Ellevild Schmeichel: Det var en no-brainer

Kasper Schmeichel jubler over Celtics 55. mesterskab, hvilket var en af årsagerne til, at han valgte at skifte i tidernes morgen.



Der er ét ufravigeligt krav i Celtic. Mesterskabet skal i hus for enhver pris.

Selv om man på papiret er modstanderne ganske overlegen, så skal man stadig vinde, og det var lige netop det, som klubben gjorde lørdag, hvor man med en 5-0-sejr over Dundee vandt det 55. mesterskab i klubbens historie.

Efterfølgende var der ikke overraskende glimrende stemning blandt Celtics spillere og de medrejsende fans, og den danske landsholdskeeper Kasper Schmeichel var naturligvis også en del af fejringen, selv om hans skade fortsat holder ham ude.

Undervejs blev han dog forstyrret af Sky Sports Scotland, som interviewede den rutinerede målmand, der kan smække endnu en titel på sit CV. Her kom han blandt andet ind på den massive niveauforskel, der er mellem Celtic og konkurrenterne i tabellen.

– Der bliver sagt meget om konkurrencen i den skotske liga, men du er stadig nødt til at møde op og vinde hver eneste kamp.

– Du kan kun vinde over det, der er foran dig, og det har vi regelmæssigt gjort hele sæsonen. Det er ikke op til os, hvad andre hold gør. Vi kan kun fokusere på os selv, og i denne sæson har vi været fænomenale, siger han.

Han påpeger, at det er fysisk og mentalt hårdt at være i, fordi man som Celtic ikke kan tillade sig at have dage, hvor man ikke rammer sit niveau.

– I Premier League fejrer du en sejr – her er det forventningen, slår han fast.

Han kan stadig nå at skrive endnu en titel på sit CV i denne sæson, når man i slutningen af maj møder Aberdeen i pokalfinalen. Her håber Schmeichel, at han bliver klar, og det tyder det da også på. Han deltog i opvarmningen i går, og han er 85 til 90 procent med til træning, siger han.

Der er ingen tvivl om, at motivationen er enorm for at deltage i den kamp, og det er den slags opgør, der gør, at han på ingen måde var i tvivl om at skifte til Celtic, dengang træner Brendan Rodgers ringede til ham sidste sommer.

– De her dage kommer ikke så tit, så du skal nyde det. Du skal have det som et mål. Det var en no-brainer for mig at skifte hertil, for det, jeg elsker allermest, er at vinde. Der er ingen bedre følelse end at vinde. Det er ligegyldigt hvorhenne for at vinde er at vinde, slår han fast.

Celtic vandt også Liga Cuppen i midten af december efter en sejr over Rangers. Derudover har han flere store titler med Leicester på sit CV.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: De lurer på FCM-profil

FC København i forhandlinger med svensk klub

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Her er prisen på Aral Simsir

Officielt: Højlund får ny stjernetræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Nu er der nyt om Robert Skov

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Canada – Marokko

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Argentina – Kap Verde

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand

Jagter stor Liverpool-stjerne