Denne mandag er nok en dag, som Jacob Friis kommer til at huske resten af livet.
Klokken 12.30 dansk tid blev den tidligere AaB-træner nemlig udnævnt til at skulle stå i spidsen for Finland.
Som Tipsbladet kunne afsløre søndag aften, får han en kontrakt gældende til EM 2028.
Tipsbladet har også talt med den finske sportsjournalist Janne Oivio fra mediet Ilta-Sanomat, og han synes, danskeren virker som et spændende valg af det finske fodboldforbund.
– Da jeg hørte nyheden til at starte med, var jeg meget begejstret. Det er en udenlandsk træner, som har en karriere, der ser ud til at gå godt. Det ser ud til, at han havde succes i AaB, men han blev nødt at forlade jobbet på grund af datterens sygdom, hvilket var forfærdeligt.
– Han havde også fint med succes i Viborg, og så var det lidt mærkeligt, at han blev assistent i Tyskland. Det ser ud som om, at han har været ret succesfuld i de seneste fem-seks år, lyder det.
Hvordan har du det med, at det ikke er en finne, der er landstræner for Finland?
– Jeg er pisse-ligeglad. Hvis en træner er god, så er han god, og så er det lige meget, hvor han kommer fra. Hvis nogle af de største fodboldlande kan ansætte udenlandske landstrænere, så hvorfor skal Finland ikke kunne? Alle topkandidater fra Finland var ikke mulige. Det ser ud til at være godt.
Artiklen fortsætter under billedet.

Forfærdeligt
48-årige Jacob Friis kommer til at overtage et landshold, der er inde i en større krise. Finland tabte alle seks kampe ved Nations League med en skuffende 2-13-målscore. Forsvaret er mildest talt elendigt, fortæller Janne Oivio.
– Han er nødt til at tage fem af de bedste danske forsvarer, som ikke har spillet landskampe, med til Finland, siger han med et stort grin i stemmen og tilføjer:
– Finlands forsvarer er forfærdelige. Det er meget mærkeligt. Da Danmark mødte Finland ved EM, der havde vi kun to angribere og et rigtig godt forsvar. Nu har vi midtbanespillere, et par angribere og ingen forsvarere overhovedet.
– Så han skal fikse, hvordan Finland forsvarer sig, og han skal måske kigge efter nye spillere, der kan fikse forsvaret. Der har været taktiske problemer og spillere, der ikke har været gode nok. Jeg tror, at han er god til at forstå spillet.
Janne Oivio ville gerne have, at Friis kommer til at sætte sit præg på det finske landshold fra dag ét.
– Mit håb er, at han bringer så mange udenlandske assistenter til landsholdet som muligt. Han var meget charmerende foran medierne ved dagens pressekonference. Han fortalte jokes, og alle grinte af ham. Han var fremragende på pressemødet i forhold til at få folk over på sin side. Han sagde meget smart, at han ikke ville ødelægge alt i forhold til kulturen.
– Det finske landshold har været så dårligt i så lang tid, at jeg synes, han skal ødelægge alt og ikke lytte til nogen som helst i Finland, der siger, at han skal gøre dit og dat. Der har været finske landstrænere, og det har været forfærdeligt. Så lad os bringe en landstræner ind, der ikke kender til det hele. Jeg ville have det fint med, hvis han splitter det hele ad.
Friis kan dog godt ende med at få succes som finsk landstræner grundet hans fortid i AaB og Viborg ifølge Janne Oivio.
– Det finske landshold vil altid være underdog. De vil ikke være favoritter mod nogen som helst landshold. Så er det vigtigt at få en træner, der ved, hvordan det er at være underdog i forhold til at organisere holdet og finde de rigtige spillere, afslutter han til Tipsbladet.
Første opgave for Jacob Friis bliver mod Malta 21. marts.
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
MEDIE
Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
En kæmpe sejr
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
TOPNYHED
‘PC’ rasende over falske historier
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
TIPSBLADET SPECIAL
Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur
MEDIE
Dansk kæmpetransfer kan kollapse
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
AVIS
Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
Eriksen ude med hård kritik
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt
Højlund joker: Det sker ikke så ofte!
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
TOPNYHED