I det seneste år har FIFA og forbundets præsident Gianni Infantino talt varmt for indførelsen af VM hvert andet år.
Forslaget blev formelt stillet af Saudi-Arabiens fodboldforbund på kongressen for et år siden, og siden har FIFA holdt samtaler med fodboldens parter og under stor mediebevågenhed inviteret tidligere topspillere til Qatar for at tale varmt om indførelsen af VM hvert andet år, herunder danske Peter Schmeichel.
Peter Schmeichel: Derfor er VM hvert andet år godt https://t.co/F2F0biKR4Y
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) September 9, 2021
Gianni Infantino sagde ved juletid, at der sandsynligvis var stemmer nok til at få vedtaget VM hvert andet år, men efter hård modstand fra Europa og Sydamerika trak FIFA-præsidenten i land på torsdagens FIFA-kongres, der finder sted i Qatars hovedstad Doha.
– FIFA har ikke foreslået noget, sagde Gianni Infantino i en tale, hvor han blandt andet kom ind på muligheden for at indføre VM hvert andet år.
– FIFA blev bedt om at se på, om det var muligt. Det er det.
– Næste fase er konsulationer. At diskutere med ligaer, spillere og forbund. At have en debat om, hvad der er mest gavnligt for alle. De store skal blive større, de små skal vokse og have muligheder, sagde Gianni Infantino.
– Jeg takker for al feedback, positiv, negativ og neutral.
– Vi har sat landsholdsfodbold tilbage på agendaen. Vi skal gøre det i balance med klubberne, hvor spillerne jo spiller det meste af tiden. Der er måder at finde kompromiser, sagde FIFA-præsidenten, der dermed tilsyneladende tog indførelsen af VM hvert andet år af agendaen indtil et uspecificeret senere tidspunkt.
I sin tale lagde FIFA-præsidenten også op til, at hvert medlemsland i FIFA skal have i alt otte millioner dollar i overførsler i de kommende fire år.
Den melding vil uden tvivl blive vel modtaget hos mange af FIFA’s medlemslande forud for præsidentvalget i FIFA til næste år, hvor der lige nu ikke er nogen modkandidat til Gianni Infantino.
UEFA og Sydamerikas forbund CONMEBOL havde så sent som i dette forår truet med at trække sig ud af FIFA, hvis VM hvert andet år blev indført.
UEFA og Sydamerika har ved flere lejligheder også luftet muligheden for at udvide EM til 32 hold fra 2028 som direkte svar på truslen om, at VM skulle spilles hvert andet år.
Europæerne og sydamerikanerne havde overvejet at lade tophold fra Sydamerika spille med ved EM, og man havde også overvejet, og Sydamerikas landshold skulle spille med i Nations League i Europa, noget der er praktisk muligt, da mange af spillerne især på de stærkeste landshold i Sydamerika spiller i klubber i Europa til daglig.

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Mourinho meldes tæt på storklub

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Holdt på stor hemmelighed

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Ikke sket i 8 år

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Uenighed om FCK’s CL-eventyr: ‘Forrykt vurdering’

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Teemu Pukki dominerer

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Går fuldstændig amok: ‘Fuck af Brian Priske’

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

– Dumdristigt og naivt

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde

Skrækskade for Braithwaite – nu er der nyt

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Vanvittige comebacks i Champions League

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

Opsigtsvækkende dansk comeback i udlandet

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau

Mål i luften i Piræus

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub

Christian Nørgaard debuterer i Arsenal-sejr

Sønderjyske og Randers videre i pokalturneringen

Melder dansk målkonge klar til Champions League

Tror på ny Champions League-triumf

FIFA vil udbetale 2,2 milliarder til klubber

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’

Kalder opfordring til fans ‘dybt forkasteligt’

Minister opfordrer til ukrainske flag i Parken

Historisk transfer: ‘Jeg var en stor kritiker’

Leverkusen-fokus: Hjulmands vilde frisparksvåben

Stolt af demonstrationer i Vueltaen

Har afvist flere tilbud

Blichfeldt besejrer Kjærsfeldt
