Emiliano Marcondes har været en eftertragtet herre.
Den danske offensivspiller har været fri på markedet det meste af sommeren, indtil han i starten af oktober indgik en aftale med Norwich.
Meget har været oppe at vende for Emiliano Marcondes, alt imens han har skulle håndtere sin fars dødsfald. Det kan du læse mere om her.
En fri spiller af Emiliano Marcondes’ kaliber er selvsagt eftertragtet af flere klubber, og til Tipsbladet fortæller han, at han har måtte takke nej til flere spændende ting.
– Der har været rigtig meget oppe at vende. Det har været en vild sommer på mange forskellige parametre, personligt og karrieremæssigt. Der er sket mange ting henover sommeren, og det har til tider været frustrerende og emotionelt. Det har været svært at være i, for der har været ting, hvor jeg ikke har kunne se mig selv i klubben eller landet.
– Jeg har hen over sommeren tænkt, at jeg skulle spille i ti forskellige lande og visionaliseret, at jeg har skulle spille i 20 forskellige klubber. Det kom op at vende, og så snakkede vi lidt med klubberne, og så var der enten et problem med en sportsdirektør eller træner, så der var aldrig 100 procent enighed med nogen klubber, og så var der også et ambitionsniveau eller en spillestil for mig, hvor det ikke passede. Så der var aldrig det helt perfekte projekt, hvor jeg kunne se mig selv have en vigtig rolle, men jeg er glad for, at vi har kunne ramme det nu, og det er det, jeg havde håbet på, siger Emiliano Marcondes.
Men det er ikke helt ligetil at vente på det rigtige, for det er jo ikke sikkert, at det rigtige dukker op, så der er mange svære beslutninger, der skal træffes.
– Jeg har flere gange i løbet af det her transfervindue tænkt: ’For fanden, måske skulle jeg bare have sagt ja til noget’, men til sidst kom det hele i hus alligevel, og der er måske en mening med det hele.
– Det har også været vigtigt for mig, at jeg har kunne træne med i FC Nordsjælland, hvor jeg har haft en masse ro, hvor jeg ikke har savnet at have en dagligdag, siger Marcondes.
Artiklen fortsætter under billedet.
FCN-skifte var på tale
Marcondes tilbragte flere uger i FC Nordsjælland, hvor han kunne holde sig igang, mens han ventede på den rette mulighed selv.
Faktisk var der enkelte snakke om, at Marcondes skulle vende hjem til FC Nordsjælland permanent, men helt så langt nåede snakkene aldrig.
– Det var på tale, jo. Men, som Nordsjælland også var ude at sige, så var det ikke det, jeg ville eller drømte om, selvom jeg elsker måden, som FC Nordsjælland gør tingene på, og det passer godt til mig, men i år havde jeg stadig ambitioner om at spille i udlandet. Jeg har ikke så meget gejst på at spille hjemme i Danmark, og jeg føler også, at jeg har mere at skulle udvikle og opleve i udlandet. Jeg vil gerne spille mange år endnu, og jeg føler, jeg har spillet nok i Danmark, og der er flere forskellige lande og klubber, jeg gerne vil prøve mig selv af i.
– Det ville være meget komfortabelt at tage hjem til Nordsjælland, hvor jeg kender alle, men jeg føler, jeg har brug for nye udfordringer, så jeg kan udvikle mig endnu mere som spiller om som person.
– Jeg tror aldrig, at det kom så tæt på. Det er heller ikke nogen hemmelighed, at kunstgræsbanen ikke er det bedste for mig, så det lukkede hen ad vejen og åbnede lidt op nogle gange, men der var ikke et tidspunkt, hvor vi tænkte, at vi ville gå hele vejen og prøve at blive enige om en kontrakt, siger Emiliano Marcondes til Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.
FC Nordsjællands spændende MLS-projekt
Der er ikke længe til, at FC Nordsjællands spændende MLS-projekt går i luften, når San Diego fra næste sæson bliver en del af den bedste amerikanske fodboldrække.
Både Marcus Ingvartsen og Jeppe Tverskov skifter til amerikanerne til januar, og det er også en mulighed, som Emiliano Marcondes har noteret sig.
– Det er helt sikkert noget, jeg har haft i tankerne. Jeg har også snakket med Tom Vernon (vicepræsident i Right to Dream og bestyrelsesformand i FC Nordsjælland, red.) flere gange om, hvordan jeg kunne se mig selv i det. Jeg synes, det er mega spændende også, og det er noget, jeg vil følge tæt, og så må vi se, hvad der sker, siger Emiliano Marcondes.
Men for nu spiller Marcondes for Norwich i den næstbedste engelske række, hvor han har kontrakt til næste sommer.
TOPNYHED
Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol
INTERVIEW
‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’
TOPNYHED
U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt
TRANSFER
Voldsomme rygter i udlandet
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner
OPTAKT
Randers FC – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
FANKLUBBEN
Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
HELT VILDT
Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander
NYHEDER
Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’
NYHEDER
Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
NYHEDER
Dansk dommer får ros stor ros
MEDIE
Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn
HELT VILDT
Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’
TRANSFER
‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
INTERVIEW
Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig
Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime
NYHEDER
Kæmpe krise i Kvistgaardens klub
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
TOPNYHED
Vanvittig Wolfsburg-katastrofe
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
INTERVIEW
Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’
MEDIE
Helt vildt transferrygte om Lionel Messi
TOPNYHED
SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
NYHEDER
I svime over sensationel dansker
INTERVIEW
Valgte Manchester United over Real Madrid
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
TOPNYHED
Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi
TOPNYHED
Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!
INTERVIEW
Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
NYHEDER
Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
NYHEDER
Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag
OPTAKT
FC Fredericia – Viborg FF
INTERVIEW
Noah Nartey pavestolt af storebror
NYHEDER
– Jeg tror, det bliver et nej
STORT INTERVIEW
‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’
TOPNYHED