Efter prøvetræning i MLS-klub: Dansker satser på kontrakt i Europa

Alexander Brems ville gerne være professionel i USA, men de færreste hold har plads til endnu en udlænding. Derfor satser han nu på en kontrakt i Europa og har allerede linet et par prøvetræninger op.



Alexander Brems er stadig i USA, selv om han nu sigter mod en karriere i Europa. Han havde ellers overvejet at rejse hjem til Danmark, men som han siger med et grin:

– Så gik jeg uden for døren her i Los Angeles, og der var 22 grader.

Går alt som den fynske målmand håber, nærmer han sig dog vore breddegrader i den kommende tid. For selv om han blev kåret til Åres Spiller i sin college-række, er pladserne i MLS-trupperne svære at få, fordi kluberne må have et begrænset antal udlændinge.

I december var han ellers til prøvetræning hos MLS-klubben San Jose Earthquakes og Reno FC fra den næstbedste række, USL. 

– Efter jeg blev årets spiller, har jeg snakket med forskellige agenter, og nu afventer jeg situationen. Problemet er, at i MLS og USL må de have syv internationale spillere på deres hold, og det er ikke tit, de vælger en målmand til de pladser, siger Alexander Brems til tipsbladet.dk.

– Derfor går jeg nu med tanker om at tage hjem til Europa, og jeg snakker også med et par agenter, som har prøvetræninger klar i Sverige, Nordirland og nogle måske nogle andre steder.

23-årige Alexander Brems rejste til USA for tre et halvt år siden for at gå på college. Eller rettere: for at spille fodbold på college. På den måde kunne han få en uddannelse, samtidig med at han levede, trænede og spillede som professionel.

Hans storebror havde også været på college, og Brems fik hverken det optimale ud af sine studier på universitetet eller sin karriere i Næsby Boldklub. 

– Jeg kunne fokusere 100 procent på fodbold og samtidig få en bachelor. Jeg kom fra bænken i Næsby i 2. division, og jeg vidste, at hvis der skulle ske noget med min fodbold, skulle det være noget andet, siger Brems.

– Fodbold har altid været drengedrømmen, så det var mest for fodbold og så studie ved siden af. Det var bare en optimal måde at gøre det på. Jeg kender mange herovre, som gør det rigtig godt i fodbold og rigtig godt i skolen, fordi de har sat det op, så man kan det.

På først Mercyhurst University i Pennsylvania og siden Cal State University i LA – hvor der var bedre vejr, højere niveau på banen og fuldt betalt opholdt – har Alexander Brems fået oplevelser og venner for livet.

Han har boet, læst eller spillet sammen med folk fra Mexico, Brasilien, Trinidad & Tobago og selvfølgelig USA. Og så har han fået træning under forhold, som ikke tåler nogen sammenligning med, hvad han havde fået i Næsby.

– Vi havde fem trænere kun for det her hold: en målmandstræner, cheftræner, assistenttræner og to andre assistenttrænere, som hjælper på deltid. Jeg har været i Næsby, hvor vi havde en fys, og det var det, fortæller Brems.

– Her havde vi også fysser med ud til træning, som stod og fyldte vand op. Det var lidt mærkeligt at komme over til. Jeg var vant til, at den yngste skulle tage vand med ud.

– I Næsby havde vi tre træninger i ugen på halvanden time plus kamp. Her trænede vi hver dag plus kamp og havde én fridag i ugen. Der bliver bare sat meget tid af til fodbold. Det virker meget professionelt.

Går det, som Alexander Brems håber, fortsætter tilværelsen som rigtig professionel. Måske ikke med 22 grader i januar, men til gengæld tættere på Danmark.

Læs også:Endnu en dansker draftet: Tidligere Lyngby-talent til MLS-klub
Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere




EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

OB – FC København

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Tidligere FCK-talent skifter



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Kæmpe Superliga-comeback

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

– Pinligt for rigtig mange at se

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Cooper afslører: Han starter inde

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

– Stemningen i FCK er håbløs!

AGF-profil overvejer karrierestop

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Høgh hyldes af UEFA

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Vejle får fredagstæv i Farum

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Man Utd-stjerne hylder Amorim

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte