Ellevild Schmeichel: Det var en no-brainer

Kasper Schmeichel jubler over Celtics 55. mesterskab, hvilket var en af årsagerne til, at han valgte at skifte i tidernes morgen.



Der er ét ufravigeligt krav i Celtic. Mesterskabet skal i hus for enhver pris.

Selv om man på papiret er modstanderne ganske overlegen, så skal man stadig vinde, og det var lige netop det, som klubben gjorde lørdag, hvor man med en 5-0-sejr over Dundee vandt det 55. mesterskab i klubbens historie.

Efterfølgende var der ikke overraskende glimrende stemning blandt Celtics spillere og de medrejsende fans, og den danske landsholdskeeper Kasper Schmeichel var naturligvis også en del af fejringen, selv om hans skade fortsat holder ham ude.

Undervejs blev han dog forstyrret af Sky Sports Scotland, som interviewede den rutinerede målmand, der kan smække endnu en titel på sit CV. Her kom han blandt andet ind på den massive niveauforskel, der er mellem Celtic og konkurrenterne i tabellen.

– Der bliver sagt meget om konkurrencen i den skotske liga, men du er stadig nødt til at møde op og vinde hver eneste kamp.

– Du kan kun vinde over det, der er foran dig, og det har vi regelmæssigt gjort hele sæsonen. Det er ikke op til os, hvad andre hold gør. Vi kan kun fokusere på os selv, og i denne sæson har vi været fænomenale, siger han.

Han påpeger, at det er fysisk og mentalt hårdt at være i, fordi man som Celtic ikke kan tillade sig at have dage, hvor man ikke rammer sit niveau.

– I Premier League fejrer du en sejr – her er det forventningen, slår han fast.

Han kan stadig nå at skrive endnu en titel på sit CV i denne sæson, når man i slutningen af maj møder Aberdeen i pokalfinalen. Her håber Schmeichel, at han bliver klar, og det tyder det da også på. Han deltog i opvarmningen i går, og han er 85 til 90 procent med til træning, siger han.

Der er ingen tvivl om, at motivationen er enorm for at deltage i den kamp, og det er den slags opgør, der gør, at han på ingen måde var i tvivl om at skifte til Celtic, dengang træner Brendan Rodgers ringede til ham sidste sommer.

– De her dage kommer ikke så tit, så du skal nyde det. Du skal have det som et mål. Det var en no-brainer for mig at skifte hertil, for det, jeg elsker allermest, er at vinde. Der er ingen bedre følelse end at vinde. Det er ligegyldigt hvorhenne for at vinde er at vinde, slår han fast.

Celtic vandt også Liga Cuppen i midten af december efter en sejr over Rangers. Derudover har han flere store titler med Leicester på sit CV.





Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd


‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Set i København – de leder efter ny sportschef

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

I dialog med Brøndby

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

En kæmpe sejr

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

‘Har lukket munden på kritikerne’

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Opløftende melding for ‘AC’

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker