Efter OB-fyring: Her er Wesströms vilde eventyr

Björn Wesström fik sparket som sportschef i OB i slutningen af maj, men nu er han rejst til indiske Kerala Blasters FC. Tipsbladet har talt med Kerala Blasters-cheftræner Mikael Stahre om tilgangen af den tidligere OB-chef.



Fra Odense til Indien.

Svenske Björn Wesström blev fyret som OB-sportschef som konsekvens af nedrykningen fra Superligaen i slutningen af maj. 

Svenskeren skulle dog ikke gå længe uden job, da han i starten af juni blev præsenteret som assistent i den indiske klub Kerala Blasters FC. 

Men hvorfor er Wesström dog rejst helt til Indien?

Tipsbladet har interviewet Kerala Blasters-cheftæner Mikael Stahre om overvejelser ved at hente den tidligere OB-chef til klubben.

– Mig og Björn har en ganske lang historie sammen. Vi arbejede sammen i AIK i mere end ti år. Jeg har altid været træner, og først var Björn ungdomstræner, og så blev han senere træner og scoutingchef. Han er en fodboldmand, og jeg har altid haft rigtig god kemi med Björn.

– Da Björn blev ledig, ringede jeg direkte til ham. Jeg hørte, om han var interesseret i et eventyr i Indien. Vi er et stort team. Jeg er cheftræner, og Björn er min 'wingman'. Björn komplimenterer mig med hans syn på fodbold, siger den svenske cheftræner til Tipsbladet.

Kan du mærke på Björn, at han har været igenmem en svær tid i OB?

– Jeg har arbejdet som professionel træner i 25 år. Jeg er med på, at OB har haft en svær sæson. Andreas Alm, der tidligere har været OB-træner, er min ven, som jeg har arbejdet sammen med.

– Det er klart, at det var svært for Björn, at OB rykkede ned, men livet går videre, og så fokuserer man på noget nyt. Jeg kan jo ikke svare for Björn, men jeg kan ikke mærke det på ham.

Tipsbladet ville gerne have interviewet 51-årige Björn Wesström om fyringen i OB og tankerne om jobbet i Indien.

Han svarer Tipsbladet, at han er glad for Søren Kroghs succes med OB i denne sæson, men han har ikke lyst til at kommentere yderligere.

Artiklen fortsætter under billedet.

449448360_900404118800671_5560278821906573950_n

Her ses Björn Wesström med Mikael Stahre på træningsbanen i den indiske klub. Foto: Kerala Blasters FC

Interessant fodboldland
Det er nok de færeste, der kender til indisk fodbold, og Stahre siger, at det er en spændende liga med gode forhold.

– Jeg er lige kommet til. Jeg har kun været her en måned mere end Björn. 

– Vi har været på træningslejr i Thailand, og så er vi startet op. Det er et godt organiseret klub, og der er mange folk, der arbejder i klubben. Vi har en god standard i forhold til at bo, flyve, og når vi rejser. Selve stadionene er gode. Hver klub må have seks udenlandske spillere. Vi leder efter en spidsangriber, men vi har spillere fra Serbien, Uruguay, Ghana og Frankrig.

– Det er ofte spillere, der har rundet 30 år, som har spillet på højere niveau og vil forlænge sin karriere i Asien. Man kan dog ikke bare komme til Indien og tro, at man kan bare komme på holdet. Man skal præstere. Der er ingen klubber, der henter spillere, der ikke er i form. Det er svært at få europæer til, der er i sin peak-periode af karrieren. Man kan dog få en ny start i karrieren, og jeg synes, at det er meget interessant, siger Mikael Stahre til Tipsbladet. 

Kerala Blasters FC er beliggende i det sydlige Indien i byen Kochi, og mandskabet blev nummer fem i den bedste indiske række i den seneste sæson. 

49-årige Stahre blev ansat i Kerala Blasters FC i slutningen af maj.





I tvivl om fremtiden



" Det mener Tipsbladet

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid


Liverpool viser hvorfor de er mestre

Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen



AGF – Randers FC

Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

Viborg FF – AaB

Zeca indstiller karrieren

O’Riley startede på ny i vigtig sejr



TOPNYHED

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’


Silkeborg IF – Sønderjyske

Bo Henriksens drøm lever

‘Hop i havet kl 7. og bliv frisk, og så kører vi’

FC Nordsjælland – Brøndby IF



EKSKLUSIVT

Vil købe Oliver Christensen


Anthony Jung er i dialog med denne klub

Største Superliga-talenter: ‘Sælges for 200 mio.’

FCK har stjerner tilbage til guldbrag

– Lad nu være med at kalde mig gammel!

Jan Mølby: Han når til tops


MEDIE

Vanvidsskifte under opsejling?


Vilde Jens Stage kan gå i De Bruynes fodspor

Hylder “lynet” Osula

Chok: Ronaldo overvejer kraftigt at vende tilbage

Se tallene: Her overgår FCM-profil Froholdt



Arsenal tæt på kæmpekøb

Comeback lurer: De overvejer Steven Gerrard

Supercomputer: Så stor er chancen for FCK-guld

Kan blive Alonsos første Real Madrid-køb

Ostehold deprimerer De Blå

De tårner over AGF på transfers

Foreslår Wrexham at hente dansk angriber

Bøving og Tochi i kæmpe triumf


INTERVIEW

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing


Italiensk klub jagter danskere

Hylder dansk træner: Han er en legende!

Fredericia rykker op i Superligaen

Skal betale kassen for Xabi Alonso

Tidl. Superliga-profil stråler i Tyskland

Afventer FCK-dialog

Real Madrid bliver ved: Ny dommerkritik

Tordner mod Brøndby og FCK: Det er noget svineri!

Han kan indgå i kæmpe Højlund-handel

Viaplay: ‘Absolut ikke noget smukt forløb’

Stjernetræner bekræfter exit

Berørt Lassen: ‘Det påvirker mig rigtig meget’

Nu er han Liverpools førsteprioritet

Fans raser: ‘Hele Danmarks fodboldfest devalueres’

Manchester United frygter transferkup

Farce! Læg finalen i Parken for fansenes skyld

Her er prisen på FC København-emne

Vil bygge en dansk topklub fra New York

‘Katastrofalt – kæmpe fordel til FC Midtjylland’

Afsløring: Brøndby-talent prøvetræner i udlandet

Håber på guldfest: FCK melder allerede udsolgt

Dropper eget krav med flytning af pokalfinalen