Marcondes’ hårde sommer: Ramt af stor sorg

I et interview med Tipsbladet åbner Emiliano Marcondes op om en hård sommer, der har budt på tab, refleksion og fornyet motivation.



Sætter man Emiliano Marcondes til at beskrive sin sommer, så er turbulent nok et af de ord, som først falder ham ind.

Sommeren har budt på udfordringer, der har sat dybe spor både personligt og professionelt.

Da juni måned var ved at nå sin ende, og Marcondes’ kontrakt i Bournemouth var tæt på at udløbe, skete der noget, som vendte op og ned på hans liv.

Den 18. juni mistede Emiliano Marcondes sin far og få uger efter stod den tidligere Superliga-profil uden fast indtægt, og det blev startskuddet til en sommer, der har været en personlig- og fodboldmæssig rejse.

I et stort interview med Tipsbladet fortæller Emiliano Marcondes om den store sorg, der ramte ham sideløbende med, at der skulle træffes store og vigtige karrierebeslutninger.

– Der har været nogle andre ting, som har betydet noget for mig hen over sommeren, der har gjort, at jeg ikke har haft så travlt med at finde en ny klub, siger Marcondes efterfulgt af en eftertænksom pause.

– Jeg mistede min far hen over sommeren, så jeg har brugt rigtig meget tid på det og i skifteretten. Jeg skal være værge for min bror, og vi har været i familieretshuset for at få styr på dødsboet og sådan nogle ting. Så der har været masser at se til, som har udskudt processen, og det er også derfor, at vi skulle hen i oktober måned, før jeg fandt en klub.

Artiklen fortsætter under billedet.

Marcondes for sin tidligere klub Bournemouth. Foto: Alamy

Fodbold har fyldt det meste i Emiliano Marcondes’ liv, men for en stund måtte den sport, som han elsker så meget, træde i baggrunden.

Sådan noget gør vel, at fodbold bliver sekundært?

– Lige præcis, svarer han med det samme og fortsætter:  

– Det er også noget, jeg har tænkt over. Der er aldrig en god timing for at miste nogen, men når jeg nu var uden klub, så har det været en periode, hvor jeg har kunne tænke over tingene, trække vejret og reflektere lidt over min karriere og mit liv. Jeg har mærket efter, hvad det er, jeg rigtig gerne vil. Det er en personlig rejse. Jeg har reflekteret rigtig meget over, hvad der skulle ske, og hvad meningen var med det hele.

Men hvordan har den personlige rejse så sat sine spor i Emiliano Marcondes? Den 29-årige fodboldspiller har fået et nyt syn på flere ting i tilværelsen og fodboldkarrieren.

– Det har gjort, at jeg prioriterer nogle ting lidt anderledes, og jeg er blevet mere reflekterende. Jeg har nogle lidt andre værdier nu, for det har ændret mit værdisæt. Jeg har også bare fundet ud af, at fodbold er hele mit liv, og det er noget, jeg brænder sindssygt meget for.

– I starten var det næsten kun på grund af min far, at jeg spillede fodbold, så jeg var måske lidt demotiveret for at finde en ny klub, men efter en periode fandt jeg ud af, at det også var hans drøm, at jeg skulle fortsætte med at spille i udlandet.

– Selvom han ikke er her mere, så er det stadig det, jeg vil, og det han også ville, og det motiverer mig helt vildt, så jeg har endnu højere ambitioner end før.

– Det er ham, jeg spiller for inde på banen nu. Jeg har også sagt tidligere, da jeg mistede min mor, at det er en ekstra motivation, når sådan noget sker. Det har sat nogle tanker i gang om at få skabt min familie og blive en inspiration for dem på et tidspunkt, siger Marcondes til Tipsbladet.

Har måtte takke nej til spændende tilbud
Marcondes har skullet jonglere mellem at få styr på familien i Danmark, alt imens flere udenlandske klubber har forsøgt at lokke ham til.

Men farens død gjorde, at Marcondes måtte takke nej til klubber fra, blandet andet, Brasilien, hvor der ellers var flere bejlere.

– Nu har jeg selv familie i Brasilien, og vi snakkede med et par klubber derovre, og det, syntes jeg også, var spændende. Jeg var klar på at tage et eventyr, men følte ikke, der var det rette ’fit’ af klubber.

– Jeg har fået forskellige tilbud, som ville være et eventyr, men for nu ville jeg ikke være sindssygt langt væk fra min bror, som bor i Danmark, når jeg nu skal være værge for ham. Så der er mange ting, der har spillet ind i mit liv, siger Marcondes.

Artiklen fortsætter under billedet.

Emiliano Marcondes efter sin debut for Norwich Foto: Alamy

Fandt løsningen i Norwich
Efter tre måneder uden klub fandt Marcondes den perfekte løsning på klubsituationen, da der opstod en mulighed i den engelske klub Norwich, som har budt på en genforening med hans tidligere FC Nordsjælland-træner Johannes Hoff Thorup.

Her ligger fokus nu på at kæmpe sig tilbage, så det kan blive til endnu mere spilletid.

– Nu skal jeg have fokus på at komme tilbage i ordentlig kampform. Jeg føler mig egentlig i rigtig god atletisk form. Jeg har trænet en masse uden at spille kampe, så det er det sidste, jeg mangler. Det er det, jeg skal have fokus på.

– Når man er skiftet til et andet hold og har skiftet bopæl, så kommer der en masse faktorer, man også skal tænke over, som ligger i baghovedet, og det kan også være med til at sætte lidt mere belastning på ens krop.

– Så mit fokus er ikke at blive skadet og tage dagene, som de kommer. Jeg kigger ikke for langt ud i fremtiden og tænker ikke over kontrakt og så videre.

Emiliano Marcondes har kontrakt til næste sommer i Norwich.






EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Her kan du se Danmark mod Belarus

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Peter Christiansen har fundet afløseren

Aflyser pressemøde i Parken

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!



Thomas-Delaney FCK Superligaen FC-Koebenhavn FC-København EKSKLUSIVT

Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney

GOG buldrer forbi bundhold

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Glimrende nyt om Chido Obi

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Superliga-profil får trænerlicens

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Chok i OB – siger op efter seks dage

Landstræner uenig med Ronaldo

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’

AGF straffet med stor bøde

Danmark jagter pligtsejr over Belarus

Advarer mod at undervurdere Belarus

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Ståle Solbakken sender advarsel

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’

Clement Bischoff på tavlen

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales