Fiks det, Jacob Friis: ‘De er forfærdelige!’

Jacob Friis har scoret sig et landstrænerjob hos Finland, og journalist Janne Oivio mener, at det er et spændende valg. På et punkt har Finland været skrækkelig, og det bliver danskerens store opgave at løse det.



Denne mandag er nok en dag, som Jacob Friis kommer til at huske resten af livet.

Klokken 12.30 dansk tid blev den tidligere AaB-træner nemlig udnævnt til at skulle stå i spidsen for Finland.

Som Tipsbladet kunne afsløre søndag aften, får han en kontrakt gældende til EM 2028.

Tipsbladet har også talt med den finske sportsjournalist Janne Oivio fra mediet Ilta-Sanomat, og han synes, danskeren virker som et spændende valg af det finske fodboldforbund.

– Da jeg hørte nyheden til at starte med, var jeg meget begejstret. Det er en udenlandsk træner, som har en karriere, der ser ud til at gå godt. Det ser ud til, at han havde succes i AaB, men han blev nødt at forlade jobbet på grund af datterens sygdom, hvilket var forfærdeligt.

– Han havde også fint med succes i Viborg, og så var det lidt mærkeligt, at han blev assistent i Tyskland. Det ser ud som om, at han har været ret succesfuld i de seneste fem-seks år, lyder det.

Hvordan har du det med, at det ikke er en finne, der er landstræner for Finland?

– Jeg er pisse-ligeglad. Hvis en træner er god, så er han god, og så er det lige meget, hvor han kommer fra. Hvis nogle af de største fodboldlande kan ansætte udenlandske landstrænere, så hvorfor skal Finland ikke kunne? Alle topkandidater fra Finland var ikke mulige. Det ser ud til at være godt.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Finlands fodboldforbund

Forfærdeligt

48-årige Jacob Friis kommer til at overtage et landshold, der er inde i en større krise. Finland tabte alle seks kampe ved Nations League med en skuffende 2-13-målscore. Forsvaret er mildest talt elendigt, fortæller Janne Oivio.

– Han er nødt til at tage fem af de bedste danske forsvarer, som ikke har spillet landskampe, med til Finland, siger han med et stort grin i stemmen og tilføjer:

– Finlands forsvarer er forfærdelige. Det er meget mærkeligt. Da Danmark mødte Finland ved EM, der havde vi kun to angribere og et rigtig godt forsvar. Nu har vi midtbanespillere, et par angribere og ingen forsvarere overhovedet.

– Så han skal fikse, hvordan Finland forsvarer sig, og han skal måske kigge efter nye spillere, der kan fikse forsvaret. Der har været taktiske problemer og spillere, der ikke har været gode nok. Jeg tror, at han er god til at forstå spillet.

Janne Oivio ville gerne have, at Friis kommer til at sætte sit præg på det finske landshold fra dag ét.

– Mit håb er, at han bringer så mange udenlandske assistenter til landsholdet som muligt. Han var meget charmerende foran medierne ved dagens pressekonference. Han fortalte jokes, og alle grinte af ham. Han var fremragende på pressemødet i forhold til at få folk over på sin side. Han sagde meget smart, at han ikke ville ødelægge alt i forhold til kulturen.

– Det finske landshold har været så dårligt i så lang tid, at jeg synes, han skal ødelægge alt og ikke lytte til nogen som helst i Finland, der siger, at han skal gøre dit og dat. Der har været finske landstrænere, og det har været forfærdeligt. Så lad os bringe en landstræner ind, der ikke kender til det hele. Jeg ville have det fint med, hvis han splitter det hele ad.

Friis kan dog godt ende med at få succes som finsk landstræner grundet hans fortid i AaB og Viborg ifølge Janne Oivio.

– Det finske landshold vil altid være underdog. De vil ikke være favoritter mod nogen som helst landshold. Så er det vigtigt at få en træner, der ved, hvordan det er at være underdog i forhold til at organisere holdet og finde de rigtige spillere, afslutter han til Tipsbladet.

Første opgave for Jacob Friis bliver mod Malta 21. marts.





– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Her skal Sepp Piontek begraves

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Endelig er der godt nyt

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Ekspert med dyster FCK-dom



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Deler godt Brøndby-nyt

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

‘Tæt på et rædselskabinet’

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket