Ellevild Schmeichel: Det var en no-brainer

Kasper Schmeichel jubler over Celtics 55. mesterskab, hvilket var en af årsagerne til, at han valgte at skifte i tidernes morgen.



Der er ét ufravigeligt krav i Celtic. Mesterskabet skal i hus for enhver pris.

Selv om man på papiret er modstanderne ganske overlegen, så skal man stadig vinde, og det var lige netop det, som klubben gjorde lørdag, hvor man med en 5-0-sejr over Dundee vandt det 55. mesterskab i klubbens historie.

Efterfølgende var der ikke overraskende glimrende stemning blandt Celtics spillere og de medrejsende fans, og den danske landsholdskeeper Kasper Schmeichel var naturligvis også en del af fejringen, selv om hans skade fortsat holder ham ude.

Undervejs blev han dog forstyrret af Sky Sports Scotland, som interviewede den rutinerede målmand, der kan smække endnu en titel på sit CV. Her kom han blandt andet ind på den massive niveauforskel, der er mellem Celtic og konkurrenterne i tabellen.

– Der bliver sagt meget om konkurrencen i den skotske liga, men du er stadig nødt til at møde op og vinde hver eneste kamp.

– Du kan kun vinde over det, der er foran dig, og det har vi regelmæssigt gjort hele sæsonen. Det er ikke op til os, hvad andre hold gør. Vi kan kun fokusere på os selv, og i denne sæson har vi været fænomenale, siger han.

Han påpeger, at det er fysisk og mentalt hårdt at være i, fordi man som Celtic ikke kan tillade sig at have dage, hvor man ikke rammer sit niveau.

– I Premier League fejrer du en sejr – her er det forventningen, slår han fast.

Han kan stadig nå at skrive endnu en titel på sit CV i denne sæson, når man i slutningen af maj møder Aberdeen i pokalfinalen. Her håber Schmeichel, at han bliver klar, og det tyder det da også på. Han deltog i opvarmningen i går, og han er 85 til 90 procent med til træning, siger han.

Der er ingen tvivl om, at motivationen er enorm for at deltage i den kamp, og det er den slags opgør, der gør, at han på ingen måde var i tvivl om at skifte til Celtic, dengang træner Brendan Rodgers ringede til ham sidste sommer.

– De her dage kommer ikke så tit, så du skal nyde det. Du skal have det som et mål. Det var en no-brainer for mig at skifte hertil, for det, jeg elsker allermest, er at vinde. Der er ingen bedre følelse end at vinde. Det er ligegyldigt hvorhenne for at vinde er at vinde, slår han fast.

Celtic vandt også Liga Cuppen i midten af december efter en sejr over Rangers. Derudover har han flere store titler med Leicester på sit CV.





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Belgiske bask til Iran

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Marcondes afviser tilbud, men…

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Flere Superliga-kamp rykkes

Sunderland jagter dansk guldfugl

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Interessant melding om VM-profil

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Tordner mod VM-træner

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Dame N’Doye scorer nyt job

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Tyskland – Elfenbenskysten

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster

Superliga-boss med spændende transfermelding

I dialog med Steve Cooper

Tunesien – Japan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jens Stage-skifte i fare

Alexander Lind i kæmpe hyldest