Eksholdkammerat udpeger kæmpe Solskjær-fejl

Manchester United-spillerne har et attitudeproblem, lyder det fra Gary Neville, der dog også forholder sig kritisk til Ole Gunnar Solskjærs beslutning om at bruge Harry Maguire i lørdagens nedtur mod Leicester.



Manchester United tabte lørdag med 4-2 til Leicester, og dermed har Ole Gunnar Solskjærs mandskab blot hentet ét point i de seneste tre ligakampe.

De dårlige resultater har medført spekulationer om Solskjærs fremtid, men ifølge nordmandens tidligere holdkammerat, Gary Neville, bør Manchester United-spillerne også kigge indad.

– For at være ærlig, så presser de ikke særligt godt. De har ingen intensitet. De trasker rundt på banen, især de forreste spillere, lyder det således, ifølge Sky Sports, fra Neville.

– De tror, at de er bedre, end de er… når jeg ser Liverpool og Manchester City, så spurter spillerne rundt. Det her Manchester United-hold er også virkeligt ringe til at reagere på mål. Hvis de indkasserer et mål, så opfører de sig allesammen lidt som babyer og begynder at køre deres eget show.

– Hvis de scorer et mål, så puster de brystkassen frem og tænker ‘nu kører det, jeg kommer til at score sejrsmålet’ og deres egoer kommer ud. 

Stor fejl af Solskjær
Gary Neville slår dog fast, at Ole Gunnar Solskjær også må påtage sig en del af ansvaret for nederlaget til Leicester. 

– Den største fejl, som Ole Gunnar Solskjær begik, var at spille med Harry Maguire. Det sejlede fuldstændigt for ham. Vi har alle haft de kampe, hvor vi ikke var klar, og hvor intet fungerede. Det var et problem, at han overhovedet blev valgt. Måske var det i panik over udsigten til at spille uden både Raphaël Varane og Maguire, lyder det således fra Neville.

– Men de tog ham heller ikke ud i pasuen. Jeg taler ikke bare om de mål, Harry Maguire var involveret i. Generelt var han helt ude af den. Jeg mener, at Eric Bailly burde have spillet ved siden af Victor Lindelöf. Det var den største fejl, der blev lavet i lørdags. 

Manchester Uniteds næste kamp er onsdag, hvor Joakim Mæhle og Atalanta gæster Old Trafford. 






Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

De køber ham for 740 mio.

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’



LIVE

VM-LIVE: Manuel Neuer er færdig

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Elfenbenskysten – Norge

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Han er ny assistenttræner i Brøndby

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

‘Han ryger 100 procent!’

Afsløring: Kolding køber stor profil

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Belgien – Senegal

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kryptisk transfermelding

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent