Ellevild Schmeichel: Det var en no-brainer

Kasper Schmeichel jubler over Celtics 55. mesterskab, hvilket var en af årsagerne til, at han valgte at skifte i tidernes morgen.



Der er ét ufravigeligt krav i Celtic. Mesterskabet skal i hus for enhver pris.

Selv om man på papiret er modstanderne ganske overlegen, så skal man stadig vinde, og det var lige netop det, som klubben gjorde lørdag, hvor man med en 5-0-sejr over Dundee vandt det 55. mesterskab i klubbens historie.

Efterfølgende var der ikke overraskende glimrende stemning blandt Celtics spillere og de medrejsende fans, og den danske landsholdskeeper Kasper Schmeichel var naturligvis også en del af fejringen, selv om hans skade fortsat holder ham ude.

Undervejs blev han dog forstyrret af Sky Sports Scotland, som interviewede den rutinerede målmand, der kan smække endnu en titel på sit CV. Her kom han blandt andet ind på den massive niveauforskel, der er mellem Celtic og konkurrenterne i tabellen.

– Der bliver sagt meget om konkurrencen i den skotske liga, men du er stadig nødt til at møde op og vinde hver eneste kamp.

– Du kan kun vinde over det, der er foran dig, og det har vi regelmæssigt gjort hele sæsonen. Det er ikke op til os, hvad andre hold gør. Vi kan kun fokusere på os selv, og i denne sæson har vi været fænomenale, siger han.

Han påpeger, at det er fysisk og mentalt hårdt at være i, fordi man som Celtic ikke kan tillade sig at have dage, hvor man ikke rammer sit niveau.

– I Premier League fejrer du en sejr – her er det forventningen, slår han fast.

Han kan stadig nå at skrive endnu en titel på sit CV i denne sæson, når man i slutningen af maj møder Aberdeen i pokalfinalen. Her håber Schmeichel, at han bliver klar, og det tyder det da også på. Han deltog i opvarmningen i går, og han er 85 til 90 procent med til træning, siger han.

Der er ingen tvivl om, at motivationen er enorm for at deltage i den kamp, og det er den slags opgør, der gør, at han på ingen måde var i tvivl om at skifte til Celtic, dengang træner Brendan Rodgers ringede til ham sidste sommer.

– De her dage kommer ikke så tit, så du skal nyde det. Du skal have det som et mål. Det var en no-brainer for mig at skifte hertil, for det, jeg elsker allermest, er at vinde. Der er ingen bedre følelse end at vinde. Det er ligegyldigt hvorhenne for at vinde er at vinde, slår han fast.

Celtic vandt også Liga Cuppen i midten af december efter en sejr over Rangers. Derudover har han flere store titler med Leicester på sit CV.





INTERVIEW

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Forhandler om Albert Grønbæk

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Oliver Sonne vender tilbage

Her lander Superliga-kampprogrammet

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Superliga-klub bør jagte Robert Skov



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Kan få store konsekvenser for Eriksen

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Dansk profil overrasker: Han er så god

Storklub jagter to danskere

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Han er årets træner i Premier League

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood