er sådan en moderne stopper. For hvis vi kigger på billedet i Danmark, og også på vores landshold, så har vi måske ikke så mange, der er rigtigt dygtige til at dække deres bagrum. Og det er han, for han er rigtig hurtig omkring sin egen akse.
– Han er meget forudseende, han er god i sin body positioning og til at dække det her bagrum, samtidig med, at han har den fart og er dygtig til at spille bolden fremad. Og når du spiller ham som back, så får du nogle gode ting fremad banen, og han kan også være på opbygningslinjen. Han er rigtigt godt uddannet, og han har en rigtig fin fremtid foran sig, det er jeg ret overbevist om.

Lucas Høgsberg i duel med FC Københavns Mohamed Elyounoussi i efterårssæsonens sidste kamp, hvor FC Nordsjælland tabte 3-1 i Parken (Foto: Alamy)
Drømmer om udlandet
I efterårssæsonen spillede Lucas Høgsberg både i midterforsvaret og som back i begge sider, og for stortalentet selv er positionen ikke så afgørende.
– Jeg synes, at jeg har mine kompetencer på begge pladser. Ude på backen kan jeg bruge min fart lidt mere, hvor jeg centralt, når vi bygger op, kan bruge det her med at ramme afleveringerne op igennem kæderne, som virkelig er en god kompetence at have, synes jeg. Så jeg ser fordele ved begge positioner, og jeg synes, at jeg kan spille begge positioner lige godt, lige meget hvad træneren vælger, siger Lucas Høgsberg til Tipsbladet.
Som nævnt ovenfor skiller Lucas Høgsberg sig ud i pasningsspillet, og det er også den kvalitet, den unge forsvarsspiller selv fremhæver, når han beskrive sig selv.
– Jeg tror, at det er det, står mest ud, i hvert fald. Det er klart, at jeg har en unik fart i forhold til andre forsvarsspillere, specielt midterforsvarere, men jeg ser det også som en af mine kompetencer, at jeg har et virkeligt godt overblik og en god ro. De her bolde, som vi virkelig gerne vil ramme op i mellemrummet, det er der, hvor jeg virkelig kan sætte mit præg, siger Lucas Høgsberg.
FC Nordsjælland har overvintret på syvendepladsen i Superligaen, men man har blot to point op til fjerdepladsen inden de sidste fem kampe af grundspillet.
– Først og fremmest skal vi komme i top seks, det er jo den helt store ambition. Men det er klart, at vi har et godt kampprogram i de første fem kampe af forårssæsonen, og får vi sat nogle gode præstationer sammen der, så er jeg også sikker på, at vi også kommer til at kæmpe med om medaljerne til sidst. Det er utroligt tæt, men jeg kender holdets kvaliteter og derfor tror jeg på, at vi kan havne på en god plads deroppe, lyder det fra Lucas Høgsberg.
Lucas Høgsberg sagde tidligere på ugen farvel til sin tre år ældre holdkammerat Lucas Hey, der er skiftet til Anderlecht, og for den 18-årige FC Nordsjælland-profil er det klart, at han også selv drømmer om et udlandseventyr.
– Det er klart, at det er alle unge spilleres drøm at komme til udlandet. Jeg er virkelig, virkelig stolt over, at Hey er kommet af sted, det har han virkelig fortjent. Jeg synes virkelig, at han i efterårssæsonen fik vist, hvad han kan. Selvfølgelig har alle en ambition om at komme til udlandet, men hvor det bliver, det er jo lidt op til præstationerne, ikke?
– Men det er klart, at alle jo vil ud på et eller andet tidspunkt, og så handler det om at finde det rette tidspunkt. Jeg er sikker på, at hvis du får sat nogle gode præstationer sammen her i løbet af Superliga-sæsonen og næste sæson måske, så havner man et godt sted måske, lyder det afslutningsvist fra Lucas Høgsberg.
Lucas Høgsberg var i dag i startopstillingen, fa FC Nordsjælland mødte Niels Frederiksens Lech Poznan i en testkamp i Polen, hvor Superliga-klubben hentede en 7-1-sejr i opgøret, hvor der blev spillet tre gange 45 minutter.

TransferLIVE: Det rykker tættere på nu

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Nedtur for Christian Nørgaard

Alexander Sørloth i kæmpeskifte?

Vilde Roony matchvinder med panenka

Brøndbys milliontransfer slår rekord

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Udinese smider kæmpe bud på Adam Buksa

FC København – OB

Dolberg-bombe kan detonere når som helst

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

Frederik Alves hylder kæmpe dansk transfer

Riemer med stor Christian Eriksen-overraskelse?

FC København udtager German Onugkha

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

Man Utd tæt på forstærkning – koster 150 millioner

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby

FC Fredericia – Randers FC

Laudrup fælder hård dom over Rasmus Højlund

Får landsholdskarantæne

Kæmpe Brøndby-præstation – første gang i 15 år

Afsløring: Dansk klub forhandlede med Mathias Ross

Lynmål antænder AaB i udklassering af Hvidovre

Voldsom magtdemonstration

Afsløring: Hovsa! AC Horsens fanget i transferløgn

Gigabud: Her er FC Midtjyllands plan med stjerne

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Drama – chokfyring i Premier League?

FCK lurer: Så dyr er Philip Billing

I chok over dansk bomber: ‘Fuldstændigt utroligt’

Brøndby bekræfter: Han er på vej væk

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

Afsløring: AaB henter profilen Kornelius Hansen

Hylder Brøndby: ‘Var jo elendige’

Jagter ny stjerne – koster 410 millioner

Solid Milan-defensiv holder stand

Drama – stjernes mor raser: ‘Det er bedrag!’

Rekord i spil – afviser nyt bud på dansker

Afsløring: Frederik Holst skifter til Hvidovre

Brøndby præsenterer ny spiller

Afsløring: Brøndby køber Marcus Younis

Harry Kane bomber i Bayern – Leipzig

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Kun sket tre gange på 25 år

FCM-keeper: ‘Perfekt udgangspunkt’

Birk forventer mere jævnbyrdig returkamp i Brøndby

Afsløring: Stort scoop – Olti Hyseni forlænger

Chapeau! Brøndby-stjerne med magtdemonstration

‘Får du mig ikke til at sige’