Alexander Brems er stadig i USA, selv om han nu sigter mod en karriere i Europa. Han havde ellers overvejet at rejse hjem til Danmark, men som han siger med et grin:
– Så gik jeg uden for døren her i Los Angeles, og der var 22 grader.
Går alt som den fynske målmand håber, nærmer han sig dog vore breddegrader i den kommende tid. For selv om han blev kåret til Åres Spiller i sin college-række, er pladserne i MLS-trupperne svære at få, fordi kluberne må have et begrænset antal udlændinge.
I december var han ellers til prøvetræning hos MLS-klubben San Jose Earthquakes og Reno FC fra den næstbedste række, USL.
– Efter jeg blev årets spiller, har jeg snakket med forskellige agenter, og nu afventer jeg situationen. Problemet er, at i MLS og USL må de have syv internationale spillere på deres hold, og det er ikke tit, de vælger en målmand til de pladser, siger Alexander Brems til tipsbladet.dk.
– Derfor går jeg nu med tanker om at tage hjem til Europa, og jeg snakker også med et par agenter, som har prøvetræninger klar i Sverige, Nordirland og nogle måske nogle andre steder.
23-årige Alexander Brems rejste til USA for tre et halvt år siden for at gå på college. Eller rettere: for at spille fodbold på college. På den måde kunne han få en uddannelse, samtidig med at han levede, trænede og spillede som professionel.
Hans storebror havde også været på college, og Brems fik hverken det optimale ud af sine studier på universitetet eller sin karriere i Næsby Boldklub.
– Jeg kunne fokusere 100 procent på fodbold og samtidig få en bachelor. Jeg kom fra bænken i Næsby i 2. division, og jeg vidste, at hvis der skulle ske noget med min fodbold, skulle det være noget andet, siger Brems.
– Fodbold har altid været drengedrømmen, så det var mest for fodbold og så studie ved siden af. Det var bare en optimal måde at gøre det på. Jeg kender mange herovre, som gør det rigtig godt i fodbold og rigtig godt i skolen, fordi de har sat det op, så man kan det.
På først Mercyhurst University i Pennsylvania og siden Cal State University i LA – hvor der var bedre vejr, højere niveau på banen og fuldt betalt opholdt – har Alexander Brems fået oplevelser og venner for livet.
Han har boet, læst eller spillet sammen med folk fra Mexico, Brasilien, Trinidad & Tobago og selvfølgelig USA. Og så har han fået træning under forhold, som ikke tåler nogen sammenligning med, hvad han havde fået i Næsby.
– Vi havde fem trænere kun for det her hold: en målmandstræner, cheftræner, assistenttræner og to andre assistenttrænere, som hjælper på deltid. Jeg har været i Næsby, hvor vi havde en fys, og det var det, fortæller Brems.
– Her havde vi også fysser med ud til træning, som stod og fyldte vand op. Det var lidt mærkeligt at komme over til. Jeg var vant til, at den yngste skulle tage vand med ud.
– I Næsby havde vi tre træninger i ugen på halvanden time plus kamp. Her trænede vi hver dag plus kamp og havde én fridag i ugen. Der bliver bare sat meget tid af til fodbold. Det virker meget professionelt.
Går det, som Alexander Brems håber, fortsætter tilværelsen som rigtig professionel. Måske ikke med 22 grader i januar, men til gengæld tættere på Danmark.
Læs også:Endnu en dansker draftet: Tidligere Lyngby-talent til MLS-klub
Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Storklub jagter to danskere
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
MEDIE
Klar til at gå shopamok
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
Mæhle modtager trusler efter skurkerolle
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
