Alexander Brems er stadig i USA, selv om han nu sigter mod en karriere i Europa. Han havde ellers overvejet at rejse hjem til Danmark, men som han siger med et grin:
– Så gik jeg uden for døren her i Los Angeles, og der var 22 grader.
Går alt som den fynske målmand håber, nærmer han sig dog vore breddegrader i den kommende tid. For selv om han blev kåret til Åres Spiller i sin college-række, er pladserne i MLS-trupperne svære at få, fordi kluberne må have et begrænset antal udlændinge.
I december var han ellers til prøvetræning hos MLS-klubben San Jose Earthquakes og Reno FC fra den næstbedste række, USL.
– Efter jeg blev årets spiller, har jeg snakket med forskellige agenter, og nu afventer jeg situationen. Problemet er, at i MLS og USL må de have syv internationale spillere på deres hold, og det er ikke tit, de vælger en målmand til de pladser, siger Alexander Brems til tipsbladet.dk.
– Derfor går jeg nu med tanker om at tage hjem til Europa, og jeg snakker også med et par agenter, som har prøvetræninger klar i Sverige, Nordirland og nogle måske nogle andre steder.
23-årige Alexander Brems rejste til USA for tre et halvt år siden for at gå på college. Eller rettere: for at spille fodbold på college. På den måde kunne han få en uddannelse, samtidig med at han levede, trænede og spillede som professionel.
Hans storebror havde også været på college, og Brems fik hverken det optimale ud af sine studier på universitetet eller sin karriere i Næsby Boldklub.
– Jeg kunne fokusere 100 procent på fodbold og samtidig få en bachelor. Jeg kom fra bænken i Næsby i 2. division, og jeg vidste, at hvis der skulle ske noget med min fodbold, skulle det være noget andet, siger Brems.
– Fodbold har altid været drengedrømmen, så det var mest for fodbold og så studie ved siden af. Det var bare en optimal måde at gøre det på. Jeg kender mange herovre, som gør det rigtig godt i fodbold og rigtig godt i skolen, fordi de har sat det op, så man kan det.
På først Mercyhurst University i Pennsylvania og siden Cal State University i LA – hvor der var bedre vejr, højere niveau på banen og fuldt betalt opholdt – har Alexander Brems fået oplevelser og venner for livet.
Han har boet, læst eller spillet sammen med folk fra Mexico, Brasilien, Trinidad & Tobago og selvfølgelig USA. Og så har han fået træning under forhold, som ikke tåler nogen sammenligning med, hvad han havde fået i Næsby.
– Vi havde fem trænere kun for det her hold: en målmandstræner, cheftræner, assistenttræner og to andre assistenttrænere, som hjælper på deltid. Jeg har været i Næsby, hvor vi havde en fys, og det var det, fortæller Brems.
– Her havde vi også fysser med ud til træning, som stod og fyldte vand op. Det var lidt mærkeligt at komme over til. Jeg var vant til, at den yngste skulle tage vand med ud.
– I Næsby havde vi tre træninger i ugen på halvanden time plus kamp. Her trænede vi hver dag plus kamp og havde én fridag i ugen. Der bliver bare sat meget tid af til fodbold. Det virker meget professionelt.
Går det, som Alexander Brems håber, fortsætter tilværelsen som rigtig professionel. Måske ikke med 22 grader i januar, men til gengæld tættere på Danmark.
Læs også:Endnu en dansker draftet: Tidligere Lyngby-talent til MLS-klub
Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere
LIVE
LIVE: Køber flop for 300 mio. – lynsalg på vej?
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
Bayern slår rekord i ny storsejr
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
