Fra Odense til Indien.
Svenske Björn Wesström blev fyret som OB-sportschef som konsekvens af nedrykningen fra Superligaen i slutningen af maj.
Svenskeren skulle dog ikke gå længe uden job, da han i starten af juni blev præsenteret som assistent i den indiske klub Kerala Blasters FC.
Men hvorfor er Wesström dog rejst helt til Indien?
Tipsbladet har interviewet Kerala Blasters-cheftæner Mikael Stahre om overvejelser ved at hente den tidligere OB-chef til klubben.
– Mig og Björn har en ganske lang historie sammen. Vi arbejede sammen i AIK i mere end ti år. Jeg har altid været træner, og først var Björn ungdomstræner, og så blev han senere træner og scoutingchef. Han er en fodboldmand, og jeg har altid haft rigtig god kemi med Björn.
– Da Björn blev ledig, ringede jeg direkte til ham. Jeg hørte, om han var interesseret i et eventyr i Indien. Vi er et stort team. Jeg er cheftræner, og Björn er min 'wingman'. Björn komplimenterer mig med hans syn på fodbold, siger den svenske cheftræner til Tipsbladet.
Kan du mærke på Björn, at han har været igenmem en svær tid i OB?
– Jeg har arbejdet som professionel træner i 25 år. Jeg er med på, at OB har haft en svær sæson. Andreas Alm, der tidligere har været OB-træner, er min ven, som jeg har arbejdet sammen med.
– Det er klart, at det var svært for Björn, at OB rykkede ned, men livet går videre, og så fokuserer man på noget nyt. Jeg kan jo ikke svare for Björn, men jeg kan ikke mærke det på ham.
Tipsbladet ville gerne have interviewet 51-årige Björn Wesström om fyringen i OB og tankerne om jobbet i Indien.
Han svarer Tipsbladet, at han er glad for Søren Kroghs succes med OB i denne sæson, men han har ikke lyst til at kommentere yderligere.
Artiklen fortsætter under billedet.

Interessant fodboldland
Det er nok de færeste, der kender til indisk fodbold, og Stahre siger, at det er en spændende liga med gode forhold.
– Jeg er lige kommet til. Jeg har kun været her en måned mere end Björn.
– Vi har været på træningslejr i Thailand, og så er vi startet op. Det er et godt organiseret klub, og der er mange folk, der arbejder i klubben. Vi har en god standard i forhold til at bo, flyve, og når vi rejser. Selve stadionene er gode. Hver klub må have seks udenlandske spillere. Vi leder efter en spidsangriber, men vi har spillere fra Serbien, Uruguay, Ghana og Frankrig.
– Det er ofte spillere, der har rundet 30 år, som har spillet på højere niveau og vil forlænge sin karriere i Asien. Man kan dog ikke bare komme til Indien og tro, at man kan bare komme på holdet. Man skal præstere. Der er ingen klubber, der henter spillere, der ikke er i form. Det er svært at få europæer til, der er i sin peak-periode af karrieren. Man kan dog få en ny start i karrieren, og jeg synes, at det er meget interessant, siger Mikael Stahre til Tipsbladet.
Kerala Blasters FC er beliggende i det sydlige Indien i byen Kochi, og mandskabet blev nummer fem i den bedste indiske række i den seneste sæson.
49-årige Stahre blev ansat i Kerala Blasters FC i slutningen af maj.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
TOPNYHED
Tror på overraskelse i startopstilling
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
NYHEDER
Superliga-profil skadet
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
Ramt af pointstraf
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
NYHEDER