Kun en enkelt dansker har tidligere repræsenteret FC Københavns Conference League-modstander Sivasspor, og det er den mest scorende spiller i Superligaens historie.
Morten “Duncan” Rasmussen blev i 2011/2012-sæsonen udlejet fra skotske Celtic til den tyrkiske klub, som han nåede at spille 11 kampe for over et halvt år, og det var med hans egne ord en speciel, men fin oplevelse.
– Det var en okay oplevelse, og det var en lille by, som ligger i midten af Tyrkiet. Fansene var fine, men det var ikke et kæmpe stadion, og vi havde heller ikke de mest fanatiske fans i Tyrkiet, fortæller Morten Duncan Rasmussen til tipsbladet.dk.
Tre mål nåede angriberen at score for den tyrkiske klub, og når han husker tilbage på tiden, står særligt én oplevelse frisk i erindringen.
– Jeg scorer tre mål i de første fire ligakampe. Vi slår så Bursaspor på hjemmebane i fjerde runde, hvor jeg scorer to mål, og anføreren hiver mig så over til kameraet, hvor vi skal stå og sige et eller andet. Han fører selvfølgelig ordet, og det ender med at være en hilsen til vores præsident, som åbenbart er fængslet på det tidspunkt, fortæller Duncan om oplevelsen.
Sivasspors præsident var dengang og er stadig Mecnun Otyakmaz. Han var tidligere den sommer sendt i fængsel på bagkant af en match-fixing skandale, hvor mere end 20 repræsentanter fra tyrkisk topfodbold, heriblandt også flere fra Fenerbahce blev sendt en tur i brummen. Præsidenten fik Duncan dog at se på tætteste hold senere.
– Første gang jeg så deltager i en kamp i Istanbul, skal jeg og to andre nye spillere en tur forbi fængslet i Istanbul og besøge præsidenten. Han sagde så til mig, at han var uskyldig, og at det var et komplot.
– Det var lidt specielt, at vi lige skulle en tur ind i fængslet for at snakke med præsidenten. Det virkede til, at han var okay styrende derinde. Vi havde det i hvert fald lige, som vi ville have det, da vi var inde og besøge ham, og vagterne fik også bare at vide, at de skulle vente, til vi var færdige, fortæller den tidligere bomber, som samtidig påpeger, at det var den eneste gang, han så Mecnun Otyakmaz.
Kort målmandskarriere
Morten Duncan Rasmussen er kendt i det danske fodboldlandskab som en rendyrket angriber, der vidste, hvor målet stod. Det vidner hans i alt 145 Superliga-scoringer om. I sin tid i tyrkisk fodbold gjorde han dog også kort karriere som den sidste skanse, der skulle forhindre modstanderne i at score.
– Det var også dengang, hvor jeg stod på mål. Vi fik to røde kort, og vi havde skiftet alt ud. Vores træner var så sur, så han ville udvandre fra banen. Så kom der siden lidt ro på, og så sagde jeg, at jeg da godt kunne stå på mål, og så stod jeg vel 20-30 minutter. Målmanden fik rødt kort for det straffe, han begik, og de scorede efterfølgende på straffesparket, hvor jeg stod, men ellers lukkede jeg ikke nogen mål ind.
– Så jeg var selvfølgelig godt tilfreds, men målmandskarrieren sluttede så også der, husker han, inden han drejer samtalen over mod Sivasspor-holdets udvikling.
– Siden jeg var der, er de blevet betydeligt bedre og har ligget med i den bedre del af ligaen, og nu er de også med i europæisk fodbold. Så jeg tror, at det er et bedre hold og sikkert også en bedre klub end for ti år siden, vurderer han.
Efter tiden i Sivasspor røg Morten Duncan retur til Celtic, hvor han et halvt år senere blev solgt videre til danske FC Midtjylland.
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Klar tale: Han bør fyres nu
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
Alexander Lind blæst bagover
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
Vender han retur? Lasse Schöne åben
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
HELT VILDT
