Denne mandag er nok en dag, som Jacob Friis kommer til at huske resten af livet.
Klokken 12.30 dansk tid blev den tidligere AaB-træner nemlig udnævnt til at skulle stå i spidsen for Finland.
Som Tipsbladet kunne afsløre søndag aften, får han en kontrakt gældende til EM 2028.
Tipsbladet har også talt med den finske sportsjournalist Janne Oivio fra mediet Ilta-Sanomat, og han synes, danskeren virker som et spændende valg af det finske fodboldforbund.
– Da jeg hørte nyheden til at starte med, var jeg meget begejstret. Det er en udenlandsk træner, som har en karriere, der ser ud til at gå godt. Det ser ud til, at han havde succes i AaB, men han blev nødt at forlade jobbet på grund af datterens sygdom, hvilket var forfærdeligt.
– Han havde også fint med succes i Viborg, og så var det lidt mærkeligt, at han blev assistent i Tyskland. Det ser ud som om, at han har været ret succesfuld i de seneste fem-seks år, lyder det.
Hvordan har du det med, at det ikke er en finne, der er landstræner for Finland?
– Jeg er pisse-ligeglad. Hvis en træner er god, så er han god, og så er det lige meget, hvor han kommer fra. Hvis nogle af de største fodboldlande kan ansætte udenlandske landstrænere, så hvorfor skal Finland ikke kunne? Alle topkandidater fra Finland var ikke mulige. Det ser ud til at være godt.
Artiklen fortsætter under billedet.

Forfærdeligt
48-årige Jacob Friis kommer til at overtage et landshold, der er inde i en større krise. Finland tabte alle seks kampe ved Nations League med en skuffende 2-13-målscore. Forsvaret er mildest talt elendigt, fortæller Janne Oivio.
– Han er nødt til at tage fem af de bedste danske forsvarer, som ikke har spillet landskampe, med til Finland, siger han med et stort grin i stemmen og tilføjer:
– Finlands forsvarer er forfærdelige. Det er meget mærkeligt. Da Danmark mødte Finland ved EM, der havde vi kun to angribere og et rigtig godt forsvar. Nu har vi midtbanespillere, et par angribere og ingen forsvarere overhovedet.
– Så han skal fikse, hvordan Finland forsvarer sig, og han skal måske kigge efter nye spillere, der kan fikse forsvaret. Der har været taktiske problemer og spillere, der ikke har været gode nok. Jeg tror, at han er god til at forstå spillet.
Janne Oivio ville gerne have, at Friis kommer til at sætte sit præg på det finske landshold fra dag ét.
– Mit håb er, at han bringer så mange udenlandske assistenter til landsholdet som muligt. Han var meget charmerende foran medierne ved dagens pressekonference. Han fortalte jokes, og alle grinte af ham. Han var fremragende på pressemødet i forhold til at få folk over på sin side. Han sagde meget smart, at han ikke ville ødelægge alt i forhold til kulturen.
– Det finske landshold har været så dårligt i så lang tid, at jeg synes, han skal ødelægge alt og ikke lytte til nogen som helst i Finland, der siger, at han skal gøre dit og dat. Der har været finske landstrænere, og det har været forfærdeligt. Så lad os bringe en landstræner ind, der ikke kender til det hele. Jeg ville have det fint med, hvis han splitter det hele ad.
Friis kan dog godt ende med at få succes som finsk landstræner grundet hans fortid i AaB og Viborg ifølge Janne Oivio.
– Det finske landshold vil altid være underdog. De vil ikke være favoritter mod nogen som helst landshold. Så er det vigtigt at få en træner, der ved, hvordan det er at være underdog i forhold til at organisere holdet og finde de rigtige spillere, afslutter han til Tipsbladet.
Første opgave for Jacob Friis bliver mod Malta 21. marts.
LIVE
LIVE: Dansker sætter negativ rekord
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
Bayern slår rekord i ny storsejr
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
OPTAKT
Randers FC – FC København
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
Arsenal snublede i guldkampen
Brøndby-fans sender åbent brev
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
Tottenham under stregen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
AGF snubler i guldkampen
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
INTERVIEW