Denne mandag er nok en dag, som Jacob Friis kommer til at huske resten af livet.
Klokken 12.30 dansk tid blev den tidligere AaB-træner nemlig udnævnt til at skulle stå i spidsen for Finland.
Som Tipsbladet kunne afsløre søndag aften, får han en kontrakt gældende til EM 2028.
Tipsbladet har også talt med den finske sportsjournalist Janne Oivio fra mediet Ilta-Sanomat, og han synes, danskeren virker som et spændende valg af det finske fodboldforbund.
– Da jeg hørte nyheden til at starte med, var jeg meget begejstret. Det er en udenlandsk træner, som har en karriere, der ser ud til at gå godt. Det ser ud til, at han havde succes i AaB, men han blev nødt at forlade jobbet på grund af datterens sygdom, hvilket var forfærdeligt.
– Han havde også fint med succes i Viborg, og så var det lidt mærkeligt, at han blev assistent i Tyskland. Det ser ud som om, at han har været ret succesfuld i de seneste fem-seks år, lyder det.
Hvordan har du det med, at det ikke er en finne, der er landstræner for Finland?
– Jeg er pisse-ligeglad. Hvis en træner er god, så er han god, og så er det lige meget, hvor han kommer fra. Hvis nogle af de største fodboldlande kan ansætte udenlandske landstrænere, så hvorfor skal Finland ikke kunne? Alle topkandidater fra Finland var ikke mulige. Det ser ud til at være godt.
Artiklen fortsætter under billedet.

Forfærdeligt
48-årige Jacob Friis kommer til at overtage et landshold, der er inde i en større krise. Finland tabte alle seks kampe ved Nations League med en skuffende 2-13-målscore. Forsvaret er mildest talt elendigt, fortæller Janne Oivio.
– Han er nødt til at tage fem af de bedste danske forsvarer, som ikke har spillet landskampe, med til Finland, siger han med et stort grin i stemmen og tilføjer:
– Finlands forsvarer er forfærdelige. Det er meget mærkeligt. Da Danmark mødte Finland ved EM, der havde vi kun to angribere og et rigtig godt forsvar. Nu har vi midtbanespillere, et par angribere og ingen forsvarere overhovedet.
– Så han skal fikse, hvordan Finland forsvarer sig, og han skal måske kigge efter nye spillere, der kan fikse forsvaret. Der har været taktiske problemer og spillere, der ikke har været gode nok. Jeg tror, at han er god til at forstå spillet.
Janne Oivio ville gerne have, at Friis kommer til at sætte sit præg på det finske landshold fra dag ét.
– Mit håb er, at han bringer så mange udenlandske assistenter til landsholdet som muligt. Han var meget charmerende foran medierne ved dagens pressekonference. Han fortalte jokes, og alle grinte af ham. Han var fremragende på pressemødet i forhold til at få folk over på sin side. Han sagde meget smart, at han ikke ville ødelægge alt i forhold til kulturen.
– Det finske landshold har været så dårligt i så lang tid, at jeg synes, han skal ødelægge alt og ikke lytte til nogen som helst i Finland, der siger, at han skal gøre dit og dat. Der har været finske landstrænere, og det har været forfærdeligt. Så lad os bringe en landstræner ind, der ikke kender til det hele. Jeg ville have det fint med, hvis han splitter det hele ad.
Friis kan dog godt ende med at få succes som finsk landstræner grundet hans fortid i AaB og Viborg ifølge Janne Oivio.
– Det finske landshold vil altid være underdog. De vil ikke være favoritter mod nogen som helst landshold. Så er det vigtigt at få en træner, der ved, hvordan det er at være underdog i forhold til at organisere holdet og finde de rigtige spillere, afslutter han til Tipsbladet.
Første opgave for Jacob Friis bliver mod Malta 21. marts.
LIVE
TransferLIVE: AGF overvejer at bruge klausul
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
EKSKLUSIVT
Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
TOPNYHED
Brøndby-profil skadet
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
TOPNYHED
I chok over Tottenham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
TOPNYHED
Legender med dyster melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
NYHEDER