– Sanchez og Eriksen er de eneste mestre i Inter

Antonio Cassano har umiddelbart ikke den store forståelse for Antonio Contes dispositioner i Inter. Ifølge den tidligere Real Madrid-angriber er udskiftningsspillerne Alexis Sanchez og Christian Eriksen således ‘de eneste mestre’ i Inter.



Efter 90 minutter mod Benevento og omtrent 20 minutter mod Juventus blev det fredag til nul minutter på banen for Christian Eriksen, da Inter slog Fiorentina med 2-0 i Serie A.

Ifølge det italienske medie Tuttosport kan Christian Eriksen dog få chancen tirsdag, når Inter gæster Juventus i Coppa Italia-semifinalen, idet Arturo Vidal er ramt af karantæne. Inter tabte i sidste uge med 2-1 i den første kamp, og Milano-klubben skal derfor levere et stort resultat i returkampen, hvis holdet skal nå finalen.

Hængt ud af Conte
Christian Eriksen er ikke det eneste store navn, der har haft en svær tid efter sin ankomst til Inter. Efter sidste uges 2-1-nederlag til Juventus var Antonio Conte således ude med riven efter den tidligere Barcelona- og Manchester United-spiller Alexis Sanchez, som havde fået chancen i stedet for den karantæneramte Romelu Lukaku. 

– Jeg ved ikke om, han var træt. Han prøvede selvfølgelig at gøre sit bedste. Men han skal være mere klinisk, når det kommer til at score mål. For angribere er målstatistik nådesløst. Og hans statistik er nødt til at forbedre sig, lød det således fra en skuffet Conte efter nederlaget.

Tager Sanchez i forsvar
Alexis Sanchez har således haft overordentligt svært ved at ramme målet i denne sæson, hvor chileneren blot har nettet to gange i 22 kampe. I fredagens 2-0-sejr over Fiorentina fik Sanchez dog de første 61 minutter på banen, og efter slutfløjtet fik chileneren så ros af den tidligere Inter- og Real Madrid-stjerne Antonio Cassano.

– Sanchez er den eneste mester i Inter, sammen med Eriksen. Han var banens bedste spiller mod Juventus. Jeg læste aviserne dagen efter, og de gav ham 4 eller 4.5 (i karakter, red.). Det er vanvid, i mine øjne. Han spillede en utrolig kamp, lød det ifølge BoboTV fra Antonio Cassano efter Fiorentina-kampen.

Alexis Sanchez leverede da også en ganske fin aktion i opspillet til Lautaro Martinez’ føringsmål i nederlaget til Juventus, hvilket Antonio Conte dog altså ikke fandt værd at bemærke.

En trofast Eriksen-støtte
Hvad Antonio Cassano angår, så er det langt fra første gang, at den tidligere målræv hylder Christian Eriksen. Så sent som i sidste uge udtalte Cassano således, at Conte ‘end ikke ville bruge Luka Modric’, hvis kroaten spillede for Inter, idet Conte foretrækker helt andre spillertyper end Modric og Eriksen på midtbanen.

Tilbage i december kom Antonio Cassano også med et passioneret forsvar for Christian Eriksen, da den tidligere Real Madrid-angriber advarede Antonio Conte. ‘Man kan ikke ydmyge en mester’, lød det således fra Cassano, der tilføjede, at han personligt ‘ville have væltet hele omklædningsrummet’, hvis han var blevet behandlet, som Christian Eriksen er blevet behandlet i denne sæson.





LIVE

LIVE: Vil med til VM

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Rasmus Højlund revser konkurrent

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

AGF – Brøndby IF

Josip Radošević på samtlige forsider

Viborg FF – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

FC København – FC Fredericia



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Benhård Brian Riemer-melding

Randers FC – Silkeborg IF

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Så blev det officielt

Afslører vild transfer-historie

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Dansker sammenlignes med Paul Pogba



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

‘Det er dramatisk!’

Protesterer efter dansk drømmekamp

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Topchef får nyt job i FCK

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Modtager stor ros fra Højbjerg

Randers vinder Gudenå-derby

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

“Ingen er uerstattelige”

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå