Fra Odense til Indien.
Svenske Björn Wesström blev fyret som OB-sportschef som konsekvens af nedrykningen fra Superligaen i slutningen af maj.
Svenskeren skulle dog ikke gå længe uden job, da han i starten af juni blev præsenteret som assistent i den indiske klub Kerala Blasters FC.
Men hvorfor er Wesström dog rejst helt til Indien?
Tipsbladet har interviewet Kerala Blasters-cheftæner Mikael Stahre om overvejelser ved at hente den tidligere OB-chef til klubben.
– Mig og Björn har en ganske lang historie sammen. Vi arbejede sammen i AIK i mere end ti år. Jeg har altid været træner, og først var Björn ungdomstræner, og så blev han senere træner og scoutingchef. Han er en fodboldmand, og jeg har altid haft rigtig god kemi med Björn.
– Da Björn blev ledig, ringede jeg direkte til ham. Jeg hørte, om han var interesseret i et eventyr i Indien. Vi er et stort team. Jeg er cheftræner, og Björn er min 'wingman'. Björn komplimenterer mig med hans syn på fodbold, siger den svenske cheftræner til Tipsbladet.
Kan du mærke på Björn, at han har været igenmem en svær tid i OB?
– Jeg har arbejdet som professionel træner i 25 år. Jeg er med på, at OB har haft en svær sæson. Andreas Alm, der tidligere har været OB-træner, er min ven, som jeg har arbejdet sammen med.
– Det er klart, at det var svært for Björn, at OB rykkede ned, men livet går videre, og så fokuserer man på noget nyt. Jeg kan jo ikke svare for Björn, men jeg kan ikke mærke det på ham.
Tipsbladet ville gerne have interviewet 51-årige Björn Wesström om fyringen i OB og tankerne om jobbet i Indien.
Han svarer Tipsbladet, at han er glad for Søren Kroghs succes med OB i denne sæson, men han har ikke lyst til at kommentere yderligere.
Artiklen fortsætter under billedet.

Interessant fodboldland
Det er nok de færeste, der kender til indisk fodbold, og Stahre siger, at det er en spændende liga med gode forhold.
– Jeg er lige kommet til. Jeg har kun været her en måned mere end Björn.
– Vi har været på træningslejr i Thailand, og så er vi startet op. Det er et godt organiseret klub, og der er mange folk, der arbejder i klubben. Vi har en god standard i forhold til at bo, flyve, og når vi rejser. Selve stadionene er gode. Hver klub må have seks udenlandske spillere. Vi leder efter en spidsangriber, men vi har spillere fra Serbien, Uruguay, Ghana og Frankrig.
– Det er ofte spillere, der har rundet 30 år, som har spillet på højere niveau og vil forlænge sin karriere i Asien. Man kan dog ikke bare komme til Indien og tro, at man kan bare komme på holdet. Man skal præstere. Der er ingen klubber, der henter spillere, der ikke er i form. Det er svært at få europæer til, der er i sin peak-periode af karrieren. Man kan dog få en ny start i karrieren, og jeg synes, at det er meget interessant, siger Mikael Stahre til Tipsbladet.
Kerala Blasters FC er beliggende i det sydlige Indien i byen Kochi, og mandskabet blev nummer fem i den bedste indiske række i den seneste sæson.
49-årige Stahre blev ansat i Kerala Blasters FC i slutningen af maj.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
Lewandowski forlader FC Barcelona
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
OPTAKT
Arsenal – Burnley
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Så er det officielt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’