Ellevild Schmeichel: Det var en no-brainer

Kasper Schmeichel jubler over Celtics 55. mesterskab, hvilket var en af årsagerne til, at han valgte at skifte i tidernes morgen.



Der er ét ufravigeligt krav i Celtic. Mesterskabet skal i hus for enhver pris.

Selv om man på papiret er modstanderne ganske overlegen, så skal man stadig vinde, og det var lige netop det, som klubben gjorde lørdag, hvor man med en 5-0-sejr over Dundee vandt det 55. mesterskab i klubbens historie.

Efterfølgende var der ikke overraskende glimrende stemning blandt Celtics spillere og de medrejsende fans, og den danske landsholdskeeper Kasper Schmeichel var naturligvis også en del af fejringen, selv om hans skade fortsat holder ham ude.

Undervejs blev han dog forstyrret af Sky Sports Scotland, som interviewede den rutinerede målmand, der kan smække endnu en titel på sit CV. Her kom han blandt andet ind på den massive niveauforskel, der er mellem Celtic og konkurrenterne i tabellen.

– Der bliver sagt meget om konkurrencen i den skotske liga, men du er stadig nødt til at møde op og vinde hver eneste kamp.

– Du kan kun vinde over det, der er foran dig, og det har vi regelmæssigt gjort hele sæsonen. Det er ikke op til os, hvad andre hold gør. Vi kan kun fokusere på os selv, og i denne sæson har vi været fænomenale, siger han.

Han påpeger, at det er fysisk og mentalt hårdt at være i, fordi man som Celtic ikke kan tillade sig at have dage, hvor man ikke rammer sit niveau.

– I Premier League fejrer du en sejr – her er det forventningen, slår han fast.

Han kan stadig nå at skrive endnu en titel på sit CV i denne sæson, når man i slutningen af maj møder Aberdeen i pokalfinalen. Her håber Schmeichel, at han bliver klar, og det tyder det da også på. Han deltog i opvarmningen i går, og han er 85 til 90 procent med til træning, siger han.

Der er ingen tvivl om, at motivationen er enorm for at deltage i den kamp, og det er den slags opgør, der gør, at han på ingen måde var i tvivl om at skifte til Celtic, dengang træner Brendan Rodgers ringede til ham sidste sommer.

– De her dage kommer ikke så tit, så du skal nyde det. Du skal have det som et mål. Det var en no-brainer for mig at skifte hertil, for det, jeg elsker allermest, er at vinde. Der er ingen bedre følelse end at vinde. Det er ligegyldigt hvorhenne for at vinde er at vinde, slår han fast.

Celtic vandt også Liga Cuppen i midten af december efter en sejr over Rangers. Derudover har han flere store titler med Leicester på sit CV.





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Her er AGF’s Champions League-modstander



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rangerer AGF over Lech Poznan

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Mexico – Sydkorea

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Får afvist bud på dansk profil

Usbekistan – Colombia

Lurer på varm VM-profil

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Vilde Messi tangerer VM-rekord