Efter OB-fyring: Her er Wesströms vilde eventyr

Björn Wesström fik sparket som sportschef i OB i slutningen af maj, men nu er han rejst til indiske Kerala Blasters FC. Tipsbladet har talt med Kerala Blasters-cheftræner Mikael Stahre om tilgangen af den tidligere OB-chef.



Fra Odense til Indien.

Svenske Björn Wesström blev fyret som OB-sportschef som konsekvens af nedrykningen fra Superligaen i slutningen af maj. 

Svenskeren skulle dog ikke gå længe uden job, da han i starten af juni blev præsenteret som assistent i den indiske klub Kerala Blasters FC. 

Men hvorfor er Wesström dog rejst helt til Indien?

Tipsbladet har interviewet Kerala Blasters-cheftæner Mikael Stahre om overvejelser ved at hente den tidligere OB-chef til klubben.

– Mig og Björn har en ganske lang historie sammen. Vi arbejede sammen i AIK i mere end ti år. Jeg har altid været træner, og først var Björn ungdomstræner, og så blev han senere træner og scoutingchef. Han er en fodboldmand, og jeg har altid haft rigtig god kemi med Björn.

– Da Björn blev ledig, ringede jeg direkte til ham. Jeg hørte, om han var interesseret i et eventyr i Indien. Vi er et stort team. Jeg er cheftræner, og Björn er min 'wingman'. Björn komplimenterer mig med hans syn på fodbold, siger den svenske cheftræner til Tipsbladet.

Kan du mærke på Björn, at han har været igenmem en svær tid i OB?

– Jeg har arbejdet som professionel træner i 25 år. Jeg er med på, at OB har haft en svær sæson. Andreas Alm, der tidligere har været OB-træner, er min ven, som jeg har arbejdet sammen med.

– Det er klart, at det var svært for Björn, at OB rykkede ned, men livet går videre, og så fokuserer man på noget nyt. Jeg kan jo ikke svare for Björn, men jeg kan ikke mærke det på ham.

Tipsbladet ville gerne have interviewet 51-årige Björn Wesström om fyringen i OB og tankerne om jobbet i Indien.

Han svarer Tipsbladet, at han er glad for Søren Kroghs succes med OB i denne sæson, men han har ikke lyst til at kommentere yderligere.

Artiklen fortsætter under billedet.

449448360_900404118800671_5560278821906573950_n

Her ses Björn Wesström med Mikael Stahre på træningsbanen i den indiske klub. Foto: Kerala Blasters FC

Interessant fodboldland
Det er nok de færeste, der kender til indisk fodbold, og Stahre siger, at det er en spændende liga med gode forhold.

– Jeg er lige kommet til. Jeg har kun været her en måned mere end Björn. 

– Vi har været på træningslejr i Thailand, og så er vi startet op. Det er et godt organiseret klub, og der er mange folk, der arbejder i klubben. Vi har en god standard i forhold til at bo, flyve, og når vi rejser. Selve stadionene er gode. Hver klub må have seks udenlandske spillere. Vi leder efter en spidsangriber, men vi har spillere fra Serbien, Uruguay, Ghana og Frankrig.

– Det er ofte spillere, der har rundet 30 år, som har spillet på højere niveau og vil forlænge sin karriere i Asien. Man kan dog ikke bare komme til Indien og tro, at man kan bare komme på holdet. Man skal præstere. Der er ingen klubber, der henter spillere, der ikke er i form. Det er svært at få europæer til, der er i sin peak-periode af karrieren. Man kan dog få en ny start i karrieren, og jeg synes, at det er meget interessant, siger Mikael Stahre til Tipsbladet. 

Kerala Blasters FC er beliggende i det sydlige Indien i byen Kochi, og mandskabet blev nummer fem i den bedste indiske række i den seneste sæson. 

49-årige Stahre blev ansat i Kerala Blasters FC i slutningen af maj.



Får Anis Ben Slimane en ny chance?

– Det har man nok aldrig set før

De er klar til at købe Mohamed Salah

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Her er alle VM-puljerne

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Saver United-stjerne over

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Dybt skuffet og trist

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Her er Danmarks VM-gruppe

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Jonas Wind er i København

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Her er alle VM-grupperne

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FC Fredericia – OB

Her kan du se VM-lodtrækningen

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Mål i begge ender i Milano

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

DBU giver fans fem års karantæne

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford