Inters køb af Real Madrid-backen Achraf Hakimi er, ifølge den engelske avis The Guardian, blot få detaljer fra at falde på plads.
Men på den spanske avis Marca har redaktøren Carlos Gonzalez meget svært ved at forstå Real Madrids beslutning.
Har brugt mange penge på talenter
Achraf Hakimi har været en stor succes i Dortmund, hvor marokkaneren har spillet på lån i de seneste to sæsoner. Men i Real Madrid er man allerede godt besat på backpositionerne, og derfor har ledelsen og trænerstaben altså vurderet, at det giver bedst mening at sælge den 21-årige Hakimi.
I Real Madrid har man dog i senere år gjort det til klubbens fast definerede transferstrategi at bruge mange penge på stortalenter som Vinicius, Rodrygo, Martin Ødegaard, Takefusa Kubo, Marco Asensio, Federico Valverde, Reinier og Brahim Diaz.
Og derfor undrer Carlos Gonzalez sig i høj grad over, at Real Madrid vil sælge et stortalent som Hakimi, der endda er blevet udviklet i klubbens ungdomssystem.
– Fodboldverdenen bliver sværere og sværere at forstå. Real Madrids transferpolitik har været at hente unge spillere, som kan blive stjerner, frem for at bruge gigantiske summer på spillere, der allerede har slået igennem, lyder det fra Marca-redaktøren.
Carlos Gonzalez nævner herefter de mange ovennævnte talenter, som Real Madrid har købt i de senere år.
– Ingen af dem er blevet udviklet i klubbens ungdomssystem, men de er blevet indkøbt som talenter, der potentielt kan udvikle sig til førsteholdsspillere. Nogle af dem vil få succes, men det, der ikke giver nogen mening er, at man har en spiller, som har udviklet sig til en stjerne i klubbens ungdomssystem. Og så sælger man ham.
– Ja, jeg taler om Achraf Hakimi, som ser ud til at skifte til Inter for 300 millioner kroner, plus 40 millioner kroner i variabler.
Forstår ikke beslutningen
Der er tale om en yderst tvivlsom beslutning, lyder det fra Carlos Gonzalez.
– Jeg forstår ikke Real Madrids beslutning. Så kommer man til at bruge 375 millioner kroner på en back, der er dårligere end Achraf, som er ikke-EU-spiller, og som skal bruge tid til at falde til i klubben.
– Der sker mærkelige ting i fodbold, og denne gang i Real Madrid. Vi må se, om det viser sig at blive en kæmpe fejl. Det tror jeg. Men tiden må vise det.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
